Duolingo nauczy chińskiego. Użytkownicy czekali na to pięć lat

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Sześć miesięcy temu platforma do nauki języków obcych Duolingo wypuściła kurs japońskiego, a w minionym roku boty, z którymi można porozmawiać. Teraz przygotowała dla użytkowników lekcje języka chińskiego.

fot. pexels.com

– Nauka języka chińskiego stała się najbardziej wyczekiwanym kursem w ciągu pięciu lat istnienia Duolingo. Nie stanowi to zaskoczenia, ponieważ ponad miliard osób na całym świecie posługuje się tym językiem. Uruchomienie takiego kursu jest więc istotnym krokiem milowym nie tylko dla nas, ale także dla milionów ludzi, którzy mogą nauczyć się chińskiego w bezpłatny, prosty i przyjemny sposób – pisze Masato Hagiwara z Duolingo.

Poziom podstawowy

Dodaje, że osiągnięcie biegłości w tym języku wymaga mniej więcej 88 tygodni lub 2,2 tys. godzin spędzonych w klasie i kolejnego roku nauki w Chinach, polegającej na pełnym zanurzeniu w języku. – Niech cię to nie przeraża: możesz nauczyć się podstaw (i nie tylko) za pośrednictwem Duolingo nie poświęcając tysięcy godzin na zajęciach i lat w Chinach – pisze. Dzięki aplikacji nauczysz się standardowego języka mandaryńskiego.

Masato Hagiwara wyjaśnia, że jest to język tonalny i w związku z tym trzeba odpowiednio modulować głos, aby zostać zrozumianym przez rozmówcę. Wymagało to od Duolingo opracowania nowego zestawu ćwiczeń, który jest oparty na treningu dźwięków. Podczas kursu internauci poznają tysiąc słów i zwrotów oraz podstawowe formy gramatyczne, które pozwolą im zdać egzamin HSK na poziomie 1-3 określający umiejętności językowe.

Bot zamiast native speakera 

Sześć miesięcy wcześniej Duolingo uruchomiło także kurs języka japońskiego, a na początku października 2016 roku stworzyło bota, który odpowiada na pytania uczących się osób. – Przywitaj się z naszymi Botami. To najbardziej zaawansowany sposób na naukę języka obcego – zapowiadali wówczas twórcy aplikacji. Wydali wtedy trzy boty.

– Jednym z głównych powodów, dla których uczymy się języków obcych jest możliwość rozmawiania. Użytkownicy Duolingo dotychczas poznawali słówka i ich znaczenie, ale mieli problemy z rozpoczynaniem rozmów. Boty to wyrachowana i efektywna odpowiedź na tę potrzebę – mówił Luis von Ahn, CEO Duolingo. Do tego rozmowa ze sztuczną inteligencją ma być lepsza dla początkujących, bo jest mniej stresująca niż z native speakerem.

200 mln użytkowników

Duolingo powstało w 2011 roku. Aplikacja pozwala użytkownikom poznać ponad 20 języków, opierając naukę na grywalizacji. Do tej pory firma odpowiedzialna za program pozyskała 100 milionów dolarów finansowania i zrzesza ponad 200 milionów internautów.