Optical Electronics pozyskało inwestora. Sfinansuje prace badawczo-rozwojowe startupu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Kiedy twórcy Optical Electronics zgłosili się do programu KPT ScaleUp, prowadzili biznes dopiero od półtora roku. Dzisiaj realizują kontrakty oświetlania prestiżowych obiektów i właśnie pozyskali inwestora. INNOventure sfinansuje kolejne prace badawczo-rozwojowe startupu.

Na zdjęciu:Michał Zaród, prezes Optical Electronics | fot. materiały prasowe

Optical Electronics to przykład startupu założonego przez dojrzałych i skupionych na celu founderów. Firma tworząca inteligentne oświetlenie, już w pierwszym roku swojego istnienia opracowała zaawansowany moduł pomiarowy OptIMo, który jest elementem każdej oprawy wychodzącej z pracowni spółki.

– Przepłacanie za energię w biurach, halach produkcyjnych czy magazynach jest zjawiskiem powszechnym. Najczęściej są one oświetlane równomiernie i niezależnie od tego, czy za oknem jest szare, jesienne popołudnie czy słoneczny poranek. Nasze lampy dostosowują ilość światła w konkretnym miejscu do warunków zewnętrznych – Michał Zaród, prezes Optical Electronics.

Historia Optical Electronics jest niezwykła nie tylko ze względu na tworzący ją zespół i to, jak pracuje. Zwykło się mówić, że w Polsce brakuje zaufania i że tak trudno o kooperację między przedsiębiorcami. Tymczasem w gęstym ekosystemie Krakowskiego Parku Technologicznego, w którym znajdują się zarówno raczkujące startupy z inkubatora, jak i duże firmy z tradycjami, ta gotowość do łączenia potencjałów jest coraz bardziej wyraźna. Gromadzenie podmiotów o innowacyjnym podejściu w jednym miejscu przynosi tu co krok nowe przykłady ciekawej współpracy. Tak było również w przypadku Optical Electronics.

Spółka jest jednym z 23 startupów biorących udział w programie KPT ScaleUp, realizowanym przez Krakowski Park Technologiczny. Akcelerator zapewnia uczestnikom profesjonalne warsztaty i eksperckie konsultacje w zakresie rozwoju biznesu oraz wsparcie finansowe w wysokości do 200 tys. zł.

– Wśród partnerów programu jest producent oświetlenia o międzynarodowym uznaniu. Kiedy więc ES-SYSTEM wyraził gotowość współpracy z Optical Electronics, wiedzieliśmy, że będą się działy ciekawe rzeczy. I tak się stało – obie firmy współdziałają już przy realizacji pierwszego kontraktu, łącząc zaawansowaną sensorykę, opracowaną przez startup oraz niezawodne oprawy tworzone od blisko 30 lat przez polskiego lidera branży – Bartosz Józefowski, koordynator KPT ScaleUp.

W minionym roku Optical Electronics wygrał przetarg na dostarczenie oświetlenia dla warszawskich Złotych Tarasów. Przedsięwzięcie podzielone zostało na 3 etapy, w ramach których rozbłyśnie ponad 12 000 inteligentnych lamp. W styczniu spółka zakończyła realizację pierwszego etapu zamówienia we współpracy z ES-SYSTEM. Realizacja drugiej transzy rusza już w marcu.

Współpraca Optical Electronics z ES-SYSTEM to dopiero początek – firma jest otwarta na kooperację z innymi producentami opraw świetlnych. Dynamika rozwoju spółki i jej sprawność operacyjna wzbudziły zainteresowanie funduszu INNOventure, współtworzonego przez KPT i inwestorów prywatnych. Fundusz zdecydował się wesprzeć kontynuację prac badawczych spółki kwotą 1,5 mln zł, pochodzącą od aniołów biznesu oraz z programu BRIdge Alfa.

– Szukaliśmy w programie KPT ScaleUp firm, które nie tylko pokazują, że sprawnie potrafią współpracować z wybranym partnerem, ale takich, które są otwarte na szersze perspektywy. Założyciele Optical Electronics tacy właśnie są – jesteśmy pewni, że dzięki naszym funduszom i kolejnym krokom w rozwoju firma poszerzy obszar zastosowania swojego produktu i znajdzie nowych, ciekawych partnerów biznesowych – Marcin Bielówka, zarządzający funduszem INNOventure

Twórcami Optical Electronics są Michał Zaród, pomysłodawca oraz prezes spółki oraz Krzysztof Bernacki, szef działu R&D. Sposób zdalnego pomiaru natężenia oświetlenia został opracowany w postaci wniosku patentowego i złożony w Polskim Urzędzie Patentowym.

Dzięki inwestycji INNOventure spółka będzie prowadzić dalsze prace B+R, które pozwolą m.in. wprowadzić do opraw nowe funkcjonalności. Aktualnie twórcy pracują nad możliwością zbierania i przetwarzania danych z sensorów. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli na optymalizację zużycia innych mediów (np. ciepła) oraz jeszcze lepsze wykorzystanie powierzchni roboczych.