To mit, że amerykańscy aniołowie biznesu inwestują tylko w amerykańskie spółki. Perfect Dashboard nadal płaci podatki w Polsce

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Amerykanie lubią proste rozwiązania, które znają i rozumieją. Dlatego bardziej czują się komfortowo ze spółką zarejestrowaną w stanie Delaware lub Nevada, gdzie jest rozwinięte prawodawstwo korporacyjne oraz korzystne warunki podatkowe. Ale to nieprawda, że nie inwestują w polskie spółki.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pl.depositphotos.com

Klienci zza granicy, podatki w Polsce

Przykładem, który obala mit mówiący o tym, że amerykańscy inwestorzy ufają i wspierają tylko spółki zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych, jest krakowski startup Perfect Dashboard. Ta polska spółka od lat rozwija rozwiązania dla firm hostingowych i do współpracy przekonała zarówno polskich inwestorów, jak i tych zza granicy. Dlaczego nadal prowadzi spółkę w Polsce?

– Prowadzenie działalności w Polsce daje dostęp do polskich talentów i polskiego rynku pracy. I nie chodzi tu tylko o poziom wynagrodzeń. Polscy inżynierowie mają coraz lepszą markę na świecie i stają się synonimem solidności, sumienności i holistycznego spojrzenie – mówi Aleksander Kuczek, CEO.

Produkt, który od lat tworzy wraz z zespołem, rozwinął i otworzył na nowe rynki m.in. dzięki inwestorom zagranicznym. Większość płacących klientów tego narzędzia pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, mimo że główna siedziba firmy mieści się w Krakowie.Gdy po raz pierwszy dotarli do Doliny Krzemowej usłyszeli, że amerykańscy inwestorzy, w ogóle nie biorą pod uwagę inwestycji w zagraniczną spółkę. Postanowili nie odpuszczać i udało się jednak przekonać pierwszego z nich.

Łańcuch zaufania

– Pierwszym inwestorem w Perfect Dashboard był Amerykanin, Ken Singer, szef szkoły przedsiębiorczości na Uniwersytecie w Berkeley. Nasza strategia od początku zakładała pozyskanie zarówno inwestorów z Doliny Krzemowej, jak i polskich funduszy VC, żeby mieć dostęp do perspektywy i kontaktów ludzi po obu stronach oceanu – mówi Aleksander Kuczek. Jak amerykański inwestor zareagował na to, że PD powstaje w Polsce?

Na zdjęciu: Aleksander Kuczek, CEO Perfect Dashboard

Nie był to dla niego problem. Przez kilka miesięcy spotykał się z założycielami firmy, w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu nabrał zaufania do polskiego startupu. – Ken Singer zainwestował w nas, kiedy był już przekonany, że dobrze rozumiemy amerykańskie wartości i można nam zaufać. Potem działał już “łańcuch zaufania”, dzięki czemu pozyskaliśmy kolejnych inwestorów – mówi CEO Perfect Dashboard.

Kolejny inwestor, Chris Burry, zainwestował w krakowski startup, bo wcześniej szlaki przetarł Ken Singer. Wsparcie dwóch amerykańskich aniołów biznesu skłoniło do inwestycji Steve’a Adelmana, szefa Wharton Angels, który z kolei otworzył dostęp do portfeli kolejnych Aniołów Biznesu. Zespół Aleksandra Kuczka nie poprzestał jednak na zagranicznych inwestorach, przekonał także polski Experior Venture Fund do współpracy.

Ubezpieczenie dla inwestora

Aleksander Kuczek przyznaje, że amerykańskim funduszom łatwiej inwestować w amerykańskie spółki, bo działa tam bardziej zrozumiały dla nich system podatkowy i prawny. Prawda jest też taka, że zagraniczni inwestorzy rzadko szukają startupów na polskim rynku, dlatego trzeba im się pokazać.

Perfect Dashboard jest bardzo widoczny w Stanach Zjednoczonych. Oprócz biura w Polsce, ma siedzibę w San Francisco i Chicago, ludzi na miejscu, klientów i jasno zdefiniowaną strategię ekspansji na globalne rynki. Potrafi więc rozmawiać z inwestorami z różnych stron świata. Wszystkie propozycje inwestycji sprowadzają się jednak do polskiej spółki. Czego w takim przypadku wymagają zagraniczni inwestorzy?

– Gdy pierwsi amerykańscy inwestorzy zasiedli w naszej Radzie Nadzorczej, oczywistym dla nich było to, że spółka ubezpieczy ich od odpowiedzialności cywilnej (tzw. ubezpieczenie D&O). W Polsce znaleźliśmy tylko trzy towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące taki produkt – mówi CEO Perfect Dashboard. Dodaje, że był to właściwie jedyny warunek od inwestorów chcących wesprzeć polski startup związany z krajem rejestracji spółki.

Śmielej

Aleksander Kuczek uważa, że polskie startupy powinny śmielej otwierać się na większe rynki, a przede wszystkim nie dawać wiary mitom mówiącym o tym, że szukając inwestora za granicą, trzeba mieć założoną tam spółkę. Cieszy go jednak to, że i polskie fundusze przecierają szlaki w inwestowaniu w zagraniczne spółki.

– Przykładem może być Arkley, który zainwestował w Lovely (polski startup zarejestrowany w USA), czy krakowski Innovation Nest, który w swojej strategii inwestycyjnej obejmuje cały region Europy Środkowej – mówi Aleksander Kuczek, CEO Perfect Dashboard. Może w 2018 roku takich inwestycji będzie więcej?