MamStartup https://mamstartup.pl Kolejna witryna oparta na WordPressie Thu, 27 Feb 2020 15:42:40 +0100 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3 Bank Pekao wprowadza Pożyczkę Ekspresową na cele ekologiczne https://mamstartup.pl/bank-pekao-wprowadza-pozyczke-ekspresowa-na-cele-ekologiczne/ https://mamstartup.pl/bank-pekao-wprowadza-pozyczke-ekspresowa-na-cele-ekologiczne/#respond Thu, 27 Feb 2020 15:42:02 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54758 Bank Pekao wprowadził do sprzedaży nowy produkt gotówkowy, czyli Pożyczkę Ekspresową na cele ekologiczne. Bank oferuje preferencyjne warunki z RRSO 8,3 proc. i prowizją 0 proc.

The post Bank Pekao wprowadza Pożyczkę Ekspresową na cele ekologiczne appeared first on MamStartup.

]]>
– Bank Pekao wspiera osoby, które chcą zadbać o dobry klimat naszej planety. Dzięki nowej ofercie Pożyczka Ekspresowa na cele ekologiczne oferujemy naszym klientom, zarówno nowym, jak i dotychczasowym, możliwość pozytywnego wpływu na środowisko naturalne, w którym żyjemy. Ekologia jest dla nas niezwykle ważna i dlatego przechodzimy od słów do czynów – powiedział w komunikacie Wojciech Werochowski, Dyrektor Departament Produktów Kredytowych Klienta Indywidualnego w Banku Pekao S.A.

Pożyczka może obejmować od 5 tys. do 50 tys. zł pod warunkiem, że co najmniej 80 proc. tej kwoty przeznaczone zostanie na zakup lub instalację jednego z poniższych celów ekologicznych:

  •     odnawialnych źródeł energii: kolektorów słonecznych, paneli/ogniw fotowoltaicznych,
  •     kotłów centralnego ogrzewania (z wykluczeniem kotłów węglowych),
  •     pomp ciepła,
  •     okien, drzwi i materiałów do ocieplenia domu,
  •     samochodów osobowych z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykli i skuterów z napędem elektrycznym.

PKO Bank Polski i Ekopożyczka

Pekao S.A. nie jest pierwszym bankiem, który zdecydował się na stworzenie pożyczki dedykowanej na cele ekologiczne. PKO Bank Polski w kwietniu zeszłego roku wprowadził do swojej oferty Ekopożyczkę, która zakłada nawet 50 tys. zł na zakup urządzeń fotowoltaicznych z oprocentowaniem 4,99 proc. i prowizją 0,99 proc. W tym przypadku podobnie jak w poprzednim warunkiem jest, że 85 proc. pożyczonej kwoty zostanie przeznaczone na zakup i instalację paneli w ciągu trzech miesięcy od otrzymania środków.

– PKO Bank Polski wspiera rozwój polskiej gospodarki i aktywnie włącza się w ważne dla niej procesy. Zależy nam, aby Polska była krajem nowoczesnym oraz aby była przyjaznym miejscem do życia. Doświadczenia największych ośrodków technologicznych na świecie pokazują, że rozwój nowoczesnych technologii musi iść w parze z dbałością o środowisko naturalne, bo tylko w takich warunkach najlepsi w swoich dziedzinach specjaliści będą chcieli osiedlać się i pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Pożyczka gotówkowa na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych to krok w tym kierunku – powiedział w komunikacie Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Dzięki takim inicjatywom banków większa ilość osób będzie mogła pozwolić sobie na korzystanie z ekologicznych rozwiązań. Niestety jeżeli mówimy o fotowoltaice, samochodach elektrycznych, czy wymianie sposobu ogrzewania domu, to wciąż bardzo kosztowne rzeczy. Z drugiej strony doskonale wiemy, że bez tych elementów nie będziemy w stanie skutecznie dbać o nasze środowisko.

The post Bank Pekao wprowadza Pożyczkę Ekspresową na cele ekologiczne appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/bank-pekao-wprowadza-pozyczke-ekspresowa-na-cele-ekologiczne/feed/ 0
Jak unikać frazesów w ogłoszeniach o pracę? https://mamstartup.pl/jak-unikac-frazesow-w-ogloszeniach-o-prace/ https://mamstartup.pl/jak-unikac-frazesow-w-ogloszeniach-o-prace/#respond Thu, 27 Feb 2020 13:43:23 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54756 Ile razy spotkaliście się w ogłoszeniu z informacją, że firma oferuje „pracę w młodym i dynamicznym zespole”? To jeden z najczęściej powtarzających się w ofertach frazesów, który nie niesie za sobą żadnego konkretnego przekazu. Zdają sobie z tego sprawę już nie tylko pracodawcy, ale też kandydaci, którzy coraz częściej po prostu naśmiewają się z takich sformułowań.

The post Jak unikać frazesów w ogłoszeniach o pracę? appeared first on MamStartup.

]]>
Dlaczego więc autorzy ogłoszeń wciąż zamieszczają w nich takie hasła? Powody mogą być różne – jednym brakuje czasu lub pomysłu na stworzenie bardziej precyzyjnego ogłoszenia, inni z jakiegoś powodu nie chcą tego robić, a jeszcze inni być może uważają, że nie mają się czym pochwalić w ofercie, więc uznają tego typu frazesy za dobrą alternatywę do wykorzystania.

Jak więc napisać ogłoszenie, aby uniknąć w nim pustosłowia i zainteresować ofertą kandydatów? Przede wszystkim należy postawić na konkret! Poniżej przedstawiam więc kilka przykładów sformułowań często spotykanych w ofertach pracy oraz wskazówki, jak można je zastąpić.

