MamStartup https://mamstartup.pl Kolejna witryna oparta na WordPressie Fri, 22 Jan 2021 09:34:12 +0100 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3 Jak przygotować się do wideokonferencji? Część 2: Dźwięk https://mamstartup.pl/jak-przygotowac-sie-do-wideokonferencji-czesc-2-dzwiek/ https://mamstartup.pl/jak-przygotowac-sie-do-wideokonferencji-czesc-2-dzwiek/#respond Fri, 22 Jan 2021 09:32:08 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62808 Kolejna część naszego cyklu poświęconemu technicznym aspektom wideokonferencji. Tym razem skupiamy się na dźwięku - oto kilka wskazówek, co zrobić żeby lepiej słyszeć rozmówców i samemu być lepiej słyszalnym.

The post Jak przygotować się do wideokonferencji? Część 2: Dźwięk appeared first on MamStartup.

]]>
Podczas wideokonferencji zawsze możemy schować się za wyłączoną kamerką (zwłaszcza, gdy siadamy przed laptopem zupełnie nieuczesani i w dresie), ale wymówka związana z “problemem z mikrofonem” może być już uznana za lekką przesadę. W końcu jak mamy uczestniczyć w jakieś dyskusji, jeśli nie będziemy słyszani przez innych? Warto zatem zadbać, aby wypowiadane przez nas słowa brzmiały wyraźnie i czytelnie – to tak naprawdę pierwszy krok w stronę sprawnej i efektywnej komunikacji.

Oczywiście na tym nasze potencjalne problemy ze strefą audio się nie kończą – równie często podczas spotkań online występuje problem z odbiorem dźwięku. Wideokonferencje zazwyczaj przeprowadzamy na służbowym sprzęcie, a więc wypowiedzi kolegów z pracy i klientów słuchamy często na niezbyt jakościowych głośnikach w laptopie. Gdy jeszcze dodamy do tego pracę w home office i przestrzeń dzieloną z innymi domownikami…

Bez obaw – nad dźwiękiem nadawanym i odbieranym można zapanować niemal w każdym miejscu, w którym przyjdzie nam pracować (w domu, w kawiarni, w przestrzeni coworkingowej). Po pierwszej części naszego poradnika “Jak przegotowywać się do wideokonferencji: komunikatory”, przedstawiamy kolejną – oto kilka wskazówek, które pozwolą uzyskać dobrą jakość dźwięku podczas wideokonferencji.

1. Zaopatrz się w dobre słuchawki z mikrofonem

To co wydaje się oczywistością, faktycznie staje się podstawą do przeprowadzenia udanej wideokonferencji. Dzięki tej jednej rzeczy sprawimy, że będzie się nas lepiej słuchało i dodatkowo sami będziemy lepiej słyszeć innych uczestników, bez względu na to w jak głośnym otoczeniu się znajdujemy. Wyjątkowy komfort zapewnią słuchawki z ANC, czyli z redukcją szumów – taki sprzęt w inteligentny sposób wychwytuje np. dźwięki ulicy i sprawia, że docierają do naszych uszu jedynie przefiltrowane, czyste głosy.

Jeśli zastanawiacie się nad kupieniem takich słuchawek do pracy, to macie do wyboru kilka wariantów. Pierwszy z nich to uniwersalne i budżetowe słuchawki do pracy i muzyki, które sprawdzą się dla mniej wymagających użytkowników (tekst o Philips TAPH805BK  – TUTAJ). Mimo, że nie jest to klasa biznesowa, dźwięk jaki zapewniają te słuchawki jest wciąż lepszy od tego, co zazwyczaj oferuje nam podstawowe wyposażenie audio w laptopie.

Drugą z polecanych przez nas propozycji są słuchawki Jabra Evolve2 85 (recenzja z testu do przeczytania TUTAJ), które wiążą się z nieco większym wydatkiem, ale jednocześnie zapewniają lepsze wrażenia akustyczne. Dodatkowo ten model jest wyposażony

Oczywiście możecie rozważyć też zakup słuchawek typowo korporacyjnych, które będą wam służyć tylko do rozmów biznesowych. Takim sprzętem jest chociażby model Savi 8200 od marki Plantronics, który ma w zestawie specjalną podstawkę usprawniającą rozmowy służbowe. Owa podstawka to akcesorium do wszystkich potrzebnych w pracy biurowej urządzeń – podłączymy do niej telefon stacjonarny, smartfon albo tablet (transmisja za pośrednictwem sieci Bluetooth) i komputer (połączony za pomocą USB). To też właśnie ten element pokazuje zakres możliwości słuchawek Plantronics Savi 8200 – dzięki nim możemy połączyć ze sobą w jedną konwersacje połączenia przychodzące na naszego smartfona i na telefon stacjonarny. Więcej o tym sprzęcie dowiecie się z naszego artykułu – TUTAJ.

2. Jeśli nie słuchawki – sam mikrofon zewnętrzny

Rozumiemy jednak, że nie wszyscy lubią siedzieć ze słuchawkami na uszach przez wiele godzin albo że muszą kontrolować przy okazji dźwięki dobiegające z otoczenia. Wówczas przydatny będzie mikrofon, dzięki który podczas wirtualnych wystąpień doda ci pewności siebie, a innym zapewni dużo lepszy odbiór.

Takim mikrofonem może być Samson G-Track Pro, który doskonale sprawdza się do nagrywania muzyki, nagrywania webinarów i podcastów, ale i do prowadzenia konferencji online w ramach home office czy podczas nauki zdalnej. Mikrofon pojemnościowy zapewnia dźwięk w studyjnej jakości 24-bit 24-bit / 96kHz z zerowym opóźnieniem oferując wszystko, co potrzebne do profesjonalnego nagrywania dźwięku.

Bardziej kompaktowym i mobilnym rozwiązaniem jest model Samson Go Mic – mikrofon USB, który można przypiąć bezpośrednio do laptopa lub postawić dyskretnie na biurku. Jest niezwykle łatwy w obsłudze i działa na zasadzie plug and play, co oznacza, że ​​sprzęt jest kompatybilny z platformami Mac lub PC, nie wymaga sterowników i jest gotowy do działania od razu po podłączeniu do komputera.

3. Miejsce? Wybierz umeblowane pomieszczenie

Czemu meble w pokoju są ważne podczas rejestrowania dźwięku? Pewnie zauważyłeś, że w pustych wnętrzach niesie się echo – właśnie tego chcemy uniknąć podczas wideokonferencji. Im wiecej mebli (zwłaszcza tych tapicerowanych) w pomieszczeniu tym lepiej. Na plus są też wszelkie dywany, które dobrze pochłaniają dźwięk, a niego go odbijają.

Zwróć też uwagę, czy nie znajdujesz się z komputerem zbyt blisko ściany i czy głośniki  zewnętrzne nie są ustawione tuż obok mikrofonu. Takie drobne błędy również będą pogarszać jakość dźwięku.

