XTPL zamierza zdobyć Stany Zjednoczone. Potrzebuje ponad 4 mln złotych, by osiągnąć ten cel

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

XTPL to polska firma, która opracowała technologię umożliwiającą tańszą produkcję ogniw fotowoltaicznych. Zamierza podbić tą technologią Stany Zjednoczone. Do realizacji tego celu potrzebuje 4,4 mln złotych, które może zdobyć od niemieckiego funduszu ACATIS.

Na zdjęciu: Filip Granek, CEO XTPL | fot. materiały prasowe

Emisja akcji i inwestor

– Pozyskane od ACATIS finansowanie pozwoli nam na strategiczne wzmocnienie i przyspieszenie tempa komercjalizacji za oceanem – mówi Filip Granek, współtwórca i prezes zarządu XTPL. W ramach subskrybcji prywatnej jego spółka zamierza wyemitować 47 tysięcy nowych akcji, które trafią do portfela inwestycyjnego niemieckiego funduszy. 

XTPL pozyska w ten sposób 4,4 miliony złotych, które pomogą polskiej firmie sfinansować aktywność sprzedażową na chłonnym, amerykańskim rynku. Wówczas będzie to kolejne finansowanie jakie XTPL uzyska przy wsparciu inwestorów z Niemiec. Przypomnijmy, że tamtejszy ACATIS już zarządza aktywami polskiego przedsiębiorstwa wycenionymi na 5 miliardów euro, w minionym roku zainwestował nieujawnioną kwotę w XTPL oraz obiecał Polakom udzielić wsparcia przy międzynarodowej ekspansji i pozyskaniu parterów.  

Rozwój w Stanach Zjednoczonych 

– Na przestrzeni ostatnich miesięcy konsekwentnie budowaliśmy pozycję XTPL w USA, utworzyliśmy struktury operacyjne i pozyskaliśmy wsparcie doświadczonych menedżerów z Doliny Krzemowej. Mamy świadomość, że amerykański rynek jest kluczowy, jeśli chodzi o wdrożenie przemysłowe naszych rozwiązań. Wybór jest nieprzypadkowy – to właśnie na tym rynku przełomowe technologie rozwijają się najszybciej, to właśnie tu wiele projektów przeszło z sukcesem drogę od startupu do unicorna – wyjaśnia Filip Granek.

Przedstawiciele spółki wyjaśniają, że w ostatnim czasie do rady doradczej XTPL dołączyli eksperci z sektora elektroniki i półprzewodników. Wymieniają wśród nich Harolda Hughesa – byłego dyrektora finansowy Intela i prezesa Rambusa oraz Amira Nayyerhabibi – byłego menedżer Intela i Cisco, założyciela StratumOne i AuroraNetics. Dodają, że poza tym za rynkowy rozwój XTPL i pozyskiwanie klientów w Stanach Zjednoczonych „odpowiadają lokalni menedżerowie o bogatym doświadczeniu w kluczowych dla XTPL branżach”. 

Współpraca z Doliną Krzemową i Chinami 

– Nasz network w Dolinie Krzemowej to mocne nazwiska i idące za nimi zaangażowanie ze strony liderów tamtejszego, innowacyjnego przemysłu. Stawiamy na ten rynek, gdzie ze względu na unikalną infrastrukturę biznesową oraz doświadczenie we wdrażaniu wysokich technologii miało początek wiele biznesowych sukcesów firm takich jak XTPL – wyjaśnia Filip Granek. Jednocześnie jego firma negocjuje pierwszy komercyjny kontrakt z jednym ze światowych liderów w sprzedaży maszyn do produkcji wyświetlaczy.

Przedstawiciele firmy tłumaczą, że „to efekt wcześniejszych prac z chińską firmą przy projekcie typu proof-of-concept”. W połowie roku Polacy poinformowali, że negocjują warunki współpracy z chińskim podmiotem. Nie zdradzili wówczas nazwy tego podmiotu, ale wyjaśnili, że jest to spółka notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Chinach, a jej kapitalizacja wynosi ponad 9 miliardów dolarów.