„Praca w młodym i dynamicznym zespole”

Na początku weźmy na tapet wspomnianą już „pracę w młodym i dynamicznym zespole”. Dlaczego tak właściwie powinno się unikać tego sformułowania? Nawet jeśli intencja jest właściwa i naprawdę zespół składa się z młodych, zaangażowanych, pełnych entuzjazmu ludzi, którzy potrafią pracować w dynamicznym środowisku i szybko dostosowują się zmieniającego się otoczenia, to odbiorca może to odebrać inaczej. Coraz częściej pojawiają się sugestie, że praca w młodym zespole równa się pracy w niedoświadczonym zespole, od którego niewiele można się nauczyć. Z kolei dynamika jest utożsamiana z szybkimi rotacjami w organizacji.

Zapewne najlepiej byłoby w ogóle zrezygnować z wykorzystywania tego sformułowania w ofercie. Choćby dlatego, że ostatnio wiele mówi się o korzyściach pracy w zespołach wielopokoleniowych, a „młody i dynamiczny zespół” niekoniecznie może zostać odebrany jako atut firmy.

Natomiast jeśli organizacja rzeczywiście składa się wyłącznie z osób młodych i dynamicznych i koniecznie chce o tym informować w ogłoszeniu, to być może warto postawić na nieco dłuższy, ale mniej banalny, rzadziej spotykany opis. Alternatywą dla „młodego i dynamicznego zespołu” może być np. „praca w zespole pasjonatów marketingu, którzy na co dzień walczą w socialmediowych kampaniach i niestraszny im dynamicznie zmieniający się świat algorytmów”. Brzmi już trochę inaczej, prawda?

„Możliwość rozwoju”

Kolejną obietnicą, jaką pracodawcy często składają w ofertach pracy, jest „możliwość rozwoju”. Co to właściwie oznacza? Odpowiedź na to pytanie zna tylko pracodawca. „Możliwość rozwoju” to hasło enigmatyczne, które niczego nie powie kandydatowi. Jeśli chcemy więc mówić do niego językiem korzyści, to warto zaakcentować w ofercie, co konkretnie kryje się pod tym sformułowaniem.

Dobrze jest pokazać kandydatowi, jakie korzyści przyniesie mu praca w firmie. Być może Twoja organizacja oferuje naukę języków obcych w godzinach pracy? Tak? Świetnie – napisz o tym wprost. A może macie też oddziały zagraniczne, do których wybrani pracownicy mogą wybrać się na miesięczny staż? To ogromna wartość – pochwal się tym w ogłoszeniu.

„Stabilne zatrudnienie”

W ofertach pracy spotkamy się też z informacją, że firma oferuje „stabilne zatrudnienie”. Czy to oznacza, że od razu otrzymamy umowę o pracę na czas nieokreślony bez okresu próbnego? A może dostaniemy umowę o pracę na rok, ale dopiero po okresie próbnym lub podpiszemy umowę zlecenie na 2 lata? „Stabilne zatrudnienie” może dla każdego oznaczać coś innego.

Warto napisać w ogłoszeniu, na jaką konkretnie ofertę może liczyć kandydat. Może nie wyśle swojego CV tylko dlatego, że zamiast napisać o umowie o pracę na czas nieokreślony w ofercie jest mowa właśnie o „stabilnym zatrudnieniu”? Nie każdy ma przecież czas, żeby zastanawiać się i dopytywać o konkrety oferty. Im ogłoszenie będzie precyzyjniejsze, tym większa szansa na zainteresowanie kandydatów.

Tego typu frazesów, które na dobre rozgościły się ofertach pracy, jest znacznie więcej. Można wśród nich wymienić choćby takie jak „dobra lokalizacja”, „bogaty pakiet benefitów” czy „atrakcyjne wynagrodzenie”.

The post Jak unikać frazesów w ogłoszeniach o pracę? appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/jak-unikac-frazesow-w-ogloszeniach-o-prace/feed/ 0
Druk 3D usprawni produkcję spersonalizowanych przedmiotów na rynku motoryzacyjnym i medycznym https://mamstartup.pl/druku-3d-usprawni-produkcje-spersonalizowanych-przedmiotow-na-rynku-motoryzacyjnym-i-medycznym/ https://mamstartup.pl/druku-3d-usprawni-produkcje-spersonalizowanych-przedmiotow-na-rynku-motoryzacyjnym-i-medycznym/#respond Thu, 27 Feb 2020 13:34:32 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54754 Z drukiem 3D eksperymentuje coraz więcej firm. Technologia wdrażana jest do fabryk samochodów, branży budowlanej czy medycznej. Drukarki wykorzystywane są zarówno do wytwarzania spersonalizowanych produktów medycznych, jak i wielkopowierzchniowych budynków. Branża technologiczna prowadzi badania, które pozwolą unowocześnić tę technologię i uczynić ją jeszcze wszechstronniejszą.

The post Druk 3D usprawni produkcję spersonalizowanych przedmiotów na rynku motoryzacyjnym i medycznym appeared first on MamStartup.

]]>
W Polsce druk 3D jest w fazie testowej, trudno mówić o wielkości rynku. Możemy mówić o firmach czy startupach, które otwierają działy dotyczące druku 3D. Ten rynek dotyczy głównie części rozwoju badań w różnych obszarach, które są wspomagane przez druk 3D przez drukowanie tzw. prototypów. Obserwujemy u naszych partnerów ściślejszą współpracę z firmami z różnych części przemysłu nad lepszym i bardziej masowym wykorzystaniem druku 3D w przemyślemówi Marcin Olszewski, dyrektor zarządzający HP Polska.

Jednym ze sztandarowych projektów HP w dziedzinie druku 3D jest powołanie do życia Centrum Doskonałości Druku 3D i Produkcji Addytywnej w Barcelonie. Kompleks ten wykorzystywany jest jako centrum badań nad nowymi technologiami, które pozwolą wdrożyć rozwiązania z zakresu druku 3D na skalę przemysłową. Rolą instytucji będzie opracowywanie nowych rozwiązań z zakresu materiałoznawstwa, projektowania czy aplikacji wykorzystywanych w procesie druku 3D.