4. Sprawdź ustawienia mikrofonu i głośników w komunikatorze i w przeglądarce

Częstą przyczyną, przez którą jesteśmy słabo słyszalni dla innych podczas wideokonferencji są ustawienia w programach, z których korzystamy. Mało kto wie, ale możemy w nich wyregulować np. poziom czułości mikrofonu. Bardzo często okazuje się, że właśnie takie drobne udoskonalenia mogą nam pomóc w osiągnięciu dobrego efektu.

Upewnij się dodatkowo, że twój komputer nie ma problemu ze sterownikami. Czasami trzeba je zaktualizować i ponownie zainstalować.

5. Zadbaj o dobre połączenie internetowe

Problem połączenia internetowego potrafi czasem zaburzyć przebieg całej wideokonferencji – urywający się dźwięk lub opóźnienia w transmisji dźwięku sprawiają, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć wypowiedzi drugiej osoby. Dlatego ważne jest, aby mieć pewność, co do stabilności i zasięgu naszego połączenia internetowego. Zalecamy zawsze robić wcześniej w komunikatorze próbę dźwięku i obrazu (np. 30 minut przed wydarzeniem), czy wszystko przebiega tak jak powinno.

Dodatkowa rada, jak można zwiększyć prędkość połączenia internetowego. Na początek spauzuj na czas konferencji czy webinaru wszystkie ładowania, a także zamknij niepotrzebne programy i kartki przeglądarki. Polecamy też odłączyć od Wi-Fi dodatkowe sprzęty typu smartfon i tablet, które tylko dodatkowo obciążają sieć. Efekt powinien być zauważalny.

The post Jak przygotować się do wideokonferencji? Część 2: Dźwięk appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/jak-przygotowac-sie-do-wideokonferencji-czesc-2-dzwiek/feed/ 0
Badania nad siecią 6G trwają. Co wiemy o technologii przyszłości? https://mamstartup.pl/6g-juz-na-horyzoncie-co-wiemy-o-tej-technologii-przyszlosci/ https://mamstartup.pl/6g-juz-na-horyzoncie-co-wiemy-o-tej-technologii-przyszlosci/#respond Thu, 21 Jan 2021 15:58:35 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62794 Operatorzy i producenci elektroniki zaczynają dopiero promować usługi i urządzenia obsługujące sieć 5G, a tymczasem inżynierowie pracują już nad kolejną technologią. Co o niej na razie wiemy i kiedy możemy się spodziewać debiutu 6G?

The post Badania nad siecią 6G trwają. Co wiemy o technologii przyszłości? appeared first on MamStartup.

]]>
Dużo się mówi o tym, że technologia 5G jest przyszłością i że dotknie niemalże każdej dziedziny naszego życia. Zważywszy na to, że dużą część naszego życia i naszej pracy przenieśliśmy do internetu, nie mamy wątpliwości, że szybka i płynna sieć jest nam niezbędna, aby dalej rozwijać innowacje technologiczne.

W perspektywie lat 5G będzie coraz popularniejsze, co też potwierdzają pojawiające się na rynku kolejne urządzenia, które obsługują nową sieć. Jednak, co będzie dalej, kiedy i ta technologia może okazać się niewystarczająca, aby zaspokoić nasze potrzeby związane z dostępnością internetu? Inżynierowie i naukowcy na szczęście wybiegają swoimi planami w przyszłość i już opracowują kolejną technologię – 6G.

Jakie korzyści da nam sieć 6G? Przede wszystkim zapewni jeszcze większą szybkość przesyłania danych i jeszcze większą przepustowość. Według raportu przygotowanego przez Counterpoint prędkość oferowana przez sieć 6G wynosi terabity na sekundę. To umożliwi nam przesyłanie nawet hologramów oraz filmów o rozdzielczości 16K z niedostrzegalnymi, mikrosekundowymi opóźnieniami. Z tą technologią całkowicie zmieni się doświadczenie związane z konferencjami – według badaczy dzięki technologii 6G będziemy mogli wysyłać swoje holograficzne sylwetki na spotkanie, które odbywa się na drugim końcu świata (tzw. HoloPortacja).

Kiedy możemy się spodziewać wdrożenia w życie sieci 6G? Na razie jest to raczej nadal futurystyczna wizja, a badania nad nową technologią są jeszcze w powijakach. Według Counterpoint najwcześniej pojawi się w naszym życiu w 2028 roku.

 

 

The post Badania nad siecią 6G trwają. Co wiemy o technologii przyszłości? appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/6g-juz-na-horyzoncie-co-wiemy-o-tej-technologii-przyszlosci/feed/ 0
Sztuczna inteligencja pomoże w odczytywaniu wyników tomografii komputerowej mózgu https://mamstartup.pl/sztuczna-inteligencja-pomoze-w-odczytywaniu-wynikow-tomografii-komputerowej-mozgu/ https://mamstartup.pl/sztuczna-inteligencja-pomoze-w-odczytywaniu-wynikow-tomografii-komputerowej-mozgu/#respond Thu, 21 Jan 2021 14:03:07 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62803 52 miliony, tyle w ciągu roku w Europie wykonuje się badań mózgu tomografem komputerowym. Zapotrzebowanie na tego typu badania jest bardzo duże, a przy tym na rynku brakuje radiologów. Polski medtech BrainScan opracował rozwiązanie, które umożliwia szybsze i dokładniejsze przeprowadzanie badań. Pomaga w tym sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

The post Sztuczna inteligencja pomoże w odczytywaniu wyników tomografii komputerowej mózgu appeared first on MamStartup.

]]>
Jak czytamy na stronie firmy, system BrainScan oparty jest o sztuczną inteligencję, która umożliwia automatyczną detekcję i klasyfikację zmian patologicznych występujących w badaniu obrazowym TK mózgu. Dostarcza lekarzom dodatkową informację, która pozwala na szybszą i bardziej wydajną interpretacje.

– W samej Europie rocznie wykonuje się ok. 52 mln badań obrazowych tomografii komputerowej, a skala pomyłek w ich interpretacji może sięgać nawet ponad 20% w zależności od badanego obszaru anatomicznego. Oparty o sztuczną inteligencję system BrainScan umożliwia automatyczną detekcję oraz klasyfikację zmian patologicznych występujących w badaniu obrazowym mózgu i w ten sposób dostarcza lekarzom dodatkową informację, która pozwala na szybszą i bardziej skuteczną interpretacje. System sprawdza się w diagnozowaniu m.in. krwotoku, krwiaków, udaru niedokrwiennego, malacji, obrzęku, atrofii, złamania kości czy obszaru hipodensyjnego. Efekt? Dzięki przyśpieszeniu wykrywania uszkodzeń mózgu pacjent wymagający szybkiej interwencji może być dużo szybciej skierowany na odpowiednie leczenie – mówi, cytowany przez serwis medinwestycje.pl, Szymon Korzekwa, R&D Director w BrainScan.

