Fandla pozyskuje 1,8 mln złotych. Rozwinie innowacyjną platformę faktoringową

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Fandla działa na rynku mikrofaktoringu mobilnego i rozwija platformę, której algorytm samodzielnie ocenia ryzyko finansowania. Właśnie pozyskała na dalszy rozwój 1,8 mln złotych od Data Ventures.

Na zdjęciu: Wojciech Czajkowski, CEO Fandla | fot. materiały prasowe

Fandla pozyskuje inwestora

– Zauważyliśmy, że chociaż na rynku mikrofaktoringu w Polsce i Europie działa kilku silnych graczy, to wciąż większość młodych firm nie ma możliwości bieżącego finansowania należności. Usługi faktoringu są dla nich niedostępne, bardzo drogie albo tylko pozornie rozwiązują ich problem; część konkurencji nie przejmuje zobowiązań lecz udziela klientom krótkoterminowych pożyczek – mówi Wojciech Czajkowski, CEO Fandla.

Startup istniej na rynku od 2017 roku i rozwija platformę, która analizuje podesłane przez użytkowników faktury i na ich podstawie podejmuje decyzję o przejęciu zobowiązania i przedstawia klientowi ofertę finansowania. Po akceptacji warunków na konto klienta trafia płatność za fakturę pomniejszona o prowizję. Nie każdy jedna może liczyć na finansowanie w tej formie, ponieważ musi spełnić kryteria.

Algorytm ocenia zdolność

Przedstawiciele Fandla tłumaczą, że „do oceny wiarygodności obu stron transakcji służą dane behawioralne oraz historia kont bankowych. Przed podjęciem decyzji o finansowaniu faktury, algorytm Fandla analizuje też informacje z sieci społecznościowych, portali oraz platform B2B, gdzie zawierane są transakcje między przedsiębiorcami. Fandla korzysta także ze źródeł danych udostępnianych przez biura informacji kredytowej i gospodarcze”.

– Wykorzystujemy big data oraz machine learning do analizy faktur. Teraz dopracowujemy model biznesowy, który zapewni nam pozycję lidera rynku – mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor generalny w Fandla. Dzięki pozyskanym środkom od funduszu Data Ventures, startup będzie kontynuował prace nad algorytmem oceny ryzyka i usprawnieniem procesu, aby wiążąca decyzja dotycząca finansowania była podejmowana w ciągu kilku minut.

Finiata pozyskuje 18 mln euro

Podobne rozwiązanie oferuje szwedzki startup Finiata, który w grudniu minionego roku pozyskał 18 milionów euro między innymi od Sebastiana Kulczyka. – Finiata to projekt z globalnym potencjałem. Wyróżnikiem spółki jest silna pozycja na polskim rynku i bardzo dobry zespół zarządzający. Wierzę, że nasze doświadczenie i międzynarodowa sieć kontaktów pomoże Finiacie w ekspansji zagranicznej – mówił prezes Kulczyk Investments.

Dzięki jego środkom, zespół odpowiedzialny za projekt miał rozwijać się globalnie i umocnić swoją pozycję w Polsce. Według przedstawicieli Finiata, Polska jest kluczowa do dalszego rozwoju spółki i właśnie u nas firma zamierza umacniać swoją pozycję poprzez „cichy faktoring” połączony z „nowoczesną platformą scoringową i wydajnym systemem decyzyjno-operacyjnym”. Teraz będzie musiała konkurować z rodzimym startupem Fandla.