W Polsce nowe rozwiązania z tej branży promowane są m.in. przez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny, które w tym roku organizują czwartą edycję Pomorskich Dni Druku 3D. W ramach wydarzenia prezentowane będą innowacyjne rozwiązania m.in. z zakresu Przemysłu 4.0, wykorzystujące druk 3D do usprawniania procesów technologicznych i przystosowania ich do funkcjonowania w wysoce zautomatyzowanym środowisku.

Motoryzacja

Dziś nie mamy technologii, która pozwala drukować w tak różnych materiałach jak metal i plastik, dlatego skupiamy się na połączeniu różnego rodzaju drukarek 3D w jedną linię produkcyjną. To powinno ułatwić i wspomóc np. przemysł samochodowy, gdzie jest zainteresowanie produkcją małych komponentów na drukarkach 3D. Drugim wyzwaniem jest rozwój aplikacji. Tu jest ogromne pole do rozwoju, nawet bardzo małych firm, które zaczną się specjalizować w przygotowywaniu aplikacji sterujących drukarkami 3D – wskazuje Marcin Olszewski.

W innowacyjny sposób do druku 3D podeszli projektanci Forda, którzy we współpracy z firmą EOS opracowali technologię tworzenia spersonalizowanych nakrętek zabezpieczających koła modeli Mustang. Przy produkcji samochodu rejestruje się głos kierowcy, który następnie jest transkrybowany na trójwymiarowy wzorzec. Ten z kolei jest wykorzystywany do wydrukowania klucza ze stali nierdzewnej oraz drążenia nakrętek blokujących o spersonalizowanym kształcie. Taki zestaw zapobiegnie kradzieży kół, gdyż odkręcenie ich będzie możliwe wyłącznie przy użyciu klucza przypisanego do danego pojazdu.

Medycyna

Potencjał druku 3D doceniła także branża medyczna, która coraz częściej sięga po tę technologię w celu produkcji spersonalizowanych narzędzi i protez. Łódzki Bionanopark wyspecjalizował się w produkcji drukowanych implantów szczękowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów, z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykorzystali drukarkę 3D do stworzenia serca z w pełni funkcjonalnymi komórkami i naczyniami krwionośnymi.

Badacze z Rutgers University poszli o krok dalej i stworzyli materiał, który pozwala elementom wydrukowanym w 3D zmieniać się w czasie. Nowa technologia została wykorzystana do stworzenia podskórnych nanoigieł nowej generacji. Zastosowanie inteligentnego materiału do produkcji igieł pozwoli przeprowadzać iniekcje bezboleśnie i precyzyjniej dostarczać leki do tkanek.

Produkowanie protez, elementów związanych ze stomatologią, które są wspierane poprzez druk 3D oraz zespolenie tego ze skanerami 3D daje bardzo szerokie możliwości do zindywidualizowanego przygotowania protezy, koronki czy implantu dla pacjenta. Sektor medyczny będzie wymagał rozwiązań bardzo zindywidualizowanych pod konkretnego pacjenta, dlatego tutaj widzimy bardzo duży obszar do rozwoju – przewiduje ekspert.

Wspomniane technologie wykorzystywane są głównie w przemyśle, gdyż obecna generacja drukarek 3D działa zbyt wolno i jest zbyt skomplikowana technologicznie, aby urządzenia te mogły być stosowane na szeroką skalę na rynku konsumenckim.

Barierą przejścia druku 3D z zastosowań przemysłowych do domowych jest koszt nie tylko samej drukarki, ale także proszku, z którego drukujemy. Nie ma jeszcze technologii, która pozwala zdecydowanie obniżyć koszty wydruku. Widzimy drukarki 3D na rynku konsumenckim, ale jakość ich wydruku pozostawia bardzo wiele do życzenia. HP Ink skupia się na jakości druku, w związku z czym nie jest przeznaczona dla tej najtańszej półki, ponieważ nie widzimy tutaj możliwości osiągnięcia przy technologii, która jest na świecie, satysfakcjonującej dla nas jakości druku – tłumaczy Marcin Olszewski.

Według analityków z firmy Mordor Intelligence wartość globalnego rynku druku 3D w 2019 roku wyniosła 13,7 mld dol. Przewiduje się, że do 2025 roku wzrośnie do niemal 63,5 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 29,5 proc.

The post Druk 3D usprawni produkcję spersonalizowanych przedmiotów na rynku motoryzacyjnym i medycznym appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/druku-3d-usprawni-produkcje-spersonalizowanych-przedmiotow-na-rynku-motoryzacyjnym-i-medycznym/feed/ 0
Czy barmani stracą pracę? Sacramento Kings testuje technologię, która sama odmierza nalewany alkohol https://mamstartup.pl/czy-barmani-straca-prace-sacramento-kings-testuje-technologie-ktora-sama-odmierza-nalewany-alkohol/ https://mamstartup.pl/czy-barmani-straca-prace-sacramento-kings-testuje-technologie-ktora-sama-odmierza-nalewany-alkohol/#respond Thu, 27 Feb 2020 13:09:57 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54751 Sacramento Kings pozwoli swoim gościom na samodzielne przyrządzanie drinków w hali Golden 1 Center, gdzie rozgrywane są mecze NBA. Podłączony do Internetu gadżet NINA monitoruje ilość nalewanego alkoholu.

The post Czy barmani stracą pracę? Sacramento Kings testuje technologię, która sama odmierza nalewany alkohol appeared first on MamStartup.

]]>
Urządzenie NINA montowane jest na butelkach. Dzięki temu można obniżyć koszty personelu oraz pomóc w zamawianiu alkoholi. Narzędzie działa w oparciu o Internet Rzeczy (IoT) i aplikację mobilną.

Jak działa NINA?