Dokładniejsze badania

Według firmy BrainScan w 20 proc. przypadków badań mózgu tomografem komputerowym może dochodzić do pomyłek. Dzięki systemowi, który stworzył polski medtech można te błędy wyeliminować. Algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznają i diagnozują zmiany w mózgu pacjenta na podstawie 116 596 badań, które zostały przeanalizowane przez program. 

– Technologia już jest wdrożona w różnych placówkach medycznych w kraju i udowodniła swoją skuteczność na rzeczywistych przypadkach. Zaletą BrainScan jest możliwość szybkiej integracji z systemami w szpitalach bez zaburzania dotychczasowego obiegu informacji diagnostycznych. Nie wymaga też dodatkowego sprzętu, ani inwestycji infrastrukturalnych po stronie szpitala – rozwiązanie działa z powszechnie stosowanymi tomografami komputerowymi – dodaje Paweł Wilski, CEO funduszu Life Science Innovations, który wspiera BrainScan.

Według BrainScan globalny rynek tomografii komputerowej wzrośnie o 1.79 miliardów dolarów w latach 2020-2024. Branża ma zatem ogromny potencjał. 

The post Sztuczna inteligencja pomoże w odczytywaniu wyników tomografii komputerowej mózgu appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/sztuczna-inteligencja-pomoze-w-odczytywaniu-wynikow-tomografii-komputerowej-mozgu/feed/ 0
27 stycznia odbędzie się wirtualne Demo Day programu akceleracyjnego Space3ac Scale Up II https://mamstartup.pl/27-stycznia-odbedzie-sie-wirtualne-demo-day-programu-akceleracyjnego-space3ac-scale-up-ii/ https://mamstartup.pl/27-stycznia-odbedzie-sie-wirtualne-demo-day-programu-akceleracyjnego-space3ac-scale-up-ii/#respond Thu, 21 Jan 2021 13:57:28 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62801 W wydarzeniu weźmie udział 21 startupów, które przez 6 miesięcy rozwijały swoje innowacyjne projekty i wdrażały je do dużych przedsiębiorstw. Wśród nich znajdują się m.in. rozwiązania oparte o drony, rozszerzoną rzeczywistość, napędy satelitarne umożliwiające poruszanie się małych satelitów na orbicie okołoziemskiej, platformy grywalizacyjne, technologie materiałów kompozytowych, sensory i zapotrzebowanie higieniczne dla biznesu spowodowane kryzysem epidemiologicznym.

The post 27 stycznia odbędzie się wirtualne Demo Day programu akceleracyjnego Space3ac Scale Up II appeared first on MamStartup.

]]>
Startupy podczas Demo Day będą miały 2 minuty na prezentację swojego projektu. Następnie zostaną ocenieni przez jury, w którym zasiądzie dziennikarka radiowa i telewizyjna Kamila Kalińczak, dr inż. Krzysztof Kanawka od lat związany z przemysłem kosmicznym, autor bestsellerowych książek Paweł Tkaczyk, Łukasz Czajkowski Head of Growth w SoDA i Jacek Bukowicki reprezentujący Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Space3ac Scale Up II to program akceleracyjny, którego celem łączenie jest startupów z dużymi przedsiębiorstwami z ugruntowaną pozycją na rynku. Każda edycja akceleratora kończy się tzw. Demo Day, czyli wydarzeniem, na którym startupy prezentują rezultaty 6 miesięcy pracy z korporacyjnymi Odbiorcami Technologii (PKN Orlen S.A., Orange Polska S.A., Zarząd Morski Portu Gdańsk S.A., Olivia Business Centre Sp. z o. o, PZU Lab S.A., Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o., OT Logistics S.A., Luxon LED Sp. z o.o., Valmont Polska Sp. z o.o., Safe Co. Ltd. Sp. z o. o i Pekabex S.A.). W związku z trwającą pandemią, Demo Day odbędzie się wirtualnie, za pośrednictwem platformy LiveWebinar. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Space3ac.

Agenda wydarzenia

  • 10:00 – 10:15 – Otwarcie wydarzenia przez CEO akceleratora Wojciecha Drewczyńskiego i przedstawiciela Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
  • 10:15 – 10:35 – Wystąpienie Pawła Tkaczyka autora bestsellerowych książek i stratega marki
  • 10:35 – 12:00 – Prezentacje startupów i oceny jury
  • 12:00 – 12:20 – Wystąpienie Macieja Kowalskiego z Kombinatu Konopnego
  • 12:20 – 13:00 – Ceremonia rozdania nagród dla najlepszych startupów i zdjęcie pamiątkowe

Startupy, które zaprezentują swoje rozwiązania podczas Demo Day

Progresja Space

Napędy satelitarne umożliwiające poruszanie się małych satelitów na orbicie okołoziemskiej, a także późniejszą deorbitację w celu redukcji śmieci kosmicznych, które mogą zagrażać bezpieczeństwu przyszłych misji.

Saniteasy

Startup technologiczny który powstał w Trójmieście w odpowiedzi na zapotrzebowanie higieniczne dla biznesu spowodowane kryzysem epidemiologicznym.

Gamehill

Platforma, na której pracownicy korporacji, w trakcie 6-tygodniowej grywalizacji on-line, realizują różne zadania rozwojowe z obszarów: innowacyjności i pracy projektowej.

Formly

Platforma dedykowana dla projektantów wnętrz. Posiada wiele funkcjonalności, które pozwalają na optymalizację procesu współpracy z inwestorami.

3DV Risk

Portal prewencyjny, który wpływa na poziom bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach oraz podnosi świadomość powstawania zdarzeń szkodowych wśród pracowników.

Core DF

Startup koncentruje się na rozwoju narzędzi służących wspomaganiu przetwarzania i analizy danych w środowiskach Big Data.

Bluemind

Rozwiązanie oparte na inteligentnych sensorach oraz przetwarzaniu dużej ilości danych w budowie nowoczesnego modelu ubezpieczania przedsiębiorstw.

IndoorNavi

Usługi oparte o technologie lokalizacji osób i obiektów w czasie rzeczywistym oraz rozwój samej technologii lokalizacyjnej (RTLS – Real Time Location System).

Insensor Technology

System bezprzewodowych czujników, które zgodnie z głównymi filarami smart industry oraz wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zapewniają komunikację pomiędzy systemami a użytkownikami końcowymi.

Nightowls Software

Aplikacja mobilna, dzięki której w przestrzeni biurowej Olivia Business Centre można dokonać zamówienia posiłku z dostępnej puli możliwości.

mTap Smart City

Platforma i kontrolery do zarządzania lampami ulicznymi. Rozwiązanie wyróżnia wsparcie AI, która przez inteligentne sugestie pozwala na optymalizację zużycia energii.

Faradaynamics

Najbardziej zaawansowana technologia materiałów kompozytowych o właściwościach ekranujących promieniowanie elektromagnetyczne.

