Krypto dolina powstała w Szwajcarii

Dodane:

Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc

Udostępnij:

Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w
Szwajcarii.

fot. unsplash.com

To tutaj siedziby ma wiele projektów fintechowych oraz projekty dobrze znane przez miłośników kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii „dolinę kryptowalut”.

W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty przez podatnika nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty z obszaru kryptografii.

– Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużą szansą dla wielu firm, niestety jest to także duże wyzwanie dla rządzących. Powstanie „Doliny Krypto” na pewno pozytywnie wpłynie na zwiększenie ilości projektów z obszaru kryptowalut realizowanych w Europie, także przez polskie spółki. Szwajcaria dzięki preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem do prowadzenia tego typu biznesów – podsumowuje Paweł Nejman, Starszy Doradca Podatkowy Admiral Tax, kancelarii księgowo-podatkowej pomagającej w zakładaniu firm za granicą.

Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję. Szwajcaria widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut.

Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty. 

Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fintech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in.  druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według  danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na  rynku kryptowalut i wprowadzania ofert publicznych opartych o kryptowaluty (ICO). W  okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln  dol.)

ICO więcej wyniosły tylko w USA – 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów.

Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. „Krypto dolina”, bo tak nazywane jest Zug służy także jako hub łączący wiedzę ze środkami inwestorów. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał.

Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

Agnieszka Moryc  

współzałożyciel kancelarii księgowo-podatkowej AdmiralTax  

Z sukcesem prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Kancelaria księgowo-podatkowa AdmiralTax operuje na rynkach brytyjskim, irlandzkim i polskim. Często gości w polskich i brytyjskich mediach w roli eksperta w zakresie działalności gospodarczej o zasięgu międzynarodowym. W 2017 firma została nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody QueensAward for Enterprise za osiągnięcia z lat ubiegłych. Posiada certyfikat zaufania Trusted Company (UK).