Za pomocą tabletu łączysz się z witryną baru. Wybierasz napój, a właściwa, stojąca przed tobą butelka z zainstalowanym urządzeniem NINA zapala się, sygnalizując, że jest odblokowana i gotowa do użycia. Następnie system odmierza ilość alkoholu, którą zamówiłeś – jak wyjaśniono w oficjalnym komunikacie.

Wynalazek może spodobać się osobom, które nie lubią czekać w kolejce czy mieć interakcję z obsługą. Z drugiej strony gadżet niweluje konieczność zatrudniania barmana.

Innowacje Sacramento Kings

W zeszłym roku Sacramento Kings zadebiutowali pierwszą w NBA dedykowaną przestrzenią do gry w trybie free-to-play, w której kibice mają możliwość przewidywania gry.

W tym sezonie Królowie wraz z firmą Zippin otworzyli samoobsługowy sklep spożywczy, w którym klienci mogą zrobić zakupy w mniej niż 30 sekund.

Na początku tego miesiąca zespół nawiązał współpracę z firmą Intel, aby uruchomić placówkę badawczo-rozwojową w Golden 1 Center i przetestować nową generację technologii wideo.

Sacramento Kings zostali uznani za „Najbardziej innowacyjną firmę w sporcie” przez Fast Company oraz za „Najbardziej zaawansowaną technologicznie drużynę roku 2016″ przez Sport Techie. W 2017 r. otrzymali także tytuł „Obiektu Roku” magazynu Sports Business Journal.

Polsko-japońskie remedium na kaca?

Duże spożycie alkoholu ma przeważnie swoje przykre konsekwencje. Jest jednak firma, która chce z nim walczyć.

W zeszłym roku polsko-japoński startup biotechnologiczny Nomi Biotech Corporation otrzymał 1 mln zł finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na pogłębione badania dotyczące walki z toksycznym aldehydem octowym, który jest główną przyczyną tzw. „kaca”.

Alcorythm to preparat w płynie, zapobiegający negatywnym skutkom spożywania alkoholu, czyli tzw. „efektowi kaca” oraz chroniący konsumenta przed negatywnymi skutkami konsumpcji etanolu.

 

Fot.mat.pras. NBA

The post Czy barmani stracą pracę? Sacramento Kings testuje technologię, która sama odmierza nalewany alkohol appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/czy-barmani-straca-prace-sacramento-kings-testuje-technologie-ktora-sama-odmierza-nalewany-alkohol/feed/ 0
Pizza Hut wprowadza pizzę z roślinnym mięsem https://mamstartup.pl/pizza-hut-wprowadza-pizze-z-roslinnym-miesem/ https://mamstartup.pl/pizza-hut-wprowadza-pizze-z-roslinnym-miesem/#respond Thu, 27 Feb 2020 12:31:39 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54749 Pizza Hut wprowadziło do swojej oferty pizzę MEATamorfoza, która w swoich składnikach ma Beyond Meat, czyli roślinne mięso.

The post Pizza Hut wprowadza pizzę z roślinnym mięsem appeared first on MamStartup.

]]>
– Mamy świadomość, że ograniczenie spożycia mięsa w codziennej diecie, to trend, który z miesiąca na miesiąc zyskuje na sile. MEATamorfoza to najlepszy dowód na to, że nawet tak popularne danie jak pizza może z powodzeniem odpowiadać na tendencje rynku gastronomicznego. Chcąc wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych gości, musimy wprowadzać do naszych restauracji innowacyjne produkty, a takim niewątpliwie jest Beyond Meat – powiedział cytowany przez serwis horecabc.pl Tomasz Kwieciński, digital communication manager Pizza Hut.

Pizza z Beyond Meat była testowana pod koniec zeszłego roku w warszawskich lokalach Pizzy Hut. Teraz marka postanowiła wprowadzić tę pozycję do punktów w całej Polsce. Wegetariańska pizza poza roślinnym mięsem zawiera mozzarellę, paprykę, pieczarki i czerwoną cebulę. Istnieje też możliwość wymiany składników w innych pizzach na Beyond Meat.

Wegetariańskie mięso

Roślinne zamienniki mięsa w ostatnim czasie bardzo mocno zyskują na popularności. Już nie chodzi tylko o to, by dać wegetarianom więcej kulinarnych propozycji, ale również o ekologię. W dobie kryzysu klimatycznego dużo mówi się o tym, że wielkie hodowle zwierząt są znaczącym obciążeniem dla naszego środowiska. Właśnie dlatego powinniśmy szukać alternatywnych źródeł białka.

Powstały już roślinne burgery, nuggetsy, kiełbasy czy krewetki, a przedstawiciele firm cały czas ścigają się w nowych pomysłach. – Innowacją, która teraz w mediach robi duży szum, jest mięso z powietrza. Amerykańskiej firmie udało się wyekstrahować za pomocą mikroorganizmów, które przetwarzają dwutlenek węgla obecny w powietrzu w produkt wysokoproteinowy w 80 proc., więc w zasadzie możemy powiedzieć, że mamy dzisiaj do czynienia z takim mięsem z powietrza, czy będziemy mogli mieć w przyszłości do czynienia z takim innowacyjnym produktem – powiedział ekspert z Centrum Prawa Żywnościowego.

Duże marki już dawno dostrzegły ten trend i wygląda na to, że teraz każda większa sieć restauracyjna by nie zostać w tyle, powinna mieć w swojej ofercie roślinne mięso. Na które postawił już Burger King, a w jego ślady poszedł Bobby Burger, który w listopadzie zeszłego roku wprowadził we wszystkich swoich lokalach burgera z wegetariańskim mięsem od firmy Linda McCartney.

Natomiast Kroger, największa sieć sklepów spożywczych w Stanach Zjednoczonych, ogłosiła, ze wprowadzi do swojej oferty burgera wegetariańskiego, roślinne kiełbaski i wegetariański mielony produkt „wołowy”.

