Kobiety w branży IT coraz częściej zajmują kierownicze stanowiska, a to ze względu na lepiej rozwinięte umiejętności miękkie. Wśród wielu CEO znanych światowych startupów mniej kobiet niż mężczyzn kieruje przedsięwzięciami. Podobnie jest i w Polsce. Pisaliśmy już o Polkach, które robią startupy.

Teraz chcielibyśmy opisać panie, które mają ogromny wpływ na kształtowanie się polskiej sceny startupowej. Wśród nich znajdziemy kobiety, które współorganizują wydarzenia startupowe, ale też angażują się w inne inicjatywy związane z naszą branżę. Poznajcie listę najbardziej wpływowych polskich kobiet startupów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Kamila Sidor

Kamila Sidor jest CEO i współzałożycielką Geek Girls Carrots - społeczności kobiet kochających nowe technologie. Inicjatywa jest społecznością kobiet, które pasjonują się nowymi technologiami. Na spotkania organizowane pod tym szyldem, które odbywają się w wielu polskich miastach w Polsce, jak i za granicą, przychodzą programistki, graficzki, project managerki, startuperki, a także właścicielki firm. Sidor wspiera przedsiębiorcze kobiety, które szukają swojego miejsca w branży IT. O GGC słyszał już świat, bo wydarzenia odbyły się w Polsce, Niemczech, UK, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Japonii, Francji, Portugalii i Kanadzie.

Anita Kijanka

Pomysłodawczyni Wenusjanek, czyli społeczności kobiet aktywnych, które spotykają się w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Wrocławiu i Gdańsku. Doktor nauk społecznych, wieloletnia trener, obecnie prowadzi agencję Com Creation zajmującą się komunikacją i organizacją wydarzeń m.in. dla branży kobiecej i rodzinnej. Dwa lata temu uzyskała tytuł Kobiety Przedsiębiorczej Kielc oraz zajęła II miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej. Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet, twórczyni licznych inicjatyw z obszaru nowych technologii. Jak pisze o sobie: "wiecznie w ruchu – kobieta aktywna". 

Monika Synoradzka, Paulina Skrzypińska i Klaudia Prasek

O tych trzech paniach na pewno słyszeli Ci, którzy choć raz wzięli udział w którymś ze startupowych wydarzeń w Poznaniu. Angażują się w wiele inicjatyw, najczęściej okołostartupowych. Są współorganizatorkami m.in. Poznań Startup Weekend, MAKERspace, Geek Girls Carrots oraz Startup Poznań 2015. Bez Synoradzkiej, Skrzypińskiej i Prasek poznańska scena startupowa wyglądałaby inaczej, wręcz ubogo. Oprócz organizacji wydarzeń dziewczyny są związane ze startupami zawodowo. Monika Synoradzka zajmuje się PR-em w SpeedUp Group, Paulina Skrzypińska również zajmuje się PR-em w funduszu SpeedUp BRIdge Alfa, a Klaudia Prasek jest współtwórczynią Geek Girls Carrots i Scrum Master w Pearson IOKI Sp. z o.o.

Agnieszka Skala

Uczy ekonomii i przedsiębiorczości na Politechnice Warszawskiej oraz w Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi firmę, która szkoli początkujących przedsiębiorców. Jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentką SGH i UW, adiunktem na Politechnice Warszawskiej, współzałożycielką i prezesem SPIN Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest. Organizatorka pierwszej edycji Startup Weekend NEXT w Warszawie. Autorka case studies o polskich startupach w branży e-biznes. Wspiera wartościowe inicjatywy na styku nauki, techniki i biznesu w Polsce. 

Agnieszka Lewandowska

Prezes Zarządu Fundacji Startup School - pierwszej szkoły dla startupów w Polsce, którą prowadzi od 2009 roku z seryjnym przedsiębiorcą Rafałem Agnieszczakiem. Agnieszka Lewandowska udziela się na scenie startupowej jako prelegentka i propagatorka startupów. Uważa, że warto zachęcać przedsiębiorców do dzielenia się wiedzą, bo wtedy środowisko startupowe lepiej by się rozwijało. Lewandowska z wykształcenia jest pedagogiem, zawodowo project managerką. Jak pisze o sobie na jednym z portali społecznościowych: "na co dzień człowiek-orkiestra, ma czarny pas w zarządzaniu operacyjnym". 

Emilia Ostapowicz

Blogerka STARTUP w liczbach, Analityk finansowa w XevinLAB i wiceprezes GoPoland Foundation. Jest komputerowym geekiem i uwielbia liczby. Na studiach połączyła te dwie pasje kończąc informatykę na Uniwersytecie w Białymstoku i Ekonomię na Uniwersytecie Carl von Ossietzky w Oldenburgu. Od kilku lat zajmuje się obszarem analizy i prognozowania finansowego, sporządza projekty do UE, przygotowuje modele finansowe i badam opłacalność inwestycji. W ciągu czterech lat obsłużyła ponad 80 firm, dla których pozyskała kapitał o wartości 40 mln zł. Prelegentka wielu wydarzeń i warsztatów branży startupowej.

Eliza Kruczkowska

Spośród kobiet wymienionych w artykule ma chyba najmniej doświadczenia w branży startupowej, co nie oznacza, że w niej nie działa. Przez osiem lat zajmowała się Public Relations. Współpracowała m.in. z fundacją ePańśtwo, SEQUENCE sp. z o.o., oraz Internet Advantage. Teraz jest Prezesem fundacji Startup Poland, która zajmuje się lobbingiem interesów startupowców wśród władz samorządowych i centralnych. W radzie fundacji zasiadają m.in. Piotr Wilam, Borys Musielak, Michał Juda czy Konrad Latkowski.

Drugą część artykułu znajdziesz pod tym adresem

Komentarze (0)