Jeden z najbogatszych Polaków nie mógł założyć firmy. Usłyszał, że jest za młody i nie musi płacić podatków

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

– W liceum zarabiałem kilka tysięcy dolarów rocznie, ale próbowałem zarejestrować pierwszą firmę i mi się nie udało. Urząd Skarbowy stwierdził, że jestem za młody i nie muszę płacić podatku. To były takie fajne czasy – mówi Tomasz Czechowicz, Prezes MCI Capital SA w rozmowie z Inwestorzy.tv.

Na zdjęciu: Tomasz Czechowicz, Założyciel i Prezes MCI Capital SA | fot. Inwestorzy.tv

80% marży, bez podatków

Jakie ma Pan wspomnienia z początku zakładania startupu w okresie transformacji? – o firmę komputerową JTT zapytał Paweł Cymcyk, Prezes ZMID. Tomasz Czechowicz zaskoczył swoją odpowiedzią, wspominając o innym biznesie, który założył jeszcze w liceum. – Zaczynałem w 1986 roku od produkcji stacji dysków do komputerów – powiedział. Jak wyglądały początki tego polskiego przedsiębiorcy, którego majątek szacuje się na 484 miliony złotych?

– Mieszkałem wtedy w Legnicy, uczyłem się w liceum i jeździliśmy na giełdy komputerowe do Wrocławia, do Warszawy, tutaj w Stodole była giełda komputerowa i żeśmy to [stacje odczytu dyskietek – przyp.red.] sprzedawali. To był świetny biznes, prawie 80% marży było. Koszty wytworzenia wynosiły około 20 dolarów, a cena sprzedaży między 100 a 150 dolarów – opowiedział Tomasz Czechowicz.

Fajne czasy

Tak pierwsze pieniądze zarobił Tomasz Czechowicz, który wraz ze znajomymi w młodych latach zajął się produkcją stacji odczytu dyskietek. W rozmowie z Inwestorzy.tv wspomina, że była to „fajna przygoda”. – W liceum zarabiałem (…) kilka tysięcy dolarów rocznego dochodu, ale próbowałem zarejestrować pierwszą firmę i mi się nie udało. Urząd Skarbowy stwierdził, że jestem za młody i nie muszę płacić podatku. To były takie fajne czasy – wspomniał.

Na bazie tych doświadczeń, na drugim roku studiów, Czechowicz współotworzył firmę komputerową JTT, która była największą polską firmą zajmującą się m.in. dystrybucją komputerów. W rozmowie powiedział, że w Polsce popyt na komputery osobiste powstał w połowie lat ’80. Rynek był wtedy mały, ale zmieniło się to dekadę później. – Początek lat ’90 to był olbrzymi boom konsumencki związany z transformacją gospodarczą – dodał. Jego firma sprzedała w ciągu dwóch lat około miliona komputerów. 

Historia MCI Capital

Tomasz Czechowicz w rozmowie opowiedział dalszą historię rozwijania swoich biznesów, podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z osiąganiem kamieni milowych w karierze i czerpaniu korzyści z porażek. Więcej na ten temat historii MCI Capital, ale też historii rozwoju polskiego rynku inwestycyjnego dowiecie się z poniższego wywiadu.