Augmented Vision

Startup zajmuje się zagadnieniami wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sztuczną inteligencją, modelowaniem geometrycznym, symulacjami fizycznymi, grafiką komputerową, tworzeniem silników do gier i systemów CAD/CAM.

cthings.co

Rozwiązanie do lokalizowania obiektów, towarów i maszyn w czasie rzeczywistym, dzięki któremu znacząco optymalizuje się procesy Intralogistyczne.

Connected VR

Aplikacja na telefon, która automatyzuje oprowadzanie turystów po atrakcjach i łączy zalety przewodników online z zaangażowaniem audiobooków i innowacyjną rozszerzoną rzeczywistością.

Radcode

Startup prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem od budowy aplikacji po Machine Learning i Data Science.

Spatial Computation

Aplikacja mobilna i webowa oparta na technologii AR. Celem jest zwizualizowanie automatyzacji i autonomiczności inteligentnych systemów w jednym z największych portów w Europie

TeamBright Software

Platforma IoT umożliwia zdalny odczyt informacji diagnostycznych z opraw oświetleniowych zamontowanych w danej lokalizacji I procesowanie tych informacji zgodnie z zaimplementowanymi regułami.

Mediam Chemical

Smart Energy Controller został zaprojektowany aby dostarczać dane z urządzeń podłączonych przemysłowym protokołem RS-485/Modbus do chmury IoT.

ISS RFID

Nowatorska plomba zabezpieczająca wielokrotnego użytku ISS reSeal działająca w technologii RFID.

Pelixar

Rozwiązanie dronowe służące min. do monitoringu zanieczyszczenia lub skażenia wody w kanale portowym oraz nabrzeżu portowym, z opcją kontroli kotwicowiska portu.

The post 27 stycznia odbędzie się wirtualne Demo Day programu akceleracyjnego Space3ac Scale Up II appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/27-stycznia-odbedzie-sie-wirtualne-demo-day-programu-akceleracyjnego-space3ac-scale-up-ii/feed/ 0
Prawie połowa banków na świecie walczy ze skutkami pandemii, przyspieszając digitalizację usług https://mamstartup.pl/prawie-polowa-bankow-na-swiecie-walczy-ze-skutkami-pandemii-przyspieszajac-digitalizacje-uslug/ https://mamstartup.pl/prawie-polowa-bankow-na-swiecie-walczy-ze-skutkami-pandemii-przyspieszajac-digitalizacje-uslug/#respond Thu, 21 Jan 2021 13:29:06 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62799 W skali globalnej 44 proc. banków planuje, a 48 proc. już wdrożyło cyfrowe rozwiązania, mające na celu poprawę odporności na kryzys wywołany pandemią.

The post Prawie połowa banków na świecie walczy ze skutkami pandemii, przyspieszając digitalizację usług appeared first on MamStartup.

]]>
Choć wcześniej z powodu niechęci klientów lub braku atrakcyjnych rozwiązań, nie udało się w pełni zrealizować obietnicy cyfrowej bankowości, teraz koronakryzys znacząco ten proces przyspieszył – wynika z raportu „2021 Banking and Capital Markets Outlook. Strengthening Resilience, Accelerating Transformation”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Z analiz Deloitte wynika, że w ujęciu globalnym pandemia spowodowała przyspieszenie niektórych z dotychczasowych trendów w sektorze usług finansowych.

– Konieczność zachowania dystansu społecznego przyspieszyła w bankowości proces wprowadzania rozwiązań cyfrowych i technologii bezkontaktowych. Lockdown oznaczał także rozszerzenie skali wykorzystania pracy zdalnej i związanych z taką formułą modeli biznesowych – mówi Przemysław Szczygielski, Partner, lider zespołu doradztwa regulacyjnego i ryzyka, lider sektora finansowego w Deloitte Polska.

W ciągu następnych 6-12 miesięcy banki planują podjęcie lub kontynuację działań zmierzających do wzmocnienia ich odporności na wyzwania wynikające z pandemii. 48 proc. respondentów deklaruje, że w ich organizacjach proces cyfryzacji usług przyspieszył, a 44 proc. twierdzi, że jest to w planach instytucji, które reprezentują Jednocześnie tyle samo badanych twierdzi, że w ich bankach już pracuje się nad ulepszeniem systemów informatycznych, co ma umożliwić sprawniejsze reagowanie na zmieniające się okoliczności rynkowe.

Nie jest do końca jasne, w jakim stopniu zwiększone wykorzystanie narzędzi cyfrowych utrzyma się po zakończeniu pandemii. Gdyby tak się stało, banki z pewnością odniosłyby wiele korzyści. Samodzielne korzystanie przez większość klientów z udostępnionych im narzędzi i usług w wersji online oznaczałoby na przykład znaczące ograniczenie kosztów funkcjonowania placówek bankowych.

Cyfrowe zaangażowanie a satysfakcja klienta

Już kilka miesięcy temu zmianę w podejściu do wykorzystywania zdalnych form kontaktu z bankami pokazało badanie „Deloitte Digital Consumer Trends”. Wynika z niego, że w czasie pandemii to telefon stał się najbardziej preferowanym urządzeniem do sprawdzania stanu konta, co regularnie robi aż 74 proc. dorosłych osób. Jednocześnie 40 proc. z nich deklaruje, że używa bankowości mobilnej częściej niż przed wybuchem pandemii.

– Co ciekawe, grupą, która najbardziej zmieniła swoje nawyki są osoby starsze, szczególnie w wieku 55-64 lata. Przy średniej wynoszącej 40 proc., aż 45 proc. z nich częściej korzysta z usług banku przez telefon niż z innych form kontaktu. Osoby z tej grupy najczęściej wskazywały też, że pozostaną użytkownikami bankowości mobilnej także po zakończeniu pandemii. Odpowiedziało tak aż 34 proc. z nich, przy średniej na poziomie 28 proc. – mówi Przemysław Szczygielski, Partner, lider zespołu doradztwa regulacyjnego i ryzyka, lider sektora finansowego w Polsce w Deloitte.

Zdaniem ekspertów Deloitte wiele wskazuje jednak, że przyspieszona cyfryzacja niekoniecznie przekłada się na wzrost zadowolenia klientów z oferowanych usług. Wysoki poziom satysfakcji nadal stanowi poważne wyzwanie.

W tym celu banki powinny priorytetowo potraktować wysiłki zmierzające do utrzymania świeżo pozyskanych użytkowników kanałów online, m.in. stosując specjalnie dla nich przygotowane oferty. Jednocześnie, aby zapewnić klientowi bezproblemową, efektywną i przyjazną obsługę konieczne są kolejne przemyślane inwestycje w cyfrową infrastrukturę. Takich rozwiązań branża poszukiwała już od jakiegoś czasu.

