Sprawdziliśmy, ile zarabiają pracownicy berlińskich startupów

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Ile na berlińskim rynku może zarobić programista? Najmniej 35 tysięcy euro rocznie, a najwięcej 80 tysięcy. Rozpiętości związane z wynagrodzeniem dotyczą najczęściej doświadczenia na stanowisku. Poznajcie przykładowe zarobki pracowników berlińskich startupów.

Trudno porównać zarobki polskich pracowników z tymi zza granicy. Na pensję wpływają przecież nie tylko czynniki związane z doświadczeniem, rodzajem wykonywanej pracy, czy czasem spędzonym na spełnianiu poleceń. Wpływ na jego ocenę mają inne czynniki gospodarcze. Dlatego postanowiliśmy skupić się tylko na opisaniu, ile mogą zarobić pracownicy startupów z Berlina. Swoje informacje opieramy na danych zebranych samodzielnie przez Honeypot, który opublikował infografikę promującą nowe narzędzie do oceny, ile może zarobić np. programista w Berlinie – whatamiworth.com.

Ile zarabiają pracownicy o krótkim stażu

Dane zebrane przez niemiecką platformę z ofertami pracy dla developerów zostały podzielone na doświadczenie poszczególnych pracowników. Pierwszy dotyczy przedziału od roku do trzech lat pracy na danym stanowisku. Full Stack developer na berlińskim rynku pracy może zarobić od 35 do 40 tysięcy euro rocznie. W Berlinie znawca DevOps, czyli metodyki promującej wspólną pracę developerów i administratorów nad rozwojem i utrzymaniem produktu, może liczyć na pensję taką samą jak Full Stack developer, czyli od 35 do 40 tysięcy euro rocznie. Nieco więcej zarobi Backend developer z co najmniej rocznym doświadczeniem – od 45 do 50 tysięcy euro rocznie.

Pełna infografika znajduje się pod tym adresem

Największa rozpiętość zarobków berlińskich programistów dotyczy kolejnych dwóch stanowisk pracy wymienionych w infografice. Frontend developer i mobile developer może w Berlinie zarobić od 40 do 50 tysięcy euro rocznie. Najniższa stawka różni się więc o dziesięć tysięcy euro od najwyższej. W przypadku tych zawodów na wynagrodzenie wpływa wiele innych czynników, główne to właśnie większe doświadczenie, czyli dłuższy staż pracy. Rozpiętości ich dotyczące nie są jednak największe. Prawie o dwadzieścia tysięcy euro różni się wynagrodzenie pracowników z trzy, cztero-, bądź pięcioletnim doświadczeniem. O nim poniżej.

Do 80 tysięcy euro dla DevOps developera

Full Stack developer i DevOps developer w Berlinie, którzy w zawodzie pracują od trzech do pięciu lat, mogą zarobić od 40 do 60,5 tysięca euro rocznie. Zarobki Backend developera wahają się od 45,5 do 65 tysięcy euro i mogą być najwyższe z zawodów wymienionych w badaniu. Mniej zarobi za to Frontend developer, którego roczne wynagrodzenie w Berlinie najczęściej wynosi średnio od 45,5 tysięcy euro do 55,5 tysięca euro. Kilka tysięcy euro więcej może zarobić pracownik na stanowisku Mobile developera, ale jego wynagrodzenie może wahać się od 50 do 60,5 tysiąca euro rocznie. Ile w berlińskim startupie może zarobić pracownik z dłuższym stażem?

Z ponad pięcioletnim doświadczeniem zawodowym zarobki Full Stack developera mogą sięgnąć od 55 do 65 tysięcy euro rocznie, a DevOps od 60 do 80 tysięcy euro. Backend developer może za to zarobić od 57,5 do 70 tysięcy euro rocznej pensji, Frontend mniej więcej tyle samo, bo od 55 do 70 tysięcy euro. Na tyle samo może liczyć również moblie delevoper z ponad pięcioletnim doświadczeniem. Korzystając z innych danych, pozyskanych przez serwis gruenderszene.de dowiedzieliśmy się także, ile w 2013 roku mogą zarobi pracownicy innych stanowisk w berlińskich firmach. Niestety nie ma w niej podziału na doświadczenie, ale ogólne dane dotyczące zarobków.

Nie tylko programiści

Dane zebrane przez ten serwis zostały za to podzielone na zarobki kobiet i mężczyzn, które bardzo się różnią. Podzielono je także na miejsce pracy: Bayern, Berlin, Hamburg i Nordrhein-Westfalen. Skupimy się tylko na tych pracujących w stolicy Niemiec. Pracownica na stanowisku Customer Care zarobi 20,5 tysiąca euro rocznie, a pracownik prawie dwa razy więcej, bo 38 tysięcy euro. Finansistka 32, a finansista 59 tysięcy euro. Dużą rozpiętość w wynagrodzeniu dla kobiet i mężczyzn można też spotkać np. na stanowisku osoby zajmującej się produktem. Pracownica zarobi na nim 33,6 tysiące euro rocznie, a pracownik 46,5 tysiąca euro. To samo tyczy się sprzedaży.

Pełna infografika znajduje się pod tym adresem

Sprzedawca mieszkający w Berlinie może zarobić prawie 54 tysięcy euro rocznie, a kobieta na tym stanowisku trzynaście tysięcy mniej – 41 tysięcy euro. Te duże różnice w wynagrodzeniu dla kobiety i dla mężczyzny nie dotyczą jednak wszystkich stanowisk w przykładowym startupie. Project manager zarobi tylko o trzy tysiące euro więcej niż jego koleżanka na tym samym stanowisku, której roczna pensja wynosi ok. 40 tysięcy euro. To samo dotyczy pracowników na stanowiskach związanych z PR-em. Pracownica na tym stanowisku zarobi 46 tysięcy, a pracownik 48 tysięcy.

Berliński rynek startupów

Opisane wysokości wynagrodzenia mogą przydać się tym, którzy chcieliby poznać od środka berliński rynek startupów. O tym, na jakie wsparcie finansowe ze strony rządu i innych instytucji mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy pisaliśmy m.in. w artykule pt. “Niemcy doceniają przedsiębiorczych absolwentów. Ambitni dostają na biznes 3 tys. euro miesięcznego stypendium”. Pokazaliśmy w nim na jaką pomoc finansową mogą liczyć absolwenci berlińskich uczelni, którzy zdecydowali się rozpocząć własną działalność gospodarczą.