Sceptycy tej gastronomicznej rewolucji pytają z przekąsem: jak ktoś nie chce jeść mięsa, to po co mu coś co je przypomina? Jednak wiele osób, które postanawia przejść na dietę roślinną tęskni za smakiem i konsystencją mięsa. Dlatego takie produkty wydają się być doskonałym rozwiązaniem.

The post Pizza Hut wprowadza pizzę z roślinnym mięsem appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/pizza-hut-wprowadza-pizze-z-roslinnym-miesem/feed/ 0
Toyota zainwestowała 400 mln w Pony.ai. Startup tworzy technologię dla autonomicznych samochodów https://mamstartup.pl/toyota-zainwestowala-400-mln-w-pony-ai-startup-tworzy-technologie-dla-autonomicznych-samochodow/ https://mamstartup.pl/toyota-zainwestowala-400-mln-w-pony-ai-startup-tworzy-technologie-dla-autonomicznych-samochodow/#respond Thu, 27 Feb 2020 11:53:04 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54745 Pony.ai tworzy technologię dla autonomicznych samochodów. Toyota zainwestowała w startup 400 mln dolarów.

The post Toyota zainwestowała 400 mln w Pony.ai. Startup tworzy technologię dla autonomicznych samochodów appeared first on MamStartup.

]]>
W sumie Pony.ai zebrał 462 mln dolarów.

Jak podaje Reuters zebrane fundusze Pony.ai przeznaczy na dalszy rozwój technologii oraz pracę nad samojeżdzącymi taksówkami.  

Pony.ai został założony pod koniec 2016 r. przez byłych pracowników Google’a i platformy Baidu. Obecnie jest wyceniany na ponad 3 mld dolarów. Spółka już współpracuje z Hyundai Motor i GAC Motor.

Od jakiegoś czasu testuje swoją technologię w autonomicznych samochodach w kilku miejscach na świecie – Kalifornii, Pekinie i Kantonie.

Plany Toyoty

Toyota już wcześniej zainwestowała w Uber ATG i w chińskiego przewoźnika Didi Chuxing, którzy również zajmują się technologią autonomicznej jazdy i usługami mobilności.

Japoński producent samochodów chce także w tym roku zaprezentować pierwsze auto, które będzie potrafiło samodzielnie poruszać się po drogach.

Pojazdy autonomiczne na świecie

Światowi producenci samochodów (np. Volvo), firmy technologiczne, startupy (May Mobility i Optimus Ride) i inwestorzy, tacy jak Tesla i Waymo przeznaczają obecnie duże pieniądze na rozwój pojazdów autonomicznych.

Dane firmy analitycznej PitchBook pokazują, że w ciągu ostatnich 2 lat, aż 323 transakcje na świecie związane były z technologią autonomicznej jazdy. Transakcje opiewały na łączną kwotę 14,6 mld dolarów.

Autonomiczny transport masowy

Według prognoz firmy IHS, w 2035 r. co dziesiąte nowe auto będzie samochodem w pełni autonomicznym. Oprócz samochodów osobowych, autonomiczne mają być także m.in. autobusy, pociągi, metro czy robo-taksówki.

Jedną z firm, która tworzy systemy oprogramowania dla autonomicznych pojazdów komunikacji masowej jest Bluespace.ai. Startup w zeszłym roku zebrał 3,5 mln dolarów w rundzie seedowej.

Oprogramowanie Bluespace.ai umożliwia bezpieczne poruszanie się AV (autonomous vehicle). Przedsiębiorstwo chce uczynić komunikację miejską bardziej dostępną poprzez automatyzację transportu masowego.

Bluespace.ai koncentruje się na zwiększeniu ogólnej przepustowości i wydajności na głównych trasach tranzytowych. Celem Bluespace.ai jest umożliwienie autonomicznym pojazdom bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych z dużą prędkością. Tym samym takie pojazdy będą mogły obsługiwać większą liczbę pasażerów w określonym czasie.

 

The post Toyota zainwestowała 400 mln w Pony.ai. Startup tworzy technologię dla autonomicznych samochodów appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/toyota-zainwestowala-400-mln-w-pony-ai-startup-tworzy-technologie-dla-autonomicznych-samochodow/feed/ 0
Powstają innowacyjne dworce, a po torach będą jeździć autonomiczne pociągi https://mamstartup.pl/powstaja-innowacyjne-dworce-a-po-torach-beda-jezdzic-autonomiczne-pociagi/ https://mamstartup.pl/powstaja-innowacyjne-dworce-a-po-torach-beda-jezdzic-autonomiczne-pociagi/#respond Thu, 27 Feb 2020 11:48:56 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54746 W Polsce do użytku oddawane są już pierwsze innowacyjne dworce kolejowe, które wykorzystują do zasilania odnawialne źródła energii. Coraz bardziej ekologiczne będą także pociągi, które już wkrótce mogą przestawić się na zasilanie z wodoru. Po torach niebawem zaczną jeździć także autonomiczne pociągi. To rozwiązania oczekiwane zwłaszcza w transporcie ładunkowym. Już dziś w Chinach prowadzone są pilotażowe programy, w ramach których pociągi poruszają się bez maszynisty.

The post Powstają innowacyjne dworce, a po torach będą jeździć autonomiczne pociągi appeared first on MamStartup.

]]>
– Kierunki, na których skupiają się wysiłki branży kolejowej w zakresie innowacji, przede wszystkim koncentrują się dzisiaj wokół ekoinnowacyjności, redukcji emisji CO2 – mówi Paweł Skoczowski, ekspert klastra Luxtorpeda 2.0. – Rozwiązania proekologiczne na kolei bazują na odnawialnych źródłach energii. Przede wszystkim będą to nowe funkcje dworców, które pozwalają wytwarzać zieloną energię, m.in. dzięki fotowoltaice, i będą umożliwiały jej magazynowanie.