Te ulepszenia mogą obejmować nie tylko wykorzystanie kanałów internetowych, ale także wiele innych rozwiązań. Prawie połowa respondentów badania Deloitte wskazuje, że ich instytucje rozważają wprowadzenie możliwości interakcji na żywo z pracownikami banku za pośrednictwem bankomatów (48 proc.) lub instalację samoobsługowych, bezstykowych ekranów dotykowych (46 proc.). Ponadto banki mogą korzystać z wirtualnych asystentów, bazujących na rozwiązaniach sztucznej inteligencji (39 proc.) lub opartych na czujnikach rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej (33 proc.).

– Fundament zadowolenia klienta z obsługi bankowej powinna stanowić kompleksowa oferta silnie spersonalizowanych cyfrowych usług, które całościowo zadbają o jego finansowy dobrostan. Skuteczna realizacja założeń w tym zakresie możliwa jest poprzez zwiększenie zaangażowania klientów. W tym celu banki powinny wdrożyć modele łączące cyfrowe i tradycyjne formy kontaktu z klientami, a także inteligentnie wykorzystywać zbiory danych. Nie bez znaczenia jest też dopasowanie oferty oraz sposobu udostępniania usług do oczekiwań poszczególnych grup odbiorców – mówi Natalia Załęcka, CMO Advisory Leader w Deloitte.

Technologiczne cięcie kosztów operacyjnych

Dla wielu banków największym wyzwaniem w najbliższym czasie będzie wzmocnienie odporności operacyjnej. Choć pod wpływem kryzysu wywołanego pandemią wiele z nich poradziło sobie całkiem dobrze, to jednak część z nich miała problemy z prowadzeniem bieżącej działalności.

W ciągu najbliższych miesięcy banki planują zastosować szereg rozwiązań, które mają poprawić ich finansową i operacyjną stabilność. Jak wynika z badania Deloitte, podejście do tych kwestii zmienia się, czasem nawet znacząco, w zależności od rejonu świata. Wprowadzanie rozwiązań technologicznych, aby poprawić efektywność, planuje 47 proc. respondentów z Ameryki Północnej, 40 proc. w Europie i 37 proc. w rejonie Azji i Pacyfiku. Jednocześnie, podczas gdy w Ameryce Północnej 29 proc., a w Europie 34 proc. instytucji zamierza przyspieszać innowacyjne podejście, taką aktywność deklaruje aż 45 proc. badanych w Azji.

– Spodziewamy się, że wiele instytucji finansowych będzie zmieniać dotychczasowe podejście swoich firm do zarządzania kosztami operacyjnymi. Dotyczy to przede wszystkim takich obszarów działalności jak outsourcing czynności niezwiązanych z podstawową działalnością danej instytucji lub powszechniejsze wykorzystanie technologii do zadań tradycyjnie wykonywanych manualnie. Być może oznacza to konieczność gruntownej zmiany kultury pracy na wszystkich szczeblach – mówi Przemysław Szczygielski.

Szybsza transformacja to większa odporność

Choć banki już wcześniej poczyniły znaczące postępy na swojej drodze do cyfrowej transformacji, pandemia jeszcze dodatkowo zwiększyła tempo tych procesów. Podmioty, które w ostatnich latach zainwestowały w digitalizację, wykazały się wyższą odpornością i lepszą elastycznością w dostosowywaniu się do warunków narzuconych przez pandemiczne ograniczenia.

Zdaniem ekspertów Deloitte, postępy w zakresie cyfrowej transformacji mogą okazać się bezcelowe, jeśli bankom nie uda się skutecznie zapanować nad jakością zbieranych danych, a także ich zarządzaniem i porządkowaniem.

Co więcej, znaczenie funkcji technologicznej powinno być kluczowe w wysiłkach zmierzających do zmiany struktury wydatków banków. W celu obniżenia kosztów, powinny one rozważyć zmianę rozkładu preferencji w zakresie tworzenia – kupowania – zlecania projektów technologicznych. Połowa respondentów badania Deloitte wskazała na pewien lub na znaczący wzrost popularności outsourcingu zadań, a ok. 40 proc. na malejące zainteresowanie samodzielnym tworzeniem nowych rozwiązań lub kupowaniem gotowych.

– Covid-19 nie tylko przyspieszył wdrażanie rozwiązań cyfrowych w bankach, ale był też testem już przyjętych przez nie technologii. Choć instytucje, które wcześniej dokonały strategicznych inwestycji w tym zakresie, okazały się bardziej odporne na kryzys, nic nie wskazuje, na to, aby dotychczasowi „maruderzy” podejmując sprawne działania modernizacyjne, nie mogli skutecznie nadrobić tych zaległości. Ogólnie rzecz biorąc, cyfrowy bezwład, któremu poddawało się wiele instytucji, odszedł w zapomnienie i coraz więcej banków dąży do osiągniecia długofalowo skutecznej technologicznej transformacji – mówi Natalia Załęcka.

Badania Deloitte US Center for Financial Services zostało przeprowadzone w lipcu i sierpniu 2020 r. wśród 200 zarządzających z sektora bankowego i finansowego z USA, Kanady, Wlk. Brytanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Australii, Chin, Hong Kongu i Japonii.

Pełny raport do pobrania znajduje się tutaj.

The post Prawie połowa banków na świecie walczy ze skutkami pandemii, przyspieszając digitalizację usług appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/prawie-polowa-bankow-na-swiecie-walczy-ze-skutkami-pandemii-przyspieszajac-digitalizacje-uslug/feed/ 0
Raper Sokół razem z Movie Games pracuje nad gangsterską grą https://mamstartup.pl/raper-sokol-razem-z-movie-games-pracuje-nad-gangsterska-gra/ https://mamstartup.pl/raper-sokol-razem-z-movie-games-pracuje-nad-gangsterska-gra/#respond Thu, 21 Jan 2021 11:57:43 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62792 Raper Wojciech Sokół Sosnowski założył spółkę True Games razem z Movie Games. Razem będą pracować nad stworzeniem gangsterskiej gry Gangster Simulator. 

The post Raper Sokół razem z Movie Games pracuje nad gangsterską grą appeared first on MamStartup.

]]>
Dodatkowo w połowie lutego spółka K&K Herbal połączy się z True Games (które należy do Movie Games), a Wojciech Sosnowski ma wejść do rady nadzorczej K&K. – Nowy skład rady nadzorczej spółki K&K Herbal, która przygotowuje się do połączenia z True Games, będzie w pełni odzwierciedlać aktualny akcjonariat True Games. Cieszymy się, że w organach spółki pojawi się Wojciech „Sokół” Sosnowski, jeden z głównych inwestorów spółki – powiedział, cytowany przez serwis wirtualnemedia.pl, Mateusz Wcześniak.

Gangster Simulator ma graczom zapewnić realistyczne przeniesienie w rzeczywistość gangsterskich ulic, na których kradzieże, handel narkotykami czy prostytuacja to chleb powszedni. Nowa spółka zapowiedziała również, że będzie pracować nad kilkoma innymi nowymi tytułami, jednak na ten moment oficjalnie informuje jedynie o Gangster Simulation.

