Neptune pozyskało 1,7 mln dolarów od TDJ Pitango Ventures

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Neptune.ml to platforma dla ekspertów w dziedzinie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Właśnie pozyskała 1,7 mln dolarów od TDJ Pitango Ventures.

fot. materiały prasowe

– Głównym kryterium decydującym o naszym zaangażowaniu w startup jest zespół, który stoi za pomysłem. Ważne są dla nas także: silna, unikalna technologia oraz potencjał globalnego rozwoju. Neptune.ml tworzą posiadający już spore doświadczenie wizjonerzy. Jednocześnie to najbardziej dojrzały technologicznie i stabilny produkt na rynku w swojej kategorii. Jest rozwijany od trzech lat i używany m.in. przez społeczność Kaggle, czyli największą społeczność data scientist’ów na świecie – mówi Daniel Star, partner zarządzający TDJ Pitango Ventures.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie znajduje się w absolutnej czołówce globalnych kierunków rozwoju technologicznego (wg Gartnera), co skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na data scientist’ów na całym świecie. Obecnie ich społeczność liczy ok. 2 miliony, zgodnie z trendem i zmianami na rynku, w roku 2023 ma wzrosnąć aż do 8 – 10 mln. 

Rynkowi liderzy swój sukces napędzają poprzez wykorzystanie inteligentnych rozwiązań dopasowujących usługę do klienta, czego przykładem są takie firmy jak Netflix, Spotify czy Uber. Założyciele neptune.ml wierzą, że sztuczna inteligencja to kolejna, być może największa, rewolucja technologiczna, przed którą stoi ludzkość. 

– Ciężko pracujemy, aby w ciągu dwóch następnych lat neptune.ml stał się standardem rynkowym w dziedzinie data science. Z tego powodu skupiamy się głównie na adaptacji przez indywidualnych data scientist’ów. Wierzymy, że dzięki temu Neptune  zostanie naturalnie przeniesiony do środowiska ich codziennej pracy, także w największych globalnych korporacjach – mówi Piotr Niedźwiedź, założyciel i CEO neptune.ml.  

W świecie oprogramowania, będącego podwaliną sztucznej inteligencji, przyspieszenie rozwoju nastąpiło dzięki otwartemu oprogramowaniu (ang. open source). Wykorzystując open source każdy może odczytać kod źródłowy, odtworzyć go na własnym sprzęcie, a następnie ulepszać i rozwijać dane rozwiązanie. Pionierem w dziedzinie open source dla tworzenia oprogramowania stał się 10 lat temu GitHub. 

– W dziedzinie data science problem powtarzalności wyniku** stanowi przeszkodę na drodze przyspieszenia jej rozwoju. Neptune adresuje wyzwania stojące na drodze przyspieszenia rozwoju sztucznej inteligencji przez co ma potencjał stać się „GitHub’em” dla data scientist’ów – dodaje Piotr Niedźwiedź.

W firmach, których model biznesowy silnie związany jest z wykorzystaniem sztucznej inteligencji np. oceną zdolności kredytowej czy też wszelkiego rodzaju ryzyk, największą wartość biznesu stanowią modele budowane na podstawie wieloletnich danych. Neptune pozwala firmom zarządzać wiedzą dotyczącą powstawania modelu i instrukcją na jego odtworzenie. Dzięki temu zapewnia stabilność biznesu m.in w przypadku zmian personalnych w zespole i gwarantuje otrzymanie za każdym razem tego samego wyniku. 

– By skutecznie wspierać projekty wysokich technologii i budować przewagi konkurencyjne w oparciu o innowacje potrzebujemy nie tylko kapitału, ale i odpowiedniego know how w obszarze zarządzania projektami wysokiego ryzyka. Tak właśnie działamy w TDJ Pitango Ventures. Dzięki unikalnemu połączeniu kompetencji polskich i zagranicznych partnerów fundusz daje młodym spółkom technologicznym możliwość zbudowania unikalnej pozycji rynkowej  – mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR.

TDJ Pitango Ventures to jeden z największych w regionie CEE funduszy, który celuje w innowacyjne technologicznie startup’y o globalnym potencjale. Pierwszą inwestycją funduszu TDJ Pitango Ventures jest startup StethoMe. Drugi startup wybrany przez TDJ Pitango Ventures to krakowski CallPage.