Pod koniec stycznia w Czeremsze (woj. podlaskie) został otwarty innowacyjny dworzec PKP. Jest on wyposażony w instalacje OZE, na które składają się kolektory słoneczne i pompa ciepła. W budynku odzyskiwana jest też woda deszczowa, a oświetlenie tworzą świetlówki LED. To jeden ze 189 Innowacyjnych Dworców Systemowych, które do 2023 roku planuje stworzyć w Polsce PKP. W ramach programu, który pochłonie 1,65 mld zł, mają zostać wybudowane nowe lub zostać zmodernizowane zabytkowe dworce kolejowe. Mają być wyposażane nie tylko w instalacje OZE, lecz także w systemy informacji głosowej.

– Dzisiaj bardzo mocno akcentujemy zarówno redukcję emisji CO2, jak i innego rodzaju zanieczyszczeń. Takim zanieczyszczeniem jest np. hałas. Regulacje europejskie nakładają zobowiązania, aby w perspektywie kilkuletniej przewoźnicy towarowi zredukowali intensywność emisji hałasu, który pochodzi z przewozów towarowych. Tworzy to duże wyzwanie i przede wszystkim potrzeby inwestycyjne w cichsze środki transportu, w cichsze wagony, platformy intermodalne. I to wszystko sprawi, że kolej będzie bardziej innowacyjna, przyjazna środowisku, a jakość usług wzrośnie – twierdzi ekspert.

Rewolucja czeka również tabor kolejowy. Pojawiają się autonomiczne rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować zwłaszcza transport ładunkowy.

– Innowacje w kolei podążają jednak wielotorowo, należą do nich przede wszystkim gruntowna modernizacja sieci, wykorzystywanie nowoczesnych środków transportu, nowoczesnych wielosystemowych lokomotyw. To także perspektywa wykorzystania autonomicznych środków transportu, gdzie przemieszczanie przede wszystkim ładunków będzie odbywało się z wykorzystaniem autonomicznych lokomotyw bez operatora, bez udziałów maszynisty – wskazuje Paweł Skoczowski.

Pod koniec roku pierwszy autonomiczny, nieporuszający się po torach pociąg zaczął kursować w chińskiej prowincji Syczuan. Zamiast tradycyjnych torów wymuszających na pojeździe kierunek kursu automatyczna lokomotywa wykorzystuje zaawansowaną sieć czujników LIDAR i GPS. Budowa niespełna 18-kilometrowego odcinka wirtualnej linii kolejowej prowadzącej przez Yibin kosztowała 120 mln funtów. Nowoczesnym pociągiem może się poruszać dziennie od 10 do nawet 25 tys. pasażerów. Jednorazowo może on zabrać 300 pasażerów.

Inwestycje w innowacyjną kolej nie mogą obejmować jednak wyłącznie taboru i infrastruktury. To również potrzeba zmiany sposobu zarządzania siecią transportową i obsługi pasażerów.

– Służą temu innowacje wprowadzane przez przewoźników. To na przykład jeden bilet, czyli rozwiązanie, które pozwala za pomocą jednej transakcji nabyć bilet na różne środki transportu i kontynuować podróż zaczętą np. w kolei międzymiastowej, a później przesiąść się na połączenie regionalne bez konieczności nabywania nowych biletów. Innowacje to także inne doświadczenia podróżnych, które mogą opierać się na rozwiązaniach marketingowych – mówi Paweł Skoczowski.

Z danych Ministerstwa Transportu wynika, że w 2019 roku pociągami w Polsce podróżowało około 330 mln pasażerów. Oznacza to wzrost o 18 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Według analityków MarketsandMarkets światowy rynek inteligentnych kolei osiągnie do 2024 roku wartość 39 mld dol., podczas gdy w 2019 roku było to 20,5 mld dol.

Żródło: Newseria Innowacje

The post Powstają innowacyjne dworce, a po torach będą jeździć autonomiczne pociągi appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/powstaja-innowacyjne-dworce-a-po-torach-beda-jezdzic-autonomiczne-pociagi/feed/ 0
Amazon otworzył pierwszy samoobsługowy wielkopowierzchniowy sklep https://mamstartup.pl/amazon-otworzyl-pierwszy-samoobslugowy-wielkopowierzchniowy-sklep/ https://mamstartup.pl/amazon-otworzyl-pierwszy-samoobslugowy-wielkopowierzchniowy-sklep/#respond Thu, 27 Feb 2020 11:01:28 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54743 Amazon 25 lutego otworzył w Seattle Go Grocery, czyli pierwszy wielkopowierzchniowy sklep spożywczy bezobsługowy. W obiekcie zamontowane zostały specjalne kamery i system technologii danych do automatycznego wykrywania i rejestrowania zakupów klientów bez potrzeby korzystania z tradycyjnych kas.

The post Amazon otworzył pierwszy samoobsługowy wielkopowierzchniowy sklep appeared first on MamStartup.

]]>
Jak potwierdza serwis seattletimes.com na półkach nowego sklepu znajduje się blisko 5 tys. towarów. Znajdziemy tam świeże produkty, likiery, mięso, owoce morza, dania gotowe, świeżo pieczone chleby i ciasta oraz lokalne specjalności. Choć w nowym sklepie nie ma kasjerów, Amazon Go Grocery zatrudnia wielu pracowników. Ich zadaniem jest uzupełnianie półek oraz ewentualna pomoc klientom.

Aby skorzystać z oferty sklepu trzeba pobrać aplikację Amazon Go, która umożliwia wejście do sklepu i pobranie paragonu za zakupione rzeczy. Klienci Go Grocery mogą wychodzić z zakupami bez zatrzymywania się przy kasie, dzięki setkom zainstalowanych na suficie kamer i zaawansowanym systemom analizy danych.

Jednak nie wszyscy są zadowoleni z powstania nowego obiektu. – Amazon chce tworzyć sklepy, które eliminują miejsca pracy, których potrzebują prawdziwi ludzie – napisał we wtorkowym oświadczeniu Marc Perrone, prezes United Food and Commercial Workers, największego związku zawodowego pracowników spożywczych w USA.