– K&K Herbal w zasadzie od pewnego czasu nie prowadziło działalności operacyjnej, w związku z czym władze tej spółki bardzo sprawnie realizują ustalone warunki połączenia. Po uzyskaniu zgody akcjonariuszy na zmianę profilu działalności oraz nazwy przejdziemy do połączenia K&K Herbal z True Games, aby TG w przyspieszonym trybie została wprowadzona na rynek NewConnect już jako True Games Syndicate – dodał Mateusz Wcześniak.

Movie Games i celebryci

Movie Games nie pierwszy raz przyciąga znane nazwiska. Pod koniec zeszłego roku w spółkę zainwestował Robert Lewandowski. Piłkarz nie tylko wsparł firmę finansowo ale również został konsultantem merytorycznym w zakresie tworzenia gier sportowych. Jednocześnie Movie Games po raz pierwszy skupiło się na tworzeniu gier futbolowych. 

– Wszystkie najpopularniejsze gry piłkarskie skupiają się na tych kluczowych 90 minutach, my chcemy przedstawić pozostałe 22 i pół godziny oczekiwania na to wydarzenie. Takich gier, luźno inspirowanych formą popularnych seriali dokumentalnych o zespołach piłkarskich i nie tylko pokazujących historie zza kulis jeszcze nikt nie robił, co stawia nas w bardzo uprzywilejowanej pozycji. Ostatnio ogromnym zainteresowaniem cieszył się serial The Last Dance, który przybliżył sukces Michaela Jordana i Chicago Bulls, gdzie wydarzenia na parkiecie były tylko tłem całej historii. Jesteśmy przekonani, że tak jak produkcje filmowe o tej tematyce, tak i nasze gry jako nowy pośrednik przekazywania emocji, zainteresują szerokie grono odbiorców – mówił wtedy Filip Szklarzewski.

Jak widać znane nazwiska to sposób Movie Games na przyciągnięcie uwagi graczy. Czekamy zatem na najnowszą grę i jesteśmy ciekawi, jaki celebryta będzie następny. 

The post Raper Sokół razem z Movie Games pracuje nad gangsterską grą appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/raper-sokol-razem-z-movie-games-pracuje-nad-gangsterska-gra/feed/ 0
Pięć najbardziej obiecujących innowacji w zdrowiu na rok 2021 https://mamstartup.pl/piec-najbardziej-obiecujacych-innowacji-w-zdrowiu-na-rok-2021/ https://mamstartup.pl/piec-najbardziej-obiecujacych-innowacji-w-zdrowiu-na-rok-2021/#respond Thu, 21 Jan 2021 11:27:11 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62790 Oto najnowsze europejskie innowacje technologiczne w ochronie zdrowia, które według EIT Health będą miały największy wpływ nowoczesną ochronę zdrowia.

The post Pięć najbardziej obiecujących innowacji w zdrowiu na rok 2021 appeared first on MamStartup.

]]>
W 2020 EIT Health udzieliło wsparcia ponad 120 zespołom badawczo-rozwojowym z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Oto pięć obiecujących innowacji, które w ubiegłym roku otrzymały wsparcie europejskiej instytucji EIT Health.

Światowy przełom w ochronie skóry przed słońcem – pomysł z Polski

Polacy odkryli naturalną bakterię, która chroni skórę przed słonecznymi promieniami UV. Rozwiązanie chroni skórę przed całym spektrum promieniowania UV i nie wykorzystuje sztucznych składników. Dzięki temu filtr jest nie tylko bezpieczny, ale też w 100 proc. ekologiczny, podczas gdy tradycyjnie używane środki mogą zanieczyszczać morza i niszczyć rafy koralowe i być szkodliwe dla skóry

Startup z Polski, UVera, ma za sobą pasmo sukcesów: po wygranej w konkursie EIT Health InnoStars Awards w 2019 r. pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie EIT Health Catapult w 2020 (gdzie zdobyła też nagrodę publiczności).

Rewolucja w testach klinicznych i przyspieszenie leczenia choroby Alzheimera

Opieka i monitorowanie chorych na Alzheimera są długotrwałe i kosztowne. Ilof, firma z Portugalii, opracowała rozwiązanie wspomagające testy kliniczne, które redukuje koszt badania pacjenta o ok. 40 proc., a czas potrzebny na badania – o 70 proc. Te oszczędności umożliwiają badaczom poświęcenie więcej cennego czasu na poszukiwanie leku na chorobę Alzheimera. Start-up iLof powstał w 2019 r. Firma wygrała konkurs EIT Health Jumpstarter 2019 oraz otrzymała wsparcie w ramach programu EIT Health Wild Card.

Wirtualny asystent pacjenta

Stworzony przez włoską firmę PatchAI asystent to wirtualny towarzysz pacjentów, którzy biorą udział w testach klinicznych. Asystent informuje o postępach testów oraz monitoruje potrzeby pacjentów. Twórcy asystenta otrzymali od EIT Health 25 tys. euro wsparcia finansowego oraz pomoc ekspertów. Firma brała udział w EIT Health InnoStars Awards 2019 (gdzie wygrała grant o wysokości 10 tys. euro) oraz w innym konkursie EIT Health dla startupów – EIT Health Catapult.

Diagnostyka serca w 5 minut

Kolejny projekt, który poszukuje oszczędzenia cennego czasu lekarzy i medyków tak, by mogli skupić się na tym, co najważniejsze. Ligence, startup z Litwy stworzył oprogramowanie, które wstępnie klasyfikuje obrazy diagnostyczne serca pacjenta, zanim do diagnozy przystąpi lekarz. Oparte o sztuczną inteligencję i technologię deep learning oprogramowanie wstępnie „przesiewa” obrazy i organizuje je według np. kryteriów anatomicznych. Dzięki wsparciu maszyny lekarz poświęca mniej czasu na porządkowanie wyników i może zająć się od razu diagnozą pacjenta.

Firma brała udział w konkursie startupów EIT Jumpstarter 2019, dzięki któremu uzyskała finansowanie i wsparcie merytoryczne. Ligence to także laureat InnoStars Awards 2020.

Pomocna dłoń dla osób po wylewach

Węgierska firma PhoenixOrthosis opracowała specjalną ortezę, opartą o nowoczesne technologie nakładkę na rękę, która pomaga pacjentom po wylewach, którzy cierpią na spastyczność dłoni. Orteza, która jest dyskretnie zaprojektowana co stałego, codziennego noszenia, częściowo przywraca dłoni pacjenta funkcje kluczowe dla samodzielnego życia, jak chwytanie przedmiotów czy otwieranie.

