Pracuj i podróżuj jednocześnie. Pamiętaj tylko o kilku regułach, by działać efektywnie

Dodane:

Ola Rybacka Ola Rybacka

Udostępnij:

Specyfika pracy zdalnej sprawia, że można pozwolić sobie na elastyczność. Gdy tylko na horyzoncie pojawia się możliwość jakiejś wyprawy, nie trzeba z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem załatwiać sobie urlopu. Po prostu pakujemy komputer do torby i już!

Jesteśmy tam, gdzie chcemy być. I co najważniejsze, nasze obowiązki na tym nie cierpią. 

fot. unsplash.com

Praca zdalna ma jednak swoje wady i zalety, a ten tryb życia wiąże się z pewnymi niedogodnościami, które zazwyczaj są wynikiem źle złego zorganizowania siebie, miejsca i czasu pracy. Dlatego dziś zebrałam dla Was kilka naprawdę całkiem sensownych porad na to, jak pogodzić obowiązki i podróże, aby wycisnąć jak najwięcej z życia cyfrowego nomady!

1. Zadbaj o plan

Nawet, jeśli podróż trafia się na ostatnią chwilę, natychmiast zamów bilety, sporządź listę rzeczy do spakowania i spraw do załatwienia przed wyjazdem. Powolne odhaczanie elementów pozwala ci zapanować nad chaosem, który nagle wkrada się w twoje życie. Ryzyko, że czegoś nie wezmę lub nie zrobię także spada niemalże do zera – w końcu już wcześniej zadecydowałam, co będzie mi potrzebne, a co lepiej zostawić w domu!

Pamiętaj jednak że twój plan podróży to i plan na najbliższą twoją pracę. Dokładnie zaplanuj czas:

  • Najbliższych konferencji online
  • Najbliższych rozmów telefonicznych
  • Oddziel pracę online od pracy offline

W podróży nie zawsze będziesz miał dostępny Internet, a czasem nawet zasięg telefonu. Pamiętaj żeby dobrze zorganizować czas by wykorzystać wówczas pracę, które nie wymagają tych połączeń.

2. Zadbaj o naładowanie telefonu i komputera

Praca zdalna umożliwia nam wykonywanie swoich obowiązków niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Nie mniej jednak bardzo często potrzebujem podłączenia się do Internetu oraz sprawnego komputera lub telefonu. A sprawny sprzęt to naładowany sprzęt!

Na szczęście większość przewoźników udostępnia pasażerom w swoich pojazdach gniazdka, dzięki którym nie musimy martwić się o to, że bateria na wyświetlaczu zaświeci się na czerwono. Zdarza nam się jednak wyruszyć w podróż takim środkiem lokomocji, w którym źródła prądu nie uświadczysz. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, czy wszystkie urządzenia, z których korzystacie, mają baterie naładowane do maksimum, aby zapewnić sobie kilka godzin nieprzerwanej pracy. Warto też wyposażyć się w jednego (albo nawet dwa) Power Banki.

3. Znajdź wygodne miejsce do pracy

Cyfrowi nomadzi muszą nauczyć się pracować w każdych warunkach – zarówno na kanapie, z psem na kolanach jak i w trzęsącym, grożącym ryzykiem uszkodzenia sprzętu pociągiem. Raz było jest bowiem jest nam wygodnie, a za kolejnym możemy marzyć tylko o tym, by natychmiast udać się w bardziej komfortowe miejsce. Warto więc wszędzie postarać się o jakiś przyjemny kącik!

Pamiętajcie, wygoda przede wszystkim! Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie kawiarni work friendly lub instytucji typu co-work, w której możemy wynająć biurko na godziny. Taki wybór zapewni nam maksymalne skupienie, ciut wyższy poziom intymności i całkiem przyjemną atmosferę, tak ważną w momencie, gdy piętrzą nam się zadania do wykonania. 

Jak w takim razie znaleźć takie miejsce? Wpisując „cowork” w wyszukiwarkę wyskoczy Wam mnóstwo ofert w różnych miastach, pośród których na pewno znajdziecie „własne” biurko. Coraz częściej punkty gastronomiczne, takie jak kawiarnie czy bistra, oznaczają się jako work friendly, więc i to spróbujcie wstukać w Google. Fantastycznie sprawdza się w tym przypadku także poczta pantoflowa – popytajcie znajomych w danym mieście, czy nie znają czasem jakiejś przyjemnej kafejki lub coworku – na pewno Wam coś polecą!

4. Wygospodaruj codziennie czas TYLKO na pracę

Praca zdalna daje nam genialną elastyczność w zarządzaniu czasem. Możemy pracować w tych godzinach, kiedy jesteśmy najbardziej produktywni, nie musząc dostosowywać się do z góry ustalonego grafiku. Nie musimy załatwiać sobie urlopu w pracy, by swobodnie podróżować – po prostu pakujemy w torbę komputer, telefon, trochę ciuchów, kosmetyki i ruszamy w drogę! 

W takich warunkach łatwo jednak o porzucenie samodyscypliny – owszem, obowiązki piętrzą nam się w całkiem nieprzyjemny stosik, ale przecież czujemy się, jakbyśmy byli na wakacjach. Dlatego warto w takim przypadku wspomóc się technologią i postawić na aplikację, dzięki której w prosty sposób dowiecie się, jak dużo czasu zajmuje Wam praca. Koniecznie warto skorzystać z programów do monitorowania czasu pracy, by dokładnie zweryfikować:

  • Czy aby na pewno spędzamy czas tak jak zamierzyliśmy
  • Ile czasu mieliśmy zaplanowane na dany projekt i czy aby już go nie przekroczyliśmy
  • Zautomatyzować rozliczanie własnego czasu pracy i wystawianie faktur dla klientów
  • Mierzyć swoją efektywność w podróży i konkretnych miejscach

5. Przygotuj się na niewygody

Praca w drodze to coś zupełnie innego niż praca w biurze od 8:00 do 16:00. Sposób ten wymaga od nas trochę więcej elastyczności i gotowości do zmiany planów, zmusza nas czasem do znoszenia niewygód i sprawia trudności w zbalansowaniu pracy i życia prywatnego. 

Życie cyfrowego nomady pozwala nam poczuć się wolnym, oderwanym od czterech ścian biura. Wszechobecny Internet sprawia, że możemy pracować w miejscu, które nam się zamarzy – nad morzem, w lesie i w górach, w cudownych okolicznościach przyrody. Brzmi fantastycznie, prawda?

Autorem tekstu jest Ola Rybacka, Social Media Specialist w firmie TimeCamp