Zalew wszelakich eventów, książek, blogów, czy podcastów jest wszechoobecny – każdy, kto chce zacząć przygodę ze startupami, ma mnóstwo materiałów do wyboru. Można by i spędzić rok przygotowując się na ich podstawie do odpalenia produktu, który zawojuje rynek. Można inaczej? Skuteczniej? Szybciej?

fot. unsplash.com

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zacznijmy od początku: czym jest Startup Weekend (SW)? Pisząc krótko, jest to 56-godzinny event, podczas którego osoby mające swój pomysł na startup mogą zebrać zespół spośród tych nie posiadających pomysłu i stworzyć prototyp rozwiązania. W międzyczasie korzystają z pomocy mentorów, a na końcu poddawani są ocenie jury. Wydarzenia z cyklu Startup Weekend mogą mieć charakter ogólny, horyzontalny (jak aktualna edycja Startup Weekend Kraków), oraz tematyczny, wyspecjalizowany (w ubiegłym roku skupiliśmy się na temacie Martech & Ecommerce). Startup Weekend to też jeden z dinozaurów eventowych, ponieważ formuła została po raz pierwszy użyta w 2007 roku w Boulder w USA, czyli w epoce startupu łupanego. W Polsce to wydarzenie pojawiło się po raz pierwszy w Warszawie w 2011 roku. Dotychczas Startup Weekend odbył się w ponad 1000 miastach, 135 krajach, a wzięło w nim udział przeszło 220 tysięcy osób – całkiem porządne liczby, a nie ma w całej startupowej branży wydarzenia, w które zaangażowało by się więcej osób niż właśnie w SW.

W tym roku lokalnych Startup Weekendów w Polsce będzie nieco mniej niż zwykle: nie odbędą się edycje warszawska ani wrocławska. Natomiast na mapie polski pozostaje aktywny m.in. Kraków z Krakowskim Parkiem Technologicznym i #omgkrk na czele.

Konferencji, barcampów, czy różnych warsztatów, a nawet kursów startupowych jest na szczęście mnóstwo i jest z czego wybierać. W samym Krakowie w zeszłym roku było ponad 750 wydarzeń technologiczno-biznesowych. Success stories, jak i fuckup stories również jest pod dostatkiem. Łatwo także nawiązać kontakt z osobami, które posiadają wiedzę i doświadczenie, a na dodatek ochoczo się dzielą – Michał Brański, Konrad Latkowski, Jakub Krzych, Bartek Pucek, Michał Jaskólski, Agnieszka Lewandowska, Artur Kurasiński, Julia Krysztofiak-Szopa, Piotr Wilam, Eliza Kruczkowska, czy Bartek Gola to tylko kilka przykładów osób z branży, aktywnie dzielących się wiedzą na swoich profilach w social mediach. Czego jak, czego, ale także pieniędzy na startupy w najbliższych latach na pewno nie zabraknie.

Mimo tego wszystkiego wciąż zgłaszają się do Inkubatora Technologicznego KPT osoby pytające o podstawy, nie wiedzące od czego zacząć. I właśnie tu ta „stara formuła” jaką jest Startup Weekend sprawdza się perfekcyjne! Nie znajdziecie lepszego wydarzenia, na którym szybko, sprawnie i tanio zweryfikujecie swój pomysł lub samą/samego siebie w warunkach bojowych, gdzie trzeba przygotować i zaprezentować pitch swojego pomysłu, zebrać zespół, zrobić analizę rynkową, zaprojektować mocup prototypu i jeszcze zderzyć go z doświadczonymi i dociekliwymi mentorami. Może jest to mniej komfortowe podejście od słuchania podcastu w samochodzie lub czytania książki pod kocykiem, ale stanowi realny poligon dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w biznesie. Materiały teoretyczne będą znakomitą pomocą w czasie Startup Weekend, ale koniec końców, to radykalnie praktyczny wymiar SW decyduje o wysokiej efektywności tego wydarzenia.

Na pewno nie wyjdziecie ze Startup Weekendu z gotowym przepisem na wyhodowanie jednorożca, tego mitycznego zwierzęcia, na którego objawienie w Polsce wziąć czekamy. Spodziewajcie się raczej, jak mawiał Winston Churchill: „krwi, znoju, potu i łez” . Ale drugi pakiet wartości, jaki możemy Wam zagwarantować to mnóstwo pozytywnej energii, inspiracji i wsparcia ze strony mentorów, czy członków jury, którzy wraz z organizatorami dołożą wszelkich starań, abyście wynieśli jak najbardziej praktyczną wiedzę z całego weekendu i poszerzyli swój biznesowy networking najszerzej jak to możliwe.

Najbliższa okazja ku temu pojawi się już 30 listopada na Startup Weekend Kraków w Krakowskim Parku Technologicznym – gdzie po raz piąty startupowa społeczność Krakowa skupiona wokół #omgkrk pojawi się, aby wesprzeć wszystkich chętnych do wypróbowania swoich sił w startupowej karierze. Dołącz do nas i Ty zapisując się TUTAJ.

Mateusz Cybula

Od kilku lat w szeroko rozumianej branży startupowej – współpracował z kilkoma instytucjami i startupami, głównie w Trójmieście. Od stycznia 2017 zmienił front i przeniósł się do Krakowa, gdzie zarządza inkubatorem dla startupów w Krakowskim Parku Technologicznym, jest wiceprezesem zarządu Fundacji Wspierającej #omgkrk oraz wspiera lokalny ecosystem startupowy #omgkrk organizując m.in. takie wydarzenia jak Startup Weekend Kraków, czy Pitching Fight Club.

Komentarze (0)