Startup z Węgier to laureat konkursu EIT Health InnoStars Awards

– Wpływ pandemii koronawirusa w 2020 r. był odczuwalny we wszystkich obszarach życia, najbardziej w dziedzinie ochrony zdrowia. Miniony rok udowodnił, że Europa potrzebuje, bardziej niż kiedykolwiek, systemów ochrony zdrowia, które są stabilne, a jednocześnie elastyczne i potrafią się szybko adaptować do zmian. Dlatego wsparliśmy ponad 120 innowacyjnych projektów z Europy Środkowej Wschodniej i Południowej. Łącznie startupy otrzymały od nas 2,3 mln euro. Cel EIT Health to wsparcie rozwoju projektów, które przyczyniają się do lepszego zdrowia Europejczyków i budowy lepszych systemów ochrony zdrowia – powiedział Tamas Bekasi, RIS Business Creation Manager w EIT Health InnoStars.

Nabór do konkursu EIT Health Catapult (edycja 2021) jest już otwarty! Rejestracja jest otwarta do 16 marca. Aplikować można na tej stronie internetowej.

Więcej informacji o konkursach EIT Health Jumpstarter, EIT Health InnoStars Awards oraz innych konkursach i programach dla startupów 2021 jest dostępnych na stronie innostarter.eithealth.eu

The post Pięć najbardziej obiecujących innowacji w zdrowiu na rok 2021 appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/piec-najbardziej-obiecujacych-innowacji-w-zdrowiu-na-rok-2021/feed/ 0
LG rezygnuje z produkcji smartfonów? W sieci huczy od plotek https://mamstartup.pl/lg-rezygnuje-z-produkcji-smartfonow-w-sieci-huczy-od-plotek/ https://mamstartup.pl/lg-rezygnuje-z-produkcji-smartfonow-w-sieci-huczy-od-plotek/#respond Thu, 21 Jan 2021 11:20:56 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62778 Czy to faktycznie koniec historii smartfonów LG? Wiele by na to wskazywało (zamknięcie fabryki z wyświetlaczami, wycofanie serii G), ale plotki długo nie były potwierdzane przez przedsiębiorstwo. Aż do teraz.

The post LG rezygnuje z produkcji smartfonów? W sieci huczy od plotek appeared first on MamStartup.

]]>
Od dawna mówi się o problemach finansowych LG – przedstawiciele marki potwierdzali, że ich dział mobilny od 2015 roku przynosi straty i firma rzeczywiście od jakiegoś czasu próbuje pokonać ten kryzys finansowy. Z tego względu przedsiębiorstwo cały czas wdraża zmiany w swoich strukturach i próbuje utrzymać swój dział mobilny – ratunkiem miały być chociażby innowacyjny model LG Wing.

Od kilku dni mówi się jednak o tym, że koreańskiemu gigantowi nie uda się utrzymać działu mobilnego i że z rynku całkowicie znikną smartfony z logo LG. Skąd takie głosy? Na pojawienie się plotek wpłynęły ostatnie decyzje LG – m.in. zamknięcie fabryki wyświetlaczy z powodu koronawirusa, zlecanie produkcji tanich modeli zewnętrznym podwykonawcom i całkowite wycofanie z rynku serię G.

LG, seria G

Dla wielu klientów była to dość zaskakująca i niepokojąca wiadomość zważywszy na to, że firma od wielu lat była w czołówce tego rodzaju elektroniki. Czy faktycznie będziemy musieli zapomnieć o tych smartfonach?

Przedstawiciele firmy postanowili sprostować wszystkie krążące po sieci plotki, które już przekreślają przyszłość smartfonów LG. Jak tłumaczą ich dział mobilny faktycznie boryka się z problemami finansowymi, ale nie musimy obawiać się o zniknięcia ich urządzeń mobilnych z rynku.

Okazuje się nawet, że marka chce rozwijać swoje innowacyjne i eksperymentalne projekty po tym, jak LG Wing spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Kolejnym nietypowym smartfonem od LG ma być samozwężający się model Rollable, który będzie kolejnym przełomowym projektem w portfolio marki.

 

The post LG rezygnuje z produkcji smartfonów? W sieci huczy od plotek appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/lg-rezygnuje-z-produkcji-smartfonow-w-sieci-huczy-od-plotek/feed/ 0
Sandbox know-how, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Sandbox Blockchain https://mamstartup.pl/sandbox-know-how-czyli-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-sandbox-blockchain/ https://mamstartup.pl/sandbox-know-how-czyli-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-sandbox-blockchain/#respond Thu, 21 Jan 2021 10:52:14 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62784 Pod koniec ubiegłego roku, PKO Bank Polski wspólnie z grupą partnerów, uruchomił dedykowaną infrastrukturę do testowania rozwiązań opartych o technologię blockchain – Sandbox Blockchain

The post Sandbox know-how, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Sandbox Blockchain appeared first on MamStartup.

]]>
Platforma skierowana jest do przedsiębiorstw, które rozwijają produkty/usługi w oparciu o blockchain i poszukują sposobu na skrócenie ‘time to market’ oraz obniżenie kosztów wdrożenia na rynek.

Chcielibyśmy zachęcić Was do zapoznania się z podstawowymi informacjami o projekcie (więcej na www.sandboxblockchain.pl oraz www.fintech.pkobp.pl/sandbox-blockchain) oraz zaprosić do udziału w webinarze, na którym Zespół Let’s Fintech PKO Banku Polskiego wspólnie z KIR i IBM opowie o tym, jak działa Sandbox – zarówno w kontekście biznesowym jak i technologicznym.

Termin – 27 stycznia 2021, 11:00-13:00

Rejestracja pod linkiem: https://www.eventbrite.com/e/sandbox-know-how-czyli-co-musze-wiedziec-o-sandbox-blockchain-tickets-136413904661

Link do strony wydarzenia na sandboxblockchain.pl: https://www.sandboxblockchain.pl/wydarzenia/sandbox-know-how-czyli-co-musze-wiedziec-o-sandbox-blockchain,6.html

The post Sandbox know-how, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Sandbox Blockchain appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/sandbox-know-how-czyli-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-sandbox-blockchain/feed/ 0
2020. przełomowym rokiem dla StethoMe, które po 5 latach badań rozpoczyna komercjalizację rozwiązania do klientów indywidualnych https://mamstartup.pl/2020-przelomowym-rokiem-dla-stethome-ktore-po-5-latach-badan-rozpoczyna-komercjalizacje-rozwiazania-do-klientow-indywidualnych/ https://mamstartup.pl/2020-przelomowym-rokiem-dla-stethome-ktore-po-5-latach-badan-rozpoczyna-komercjalizacje-rozwiazania-do-klientow-indywidualnych/#respond Thu, 21 Jan 2021 10:20:57 +0000 https://mamstartup.pl/?p=62782 2020 to dla StethoMe rok szybkich zmian i adaptacji do nowej rzeczywistości. Jesteśmy ogromnie dumni, że udało nam się odpowiedzieć na nowe potrzeby pandemicznego rynku. Stworzyliśmy nowy produkt StethoMe Astma, który jest już dostępny w sprzedaży do klientów indywidualnych.

The post 2020. przełomowym rokiem dla StethoMe, które po 5 latach badań rozpoczyna komercjalizację rozwiązania do klientów indywidualnych appeared first on MamStartup.

