Grupa Lotos uruchomi w tym roku fundusz CVC. Zainwestuje w startupy 40-50 mln euro

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Grupa Lotos utworzy fundusz typu corporate venture capital (CVC) o szacowanej wartości 40-50 mln euro. Komórka powstanie jeszcze w tym roku i będzie inwestować w startupy.

fot. pexels.com

Prace nad utworzeniem funduszu CVC są jeszcze na wczesnym etapie, bo Grupa Lotos dopiero kompletuje kadrę zarządzającą. Przedstawiciele spółki poinformowali w środowym komunikacie prasowym, że planują zakończyć proces wyboru zespołu zarządzającego do połowy roku. Potem przejdą do kolejnego kroku, którym będzie złożenie wspólnej aplikacji w Polskim Funduszu Rozwoju, aby uruchomić funduszu CVC w drugiej połowie tego roku.

Testy przed wdrożeniami

– Wierzę, że profesjonalnie zarządzany fundusz CVC w połączeniu z doświadczeniem oraz bogatą wiedzą ekspercką pracowników Grupy Kapitałowej Lotos pozwoli w pełni wykorzystać potencjał płynący z efektywnej współpracy firmy przemysłowej ze startupami – mówi Mateusz Aleksander Bonca, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Grupy Lotos.

Dodaje również, że „dla sukcesu przedsięwzięcia kluczowa będzie rola infrastruktury technologicznej i laboratoryjnej spółki, którą Lotos wykorzysta między innymi do prowadzenia testów wdrożeniowych”. Można więc przypuszczać, że Grupa Lotos będzie inwestować w startupy, które wpisują się w obszar działalność koncernu paliwowego. To samo zresztą zamierza zrobić Poczta Polska.

Poczta Polska też będzie mieć fundusz

Miesiąc wcześniej Rzeczpospolita dowiedziała się, że Poczta Polska pracuje nad uruchomieniem funduszu venture capital, który ma powstać jeszcze w tym roku i inwestować w „nowe, obiecujące spółki”. Operator nie zdradził zbyt wielu szczegółów tego przedsięwzięcia, ale wiadomo, że „będzie przejmował nowatorskie projekty”. Ponoć na jego radarze są internetowy kreator pudełek Zapakuj.to i inteligentne skrytki Pakomatic.

Dziennik nie wyklucza również, że spółka Skarbu Państwa zainteresuje się technologią Hyperloop rozwijaną w Polsce przez HyperPoland, która miałaby w przyszłości posłużyć Poczcie Polskiej do transportowania paczek. Wszystkie te projekty wzięły udział w pierwszej edycji programu akceleracyjnego Gamma Rebels powered by Poczta Polska współorganizowanego przez operatora. Niedawno zakończyła się druga edycja.

PGE zainwestuje 25 mln zł

Kolejnym polskim gigantem, który angażuje się w startupy jest Grupa Kapitałowa PGE. Jej przedstawiciele informowali w połowie minionego roku o utworzeniu funduszu PGE Ventures, który co roku będzie przeznaczać przynajmniej 25 mln złotych na rozwój innowacyjnych projektów. Teraz na scenę startupową wchodzi Grupa Lotos z 40-50 mln euro.