4 pytania do Daniela Eka, założyciela Spotify

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Daniel Ek jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym Spotify, niezwykle popularnej platformy streamingowej, mającej ponad 140 milionów aktywnych użytkowników. Magazyn „Forbes” nazwał go „najważniejszym człowiekiem w branży muzycznej”.

Na zdjęciu: Daniel Ek, CEO Spotify | fot. materiały prasowe

Jako nastolatek tworzył strony internetowe dla firm i świadczył usługi hostingowe wprost ze swojego pokoju w domu rodziców. Rzucił college i pracował w kilku firmach internetowych, zanim założył Advertigo – internetową agencję marketingową, którą sprzedał w 2006 roku szwedzkiej firmie Tradedoubler. Następnie razem ze współzałożycielem Tradedoublera Martinem Lorentzonem stworzył serwis Spotify i został jego dyrektorem. 

Jaką książkę (albo jakie książki) najczęściej dajesz w prezencie innym ludziom i dlaczego? Ewentualnie wskaż do trzech książek, które wywarły największy wpływ na twoje życie. 

Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu Matthew Syeda. Odkąd przeczytałem tę książkę, stosuję opisane w niej podejście do rozwiązywania problemów dosłownie każdego dnia. Zawsze zachęcałem otaczających mnie ludzi do tego, aby się nie bali porażki, ponieważ wierzę, że jest ona najcenniejszym narzędziem nauki. 

Alchemik Paulo Coelho. Spędziłem bardzo inspirujący wieczór z Paulo w Szwajcarii, mniej więcej w tym czasie, kiedy uruchamialiśmy Spotify w Brazylii. Odbyliśmy fascynującą rozmowę o tym, w jaki sposób jego książka stała się takim hitem: nigdy nie dawał za wygraną i pozwalał ludziom czytać ją za darmo, żeby zwiększyć sprzedaż. Podobnie postrzegano abonament freemium w Spotify w pierwszym okresie działalności firmy. 

The Minefield Girl Sofii Ek. Moja żona Sofia niedawno wydała swoją pierwszą książkę. Jestem z niej niesamowicie dumny, ponieważ wykonała bardzo ciężką pracę i wykazała się ogromnym poświęceniem, pisząc ją. Nie wiem, jak jej się to udało, skoro jednocześnie była wzorową matką naszych dwóch córek. To książka na temat jej doświadczeń z życia młodej kobiety z Zachodu, która żyje i prowadzi biznes w kraju rządzonym przez dyktatora. To opowieść o miłości i krzątaninie w świecie, w którym nic nie jest takie, jakie się wydaje. 

Poor Charlie’s Almanack Charlesa T. Mungera. Od lat z przyjemnością słuchałem internetowych nagrań przemówień Charliego Mungera, a ta książka jest wyczerpującym zbiorem najlepszych spośród nich. Kiedy podczas ostatniego lotu samolotem obejrzałem film Być jak Warren Buffett, przypomniałem sobie, jak wielką legendą jest Charlie.

Jakie nowe przekonanie, zachowanie albo zwyczaj najlepiej wpłynęły na twoje życie w ciągu ostatnich pięciu lat?

Staram się odbywać przynajmniej dwa spotkania dziennie w postaci rozmowy na spacerze. Nawet jeśli nie spotykam się z kimś fizycznie, w tym samym miejscu, nawiązuję połączenie przez Google Hangout i trzymam telefon przed sobą, spacerując ze słuchawkami w uszach. Łatwiej mi się wtedy skoncentrować i znaleźć inspirację, a korzyści zdrowotne są oczywiste.

W jaki sposób porażka (choćby pozorna) ułatwiła ci późniejsze odniesienie sukcesu? Czy masz jakąś swoją „ulubioną wpadkę”?

Rzuciłem studia, żeby założyć własną firmę i pomagać przedsiębiorstwom w tworzeniu własnych stron internetowych. Moi krewni i znajomi myśleli, że oszalałem. Jednak to moja matka udzieliła mi wsparcia, dzięki któremu robię dzisiaj to, co robię. Oczywiście na pewno wolała, żebym skończył uniwersytet i miał porządne wykształcenie, ale przede wszystkim powiedziała: „Rób to, co uważasz za słuszne, a ja będę cię wspierała bez względu na wszystko”. To prawdopodobnie dzięki jej wsparciu poczułem, że nic na świecie nie jest dla mnie niemożliwe. Trzeba tylko się odważyć i to zrobić. Kiedy się na coś odważysz, od razu znajdziesz się dalej niż 99 procent ludzi. 

Z jakimi złymi zaleceniami spotykasz się w swoim zawodzie albo obszarze kompetencji?

„Dobre rzeczy przytrafiają się tym, którzy czekają”. Gdybym tego posłuchał, Spotify pozostałoby w sferze marzeń. Na początku spotykaliśmy się z wieloma odmowami. Bono kiedyś mi powiedział: „Dobre rzeczy przytrafiają się tym, którzy harują bez wytchnienia i nigdy się nie poddają”. To brzmi dla mnie znacznie bardziej przekonująco. 

Tytuł: Plemię mentorów. 11 pytań do najlepszych na świecie

Autor: Timothy Ferriss

Wydawnictwo: MT Biznes