]]>
Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

O StethoMe

StethoMe to pierwszy system, który wykrywa nieprawidłowości w układzie oddechowym. Nasze rozwiązanie opiera się na medycznych algorytmach StethoMe AI, które współpracują z bezprzewodowym stetoskopem i dedykowaną aplikacją.

StethoMe przeznaczony jest do codziennego użytku przez pacjenta w domu. Rozwiązanie skierowane jest w szczególności do rodziców dzieci chorujących na astmę. Wykonanie zdalnego badania osłuchowego jest możliwe poprzez wykorzystanie w StethoMe technologii, które zapewniają kontrolę jakości badania. Z perspektywy pacjenta najważniejsze jest dla nas, aby rodzic mógł w łatwy i szybki sposób rozwiać swoje wątpliwości, kiedy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały choroby.

Plany pilotażowe i komercjalizacja rozwiązania

Dla większości firm rok 2020 to rok w trybie “koronawirus”. Tak też było i u nas. Jako firma TechMed jesteśmy w komfortowej sytuacji, ponieważ dla nas pandemia okazała się nie zagrożeniem, a szansą. Szansą pomocy obciążonej służbie zdrowia w walce z zachorowaniami oraz pomocy osobom zamkniętym w domach z ograniczonym dostępem do lekarzy.

Rok rozpoczęliśmy od kontynuacji naszych projektów pilotażowych z podmiotami medycznymi w całej Europie. W Polsce były to min. nowoczesne placówki zdrowia Centrum Medycznego PZU Zdrowie, a w Europie to dalsza współpraca z My Question Medical we Francji czy z Gadaca z Hiszpanii.

Jednak pilotaże mają to do siebie, że są czasochłonne, a wraz z wybuchem pandemii sytuacja na rynku stała się bardzo dynamiczna i wymagała szybkich reakcji. Wtedy podjęliśmy decyzję, że całe siły skierujemy na przygotowanie naszego rozwiązania do możliwości zakupu przez klienta indywidualnego. Widzieliśmy potencjał i rosnące ogromne zapotrzebowanie na komercjalizację StethoMe. Potwierdzały to nieustannie spływające do nas pytania klientów: “kiedy będziecie dostępni?”. Nie chcieliśmy, aby pozostały one bez odpowiedzi. W końcu StethoMe powstało, aby pomagać ludziom w domach.

Powstanie StethoMe Astma

Ciężka praca całego zespołu zaowocowała powstaniem produktu StethoMe Astma i uruchomieniem w IV kwartale 2020 sklepu internetowego z możliwością kupienie rozwiązania. Na razie tylko w Polsce, ale to nasz wielki sukces. Sklep prężnie działa i codziennie obsługujemy nowe zamówienia.

StethoMe Astma to rozwiązanie pomagające rodzicom monitorować astmę swoich dzieci. Dla nich stworzyliśmy specjalny moduł umożliwiający kompleksową kontrolę tej choroby. To pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku. Powstało przy współpracy z jednymi z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie pulmonologii zarówno w Polsce, jak i w Europie.

System bazuje na jednoczesnym wykrywaniu nieprawidłowych dźwięków osłuchowych oraz na pomiarze parametrów oddechowych, które są istotne w przebiegu astmy. Jeśli którykolwiek parametr odbiega od normy, StethoMe natychmiast o tym poinformuje.

W Unii Europejskiej prawie 10% dzieci choruje na astmę. Jest to przodująca mchoroba przewlekła w tej grupie wiekowej. Połowa przypadków to dzieci z tak zwaną niekontrolowaną astmą, sprawiając, że astmatyczne ataki duszności to trzecia przyczyna hospitalizacji dzieci. Problem zatem jest ogromny. Astmy w tym momencie nie da się wyleczyć, ale można ją bardzo skutecznie monitorować, zapobiegając zaostrzeniom. W tym właśnie pomaga StethoMe.

Podkreślamy tutaj również uniwersalność naszego rozwiązania. Funkcjonalności StethoMe Astma mogą być pomocne wszystkim rodzicom, nie tylko tym borykającym się z astmą swojego dziecka. StethoMe umożliwia kontrolę zdrowia, poprzez regularne badania osłuchowe układu oddechowego, a nasze algorytmy wykrywają również nieprawidłowości pojawiających się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy zapalenia oskrzeli.

Walka z pandemią

Prace nad komercjalizacją rozwiązania przeplatały się w firmie z decyzjami co możemy zrobić i jak włączyć się w walkę z wirusem. Od początku marca zespół StethoMe działał już tylko w trybie “koronawirus”. To był bardzo intensywny czas dla nas. Chcieliśmy naszą wiedzą i produktem aktywnie włączyć się w pomoc.

Postawiliśmy sobie za cel pomóc lekarzom pracującym z zakażonymi lub potencjalnie zakażonymi pacjentami. Stworzyliśmy dla nich nowe funkcjonalności, tak aby mogli bezpieczniej przeprowadzać badanie osłuchowe, a potem wrócić do domu i mieć pewność, że nie narażają na niebezpieczeństwo potencjalnego zakażenia swoich rodzin.

Z dumą możemy powiedzieć, że nasz stetoskop znalazł się na pierwszej linii frontu w walce z wirusem. Rozwiązanie jest już w ponad 20 szpitalach w całej Polsce. Wykorzystują i pracują z nim na co dzień lekarze m.in. ze wspomnianego już Centrum Medycznego PZU Zdrowie, z poznańskiego szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocim,

Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Jest też wykorzystywany w szpitalu na Stadionie Narodowym oraz szpitalach w Suchej Beskidzkiej, Tarnowie, Tychach, Katowicach, i kolejnych placówkach w Warszawie.

Co więcej, wraz z fundacją SiePomaga, przeprowadziliśmy wspólną akcję pomocy wybranym szpitalom w Polsce, które nieodpłatnie otrzymały około 50 naszych urządzeń.

Dalsze plany

W StethoMe, w dobie pandemii nie zwolniliśmy prac, a wręcz przeciwnie, podkręciliśmy tempo, aby jak najszybciej pomóc! Misją StethoMe jest, aby nasze rozwiązanie znalazło się w każdej domowej apteczce tak jak teraz termometr. Czujemy, że 2020 był dla nas krokiem milowym w realizacji tej strategii. Dalsze plany to udostępnienie StethoMe klientom indywidualnym w całej Europie. To nasz cel na 2021.

Autor: Wojciech Radomski, CEO StethoMe

The post 2020. przełomowym rokiem dla StethoMe, które po 5 latach badań rozpoczyna komercjalizację rozwiązania do klientów indywidualnych appeared first on MamStartup.

]]>
https://mamstartup.pl/2020-przelomowym-rokiem-dla-stethome-ktore-po-5-latach-badan-rozpoczyna-komercjalizacje-rozwiazania-do-klientow-indywidualnych/feed/ 0