Na ten komentarz bardzo szybko odpowiedział rzecznik prasowy Amazona. Stwierdził on, że sugerowanie, że Amazon niszczy miejsca pracy, jest błędne. Wytłumaczył, że firma stworzyła ponad 500 tys. miejsc pracy w samych Stanach Zjednoczonych. Natomiast wynagrodzenie początkowe w sklepie spożywczym Go to 16,40 dolarów za godzinę.

Sklepy samoobsługowe w Polsce

Choć nad Wisłą nie ma jeszcze tak dużego sklepu samoobsługowego, to pierwsze tego typu punkty już się u nas pojawiły. Pod koniec zeszłego roku w Warszawie przy ul. Światowida 18 stanął samoobsługowy sklep marki Carrefour. Klienci mogą z niego korzystać 24 godziny na dobę przez wszystkie dni tygodnia – również w niedziele niehandlowe.

Jednak pierwszy w Polsce sklep przyszłości pojawił się w Poznaniu. We wrześniu zeszłego roku przy ulicy Półwiejskiej 13 pojawił się sklep marki Take&Go, a chwilę po tym drugi przy ulicy Katowickiej 67B. Zanim nastąpiło wielkie otwarcie punkt był testowany przez 1000 potencjalnych klientów. O tym sklepie pisaliśmy również w styczniu tego roku, kiedy media obiegła informacja, że klientowi rozładował się telefon i przez to nie mógł się wydostać ze sklepu.

To nie koniec rewolucji, marka Take&Go zapowiedziała, że już niebawem w Stolicy pojawią się kolejne sklepy samoobsługowe. Sklepy Take&Go zostały opracowane przez poznańską spółkę Surge Cloud. Są to pierwsze całkowicie samoobsługowe placówki w Polsce.

The post Amazon otworzył pierwszy samoobsługowy wielkopowierzchniowy sklep appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/amazon-otworzyl-pierwszy-samoobslugowy-wielkopowierzchniowy-sklep/feed/ 0
Chmura SAP pomaga zidentyfikować fałszywe i podrobione leki https://mamstartup.pl/chmura-sap-pomaga-zidentyfikowac-falszywe-i-podrobione-leki/ https://mamstartup.pl/chmura-sap-pomaga-zidentyfikowac-falszywe-i-podrobione-leki/#respond Thu, 27 Feb 2020 10:35:54 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54741 Obrót podrabianymi i niespełniającymi norm lekami to problemem o globalnym wymiarze. Światowa Organizacja Zdrowia przeanalizowała 100 badań jakości leków z ponad 88 krajów i stwierdziła, że w krajach o niskich i średnich dochodach jeden na 10 produktów medycznych jest podrobiony. Nowe technologie pomagają ograniczyć to zjawisko.

The post Chmura SAP pomaga zidentyfikować fałszywe i podrobione leki appeared first on MamStartup.

]]>

Dane WHO są alarmujące – odsetek sfałszowanych produktów medycznych na niektórych obszarach Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Afryki może sięgać aż 30%. Przykłady podrabiania leków są niestety liczne. Podczas walki z epidemią zapalenia opon mózgowych, apteki w Nigrze nieświadomie kupiły przeterminowane szczepionki, które zostały przepakowane i wprowadzone do obrotu.

W Stanach Zjednoczonych, kiedy firma ubezpieczeniowa przestała finansować pewien lek na raka, nagle na kanadyjskiej stronie internetowej pojawiła się podrabiana wersja tego właśnie leku. Najczęściej podrabianym produktem leczniczym na świecie jest Viagra, przede wszystkim dlatego, że wielu klientów kupuje ją w Internecie.

Ogółem 41% zgłoszeń dotyczących produktów podrobionych lub niestandardowych pochodzi z Afryki, 21% z Europy i 21% z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Chociaż produkty te są wytwarzane przemysłowo, stanowią prawdziwe i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Eksperci WHO szacują, że w wyniku przyjmowania fałszywych leków 72 000 pacjentów rocznie umiera na zapalenie płuc a kolejnych 69 000 na malarię. Dodatkowo nieskuteczne lub niestandardowe leczenie sprawia, że szczepy bakterii są jeszcze bardziej odporne na leki.

Serializacja: SAP Cloud Platform usprawnia i uszczelnia łańcuch dostaw

Jednym z ważnych sposobów na ograniczenie zjawiska podrabiania leków jest zapewnienie, aby opakowania z lekami były opatrzone niepowtarzalnymi identyfikatorami. Unijna dyrektywa w sprawie leków sfałszowanych określa informacje, które musi zawierać matryca danych wydrukowana na opakowaniu z lekami, oraz sposób udostępniania tych danych w formie cyfrowej.

W Europie matryca danych zazwyczaj zawiera unikalny kod produktu, numer partii lub serii oraz datę ważności. Informacje te są przechowywane w zbiorze danych w procesie znanym jako „serializacja”. Kraje UE objęte są zakazem wprowadzania na rynek wszelkich produktów medycznych, które nie posiadają numeru seryjnego. Skanując kod opakowania, farmaceuci mogą szybko i łatwo sprawdzić, czy produkt został dostarczony przez autoryzowanego producenta farmaceutycznego.

Oprócz sprzętu, który producenci farmaceutyków muszą kupić, aby móc etykietować opakowania i palety, cyfrowe informacje o produkcie muszą być dostępne w całym łańcuchu dostaw – w fabrykach farmaceutycznych, u dostawców usług logistycznych, hurtowników, szpitali, aptek i instytucji państwowych.

Jednym z rozwiązań umożliwiających spełnienie tego wymogu jest SAP Information Collaboration Hub for Life Sciences. Węzeł ten łączy wszystkie etapy podróży produktu medycznego – od fabryki do pacjenta.

