Inwestorzy, akceleratory i rząd stoją przed tym samym zadaniem

Dodane:

Jeremi Jak Jeremi Jak

Udostępnij:

Stowarzyszenie Polish-Israeli Startups Foundation organizuje pierwszą konferencję, która ma podjąć dyskusję m.in. na temat tego, w jaki sposób wszyscy możemy pomóc w rozwoju startupom. W końcu wszystkim nam zależy na tym, by startupy odnosiły sukcesy.

Kiedy ktoś pyta mnie o definicję startupu to po pierwsze odpowiadam, że nie wiem, po drugie dodaję, że w mojej opinii jest tylko jeden czynnik warunkujący to, czy podmiot jest jeszcze stratupem czy już nie. Ten czynnik to: dynamika. Dopóty, dopóki firma jest na tyle dynamiczna, aby z dnia na dzień zmienić swój model biznesowy czy spojrzeć na produkt z zupełnie nowej perspektywy – jest startupem.

Dynamika to cecha, którą można odnieść do wielu elementów współczesnego świata. Nie tylko od startupów wymagamy szybkich, odważnych decyzji i otwartej głowy. Inwestorzy, akceleratory i rządy stoją przed tym samym wyzwaniem. Wydawać by się mogło, że to dynamika jest decydującym czynnikiem odniesienia sukcesu. Umiejętność dostosowania się do otoczenia. Warto jednak pamiętać, że otwarta głowa i decyzje to tylko pierwsza część dobrej „dynamiki”. Druga, równie istotna, to egzekucja wysokiej jakości.

Sytuację tę można śmiało odwrócić: nie tylko konkretny podmiot musi się zmienić, aby przetrwać, to samo odnosi się do ekosystemu jako siatki połączeń i przecinających się interesów. Jeśli jakikolwiek element nie zmienia swojego położenia i formy w kontekście całego ekosystemu – wypada z niego. Utrata dla ekosystemu może być wtedy dodatnia (ze względu na niewystarczającą jakość podmiotu) lub ujemna (w sytuacji przeciwnej).

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest jego zdenifiowanie. W sytuacji wiecznego wyścigu i ciągłych zmian, proces denifiowania tychże jest wyzwaniem większym niż kiedykolwiek wcześniej. Aby ta definicja została wykonana potrzebni są odpowiedni ludzie zgromadzeni w odpowiednich warunkach i czasie. Pochodzący z podobnych, ale wciąż bardzo różnych środowisk – tak, aby świeże spojerzenie nie było elementem na początkowym etapie, ale stałym elementem składowym procesu definiowania.

Dlatego powołalismy do życia Polish-Israeli Startups Foundation, którego pierwszym owocem jest nadchodząca konferencja: PI Talks, organizowana we współpracy i przy wsparciu finansowym z Google Campus Warsaw i Tel Aviv.

Na jeden wieczór w kilku różnych miejscach na ziemi zbierzemy decydentów i executives z różnych elementów ekosystemu, zastanawiając się z jakimi problemami przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższym czasie i w których obszarach możemy sobie (jako dwa oddzielne ekosystemy) wzajemnie pomóc.

W programie dyskusja m.in. o tym w jaki sposób system może pomóc w rozwoju startupom (i czy w ogóle powinien?), jakie cechy i wartości powinien mieć każdy młody (i starszy) przedsiębiorca oraz w jaki sposób akcelerować, aby akcelerować mądrze.

Do programu należy się Państwu jeszcze jedna adnotacja: PI Talks jest konferencją, przy organizacji której najbardziej zależało nam na jednym: wywołaniu merytorycznej, pogłębionej dyskusji zarówno w środowisku Polskim i Izraelskim, jak i pomiędzy nimi. Rozmowa o wyzwaniach i problemach jest dla nas wartością i elementem pracy nad ekosystemem. Uczestnikom PI Talks chciałbym zagwarantować jedno, ryzykując swoim własnym dobrym imieniem: nie stracicie Państwo czasu.

Wsparcie merytoryczne zapewniają Ambasadorowie Fundacji: Paula Pul (lawmore), Martyna sztaba (DDB&tribal), Roi Ben Daniel (Visa),  Adam Malczak (Google), Tomasz Rudolf (d-raft), Rachel Milgram (Business developer), Adam Wiśniewski (PwC), Ronnie Ceder (wework), Monika Rozalska (CREATORS IDEAtion lab), Przemysław Bobak (Embassy of the Republic of Poland in Tel Aviv), Shachar Gilad (SoundBetter), Gilad Uziely (Tel Aviv Global). Za pomoc chcieilibyśmy podziękować tym osobom: Jakub Piwny (brainly), Marta Bellon (BusinessInsider), Saul Reichman, Ori Sobovitz (Office of the Chief Scientist Israel).

Jeremi Jak

Specjalista PR pracujący w obszarze nowych technologii i kultury. Założyciel Polish-Israeli Startups Foundationwspierającej rozwój ekosystemu startupowego. Pracował m.in. dla Mitsubishi, ASUS, empik school. Posiada bogate doświadczenie w kierowaniu projektami software’owymi. Prowadzi bloga o technologiach i komunikacji.