Rafał Brzoska i Paczkomaty InPostu mają konkurenta. Na polskim rynku pojawił się Swipbox, duńska spółka oferująca Automaty, w których można odbierać przesyłki. W ramach programu pilotażowego pojawiło się pięć takich maszyn w Warszawie.

Nie tylko Paczkomaty. Mamy też Automaty

Od dziś, mieszkańcy stolicy mogą zamawiać i odbierać przesyłki nie tylko w Paczkomatach InPostu, ale też w tzw. Automatach. Na polskim rynku działalność rozpoczęło skandynawskie przedsiębiorstwo Swipbox. Oferuje ono Automaty, przypominające Paczkomaty, w których można odbierać paczki. Będzie to alternatywne rozwiązanie do tego, które oferuje już na rodzimym rynku Rafał Brzoska i jego Grupa Integer. Czy wobec tego przedsiębiorca ma się czego obawiać?

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Michał Czechowski, członek zarządu NoaTech, zdradził w rozmowie z serwisem Evigo, że Swipbox nie będzie konkurował z już istniejącymi na rynku podmiotami, ale będzie uzupełniać świadczone przez niech usługi. Skandynawska spółka zajmuje się bowiem udostępnianiem innym firmom Automatów, w których ich kurierzy mogą zostawiać korespondencję, gdy nie zastaną odbiorców przesyłek pod wskazanymi adresami, a nie samodzielnym dostarczaniem paczek, jak to robi InPost.

400 Automatów Swipboxa w Danii

Na początku tego tygodnia, w ramach rozpoczętego programu pilotażowego Swipbox postawił w Warszawie pięć Automatów, w których kurierzy będą mogli zostawiać przesyłki. Są one znacznie mniejsze niż Paczkomaty InPostu. Składają się z zaledwie dwudziestu jeden skrytek, a dla porównania maszyny od Brzoski liczą ich siedemdziesiąt sześć. Michał Czechowski zapowiedział, że jednym z podstawowych celów spółki jest ekspansja na rynki zagraniczne. Można więc się spodziewać, że jeśli program pilotażowy przebiegnie pomyśle to Swipbox na dobre zagości w Polsce.

Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że pojawi się u nas zawrotna liczba Automatów. W Danii, gdzie w 2012 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło swoją działalność, dotychczas pojawiło się czterysta takich urządzeń, w Szwecji osiemdziesiąt i w 2015 roku kilka sztuk w Finlandii. W porównaniu z siecią jaką InPost zdążył zbudować w ciągu dziewięciu lat funkcjonowania firmy, jest to zaledwie kropla w morzu.

Paczkomaty w 20 krajach

Spółka należąca do Grupy Integer postawiła w Polsce ponad tysiąc Paczkomatów, a easyPost, jej międzynarodowy odpowiednik, cztery tysiące w około dwudziestu krajach na świecie w tym w Chile, Arabii Saudyjskiej i Australii. Brzoska zapowiedział, że do końca 2015 roku, sieć Paczkomatów na świecie zwiększy do pięciu tysięcy sztuk.

Komentarze (0)