Po poprzednim artykule opisującym najbardziej wpływowe kobiety polskiej sceny startupowej otrzymaliśmy wiadomości (na facebooku, jak i na skrzynce redakcyjnej) o tym, że nie wspomnieliśmy o kilku ważnych postaciach.

Postanowiliśmy przygotować drugą część artykułu, by nie pominąć ważnych polskich startuperek.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Tak jak i w poprzedniej części, tak i w tej, zwracamy uwagę na kobiety, które swoją postawą jak i czynem dają przykład do naśladowania. Wpływowymi kobietami nazywamy również te, które udzielają się w mediach (nie tylko branżowych) i uczestniczą oraz organizują różnego rodzaju wydarzenia. Wcześniej pisaliśmy o Kamili Sidor, Anicie Kijance, Monice Synoradzkiej, Paulinie Skrzypińskiej, Klaudii Prasek, Agnieszce Skala, Agnieszce Lewandowskiej, Emilii Ostapowicz i Elizie Kruczkowskiej.

Ela Madej

“Z Nowego Jorku do Krakowa. Ela Madej partnerem w Innovation Nest” taki tytuł nosił ostatni artykuł opublikowany w naszym magazynie na temat Eli Madej. Informowaliśmy wtedy o tym, że dołączyła ona do grona dotychczasowych partnerów krakowskiego funduszu. Ówcześni partnerzy funduszu docenili wkład Madej w budowanie krakowskiej społeczności startupowej jak i jej osiągnięcia. W 2006 roku współzałożyła software house Applicake, potem współtworzyła startup Base CRM, z którego korzystają obecnie tysiące firm z całego świata, a amerykańscy inwestorzy wsparli go kwotą ponad 22 mln dolarów. Ela Madej współorganizowała też Europejską Konferencje Ruby on Rails Railsberr oraz społeczność startupową Hive53. Oprócz wymienionej działalności doradzała i doradza wielu startupom.

Agnieszka Oleszczuk-Widawska

Na zdjęciu: Agnieszka Oleszczuk-Widawska | fot. szlachtastartupuje.pl

Współtwórca Evenea.pl - systemu rejestracji uczestników i sprzedaży biletów online na wydarzenia. Odpowiedzialna za sprzedaż i PR. Od września 2012 roku Oleszczuk-Widawska jest też Dyrektorem Founder Institute Warsaw, czyli lokalnej edycji największego na świecie programu edukacyjnego dla przyszłych przedsiębiorców technologicznych. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet polskiej sceny startupowej jest również współogranizatorką spotkań branży IT LubCamp. Udziela się również na polu akademickim jako wykładowca event marketingu i marketingu internetowego w Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. W jej biografii znajdziemy też stanowisko trenera umiejętności miękkich z kilkuletnim doświadczeniem.

Agnieszka Meller

Na zdjęciu: Agnieszka Meller

Redaktor naczelna magazynu E-profit, który opisywał polską branżę startupową. Magazyn online już nie działa, w archiwum możemy znaleźć jednak jego archiwalne numery. Od 2011 roku pracuje w gdańskim inkubatorze przedsiębiorczości. Odpowiadała m.in. za organizacje i prowadzenie wielu wydarzeń startupowych w Gdańsku, m.in. za Startup Zone oraz Creative Morning networking meetings. Teraz, już na sto procent, zaangażowała się w promowanie przedsiębiorczości wśród młodych osób. Pełni funkcję “infoShare Startup Zone Manager”, czyli jest odpowiedzialna za koncept, organizację i koordynację wydarzeń spod szyldu Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Ola Sitarska

Na zdjęciu: Ola Sitarska | źródło zdjęcia: spidersweb.pl

O tej pani na pewno słyszał/czytał każdy, kto interesuje się branżą startupową. Najwięcej popularności przyniosła jej historia pracy nad startupem MyGuidie. Pierwsze linie kodu tego projektu powstały podczas Startup Weekendu w Warszawie. Platforma pozwalała na oferowanie i szukanie ciekawych rzeczy do zrobienia w miejscach, które odwiedzamy. Po roku działalności, wygranych konkursach i udziale w wielu wydarzeniach, 22 kwietnia 2012 roku projekt został zamknięty. Ola Sitarska udzielała się również na rodzimej scenie startupowej. Organizowała HACKWAW, DjangoCon Europe i Warsaw Startup Weekend, teraz jest współorganizatorką Makerlandu. Jest też współtwórczynią Issue Stand, który pomaga wydawnictwom publikować magazyny. W 2012 roku Ola Sitarska została wybrana jedną z “Top 100 Women in Tech in Europe on TechCrunch”.

Ola Lazar

Na zdjęciu: Ola Lazar | fot. tomekpikula.com

W wieku ponad trzydziestu lat, podczas jednego z sympozjum, wypisała na kartce najbardziej szalone pomysły na życie i jednym z nich był serwis Gastronauci.pl. Pomysł postanowiła zrealizować. Mimo braku technologicznego doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach, zainwestowała w nie oszczędności życia (10 tysięcy złotych) i wystartowała z serwisem, gdzie znajdziemy opinie o restauracjach i pubach w całej Polsce. W 2011 roku widniało na nim ponad 50 tysięcy recenzji, które czytało blisko 400 tysięcy osób. Po trzech latach rozwijania go, sprzedała portal indyjskiemu potentatowi w branży - Zomato. Nadal pracuje nad startupem stworzonym w tzw. międzyczasie - Stoliczku.pl. Choć nie organizuje i nie uczesniczy w wielu wydarzeniach startupowych, jej postawa w biznesie budzi podziw.

Zdjęcie główne artykułu kaboompics.com

Komentarze (0)