Przejrzystość łańcucha dostaw dzięki SAP Information Collaboration Hub for Life

SciencesNovartis był pierwszą firmą farmaceutyczną, która zastosowała to rozwiązanie. Szwajcarska korporacja wykorzystuje rozwiązanie SAP od roku. Głównym wyzwaniem było zsynchronizowanie wszystkich systemów informatycznych wdrożonych w przedsiębiorstwie w zakresie seryjności i systemu śledzenia produktów. Obejmuje on urządzenia do drukowania kodów matrycowych na milionach opakowań leków rocznie, rozwiązania do przesyłania informacji cyfrowych do systemów SAP, ERP do integracji procesów oraz aplikację SAP Advanced Track and Trace for Pharmaceuticals.

SAP Information Collaboration Hub for Life Sciences jest uzupełnieniem SAP Advanced Track and Trace for Pharmaceuticals.

Jedną z zalet węzła informacyjnego jest to, że jest on technologicznie agnostyczny, więc można go również podłączyć do systemów serializacji innych niż SAP. Jednak samo rozwiązanie techniczne nie jest największym wyzwaniem dla firm, które już zdecydowały się na SAP Information Collaboration Hub for Life Sciences.

– Portal jest szybki w budowie, a numery seryjne są łatwe do uzyskania. Kluczowa w funkcjonowaniu tego rozwiązania jest współpraca z dostawcami i parterami. Szacujemy, że z centrum Novartis korzysta od 800 do 900 członków łańcucha dostaw, w tym fabryki, dostawcy usług logistycznych, apteki i lekarze, którzy potrzebują informacji o wyrobach medycznych. – mówi Ross Doherty, lider rozwiązań SAP Innovative Business Solutions.

Im więcej partnerów korzysta z platformy chmurowej dla farmacji, tym bardziej atrakcyjna staje się ona dla innych firm z sektora. Nawet mała lub średnia firma farmaceutyczna może sprzedawać ponad milion opakowań leków rocznie – wszystkie z nich muszą mieć wydrukowaną właściwą matrycę danych. Same prośby o numery seryjne i raporty o statusie oznaczają, że platforma musi obsługiwać kilkaset tysięcy pozycji informacyjnych każdego dnia.

The post Chmura SAP pomaga zidentyfikować fałszywe i podrobione leki appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/chmura-sap-pomaga-zidentyfikowac-falszywe-i-podrobione-leki/feed/ 0
Polsko-francuskie Stonly pozyskało 3,5 mln euro. Startup tworzy interaktywne przewodniki https://mamstartup.pl/polsko-francuskie-stonly-pozyskalo-35-mln-euro-startup-tworzy-interaktywne-przewodniki/ https://mamstartup.pl/polsko-francuskie-stonly-pozyskalo-35-mln-euro-startup-tworzy-interaktywne-przewodniki/#respond Thu, 27 Feb 2020 10:08:35 +0000 https://mamstartup.pl/?p=54740 Stonly to platforma interaktywnej pomocy technicznej. Firma pozyskała właśnie 3,5 mln euro. Startup zebrał finansowanie w ciągu zaledwie 7 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

The post Polsko-francuskie Stonly pozyskało 3,5 mln euro. Startup tworzy interaktywne przewodniki appeared first on MamStartup.

]]>
Firma powstała  w lipcu 2019 r. z inicjatywy Krzysztofa Dąbrowskiego i Alexisa Fogela.

Startup umożliwia twórcom internetowych treści tworzenie przewodników z pomocą techniczną dla użytkowników. Platforma daje możliwość umiejscowienie informacji w potrzebnym miejscu, łatwe znalezienie potrzebnej pomocy i samodzielne rozwiązywanie problemów.

Integracja z Zendesk

Rozwiązanie Agent Guide prowadzi do odpowiednich zasobów i odpowiedzi dla każdego zgłoszenia, skracając czas poświęcony na zapytanie. System łączy się ze skrzynką odbiorczą Front, uzupełniając istniejącą integrację z Intercomem, Zendesk oraz Freshdesk.

– Nowoczesne zespoły serwisowe coraz częściej poszukują narzędzi, które zapewnią klientom odpowiednie informacje. Rozwiązanie firmy Stonly pomaga to osiągnąć, współpracując z Zendesk. Jesteśmy dumni, że możemy działać ze Stonly zarówno jako partner integracyjny, jak i uczestnik programu inkubacji Zendesk for Startups. – powiedział dla TechCrunch Chams Ejjaouani, dyrektor ds. marketingu w Zendesk.

Już teraz Stonly rozszerza swoją działalność na rynek amerykański, uruchamiając biuro w Nowym Jorku.

Zendesk kupił już inny polski stratup

W 2018 r. Zendesk kupił polski startup Base. Sprzedaż Base przypieczętowała rozwój budowanego w Krakowie produktu Sales Force Automation (czyli narzędzia do zarządzania i automatyzacji sprzedaży).

Zendesk służy do budowania doświadczeń klientów. Oferuje platformę do zarządzania obsługą klientów i angażowania ich w działania marek. Obejmuje m.in. support, komunikację  – tradycyjną, telefoniczną, kontakt w social mediach, firmową bazę wiedzy oraz narzędzie do mierzenia satysfakcji. Z aplikacji w 2018 r. korzystało ponad 125 tys. firm w 160 krajach, od startupów po duże biznesy, m.in. Uber, Airbnb, Pinterest, a także jednostki samorządowe np. Stan Tennessee, obsługuje ponad 30 języków.

Zendesk został założony w 2007 roku przez trzech Duńczyków, w 2009 firma przeniosła się do San Francisco. Jest notowana na giełdzie nowojorskiej i zatrudnia ponad 2000 osób w 15 krajach.

The post Polsko-francuskie Stonly pozyskało 3,5 mln euro. Startup tworzy interaktywne przewodniki appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/polsko-francuskie-stonly-pozyskalo-35-mln-euro-startup-tworzy-interaktywne-przewodniki/feed/ 0