Trójmiejski startup pozyskał kolejnego inwestora. W narzędzie pozwalające na efektywną współpracę osobom projektującym aplikacje mobilne i internetowe, pięć milionów dolarów zainwestowały amerykańskie fundusze z True Ventures na czele.

Do udziałowców trójmiejskiej spółki dołączył tylko jeden nowy inwestor - fundusz True Ventures, który dotychczas zainwestował w ponad 150 firm. Razem z nim, pięć milionów dolarów, zainwestowały fundusze i osoby, które wcześniej wsparły polską spółkę. Do finansowania serii A dołożyli się: krakowski fundusz Innovation Nest, amerykański fundusz Freestyle VC i anioł biznesu Gil Penchina. Jak wyglądała historia powstania tego startupu?

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Na zdjęciu: Marcin Treder, prezes zarządu UXPin

Od karteczek do dużego formatu

Historia polskiej spółki rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy to Marcin Treder, Kamil Zięba, Wiktor Mazur, Piotr Duszyński i Marcin Kowalski wspólnie postanowili stworzyć narzędzie wspierające pracę projektantów interfejsów aplikacji internetowych i mobilnych. Ich pomysł polegał na tym, by stworzyć gotowe karteczki z elementami, które pozwolą na wyklejanie projektów. Nakład pierwszych bloczków sprzedał się w ciągu 48 godzin. Po tym sukcesie zespół z Gdyni postanawia pójść o krok dalej i stworzyć aplikację internetową współpracującą z notesami. Dziś działalność UXPin opiera się głównie na platformie, która ułatwia tworzenie stron internetowych i aplikacji mobilnych przyjaznych użytkownikom.

Od początku działania tego projektu do dziś, tylko w Stanach Zjednoczonych, zebrał łącznie 6,6 milionów dolarów dofinansowania. Jednak pierwsze siedemset tysięcy złotych inwestycji na rozwój spółki wyłożył krakowski fundusz inwestycyjny - Innovation Nest. Stało się to w maju 2012 roku i w ramach umowy inwestycyjnej przejął 35,1% udziałów w spółce. Dla pozyskania kolejnej inwestycji, przedsiębiorcy z Gdyni, otworzyli kolejną spółkę, ale zarejestrowaną w Palo Alto, w Stanach Zjednoczonych. W październiku 2013 roku stworzona przez Polaków firma pozyskała finansowanie w wysokości siedmiuset tysięcy dolarów od IDG Ventures, Innovation Nest i kilku aniołów biznesu z Doliny Krzemowej. Nie był to jednak koniec w poszukiwaniu inwestorów.

Pół miliona dolarów dochodu?

Pół roku później UXPin runda ta wzrosła do 1,6 miliona dolarów, do której dołożyli się: Freestyle Capital, Andreessen Horowitz i Innovation Nest. Wtedy poinformowano też o wynikach finansowych spółki. Alex Wilhelm z TechCrunch pisał wtedy, że od 2012 do 2013 roku dochód spółki wzrósł o 950 procent. Nie podano jednak dokładnych liczb, choć Wilhelm przypuszczał, że mając trzy tysiące płacących po 15 dolarów miesięcznie klientów, UXPin mógłby osiągnąć dochód w wysokości pięciuset tysięcy dolarów rocznie. Do wtedy pozyskał już 1,6 miliona dolarów finansowania. Do grona inwestorów dołączył niedawno fundusz inwestycyjny True Ventures, który wcześniej wsparł m.in. takie spółki jak: About.me, GIGAom czy Bandcamp. Łącznie więc na całą działalność narzędzia przedsiębiorcy pozyskali prawie siedem milionów i trzysta tysięcy dolarów.

O kolejnej inwestycji mieliśmy okazję chwilę porozmawiać z Marcinem Trederem, prezesem zarządu UXPin. Dlaczego zespół wybrał fundusz True Ventures? Mówi, że TV to jeden z najlepszych funduszy specjalizujących się w rundach A. Charakteryzuje go bardzo personalne podejście do spółek w portfolio i świetna reputacja. - Oczywiście w naszym przypadku niebagatelną wagę miał fakt, że do True Ventures dołączył Jeff Veen, jeden z najważniejszych designerów na świecie - mówi Treder. Veen kilka miesięcy przed inwestycją funduszu w polski startup pracował jako VP of Cloud Products w Adobe, a wcześniej założył Typekit (spółkę sprzedaną do Adobe), Measure Map (spółkę sprzedaną Google) i Adaptive Path (jedną z najważniejszych Agencji UX na świecie). - Jego wiara w UXPin to dla nas coś naprawdę wielkiego - dodaje.

Pierwsza inwestycja guru z Adobe

- Jeffa Veena poznałem w okolicach naszej rundy seed, jako wiceprezesa Adobe i założyciela Typekit (w którym inwestorami było Freestyle Capital - lead naszej pierwszej rundy w USA i True Ventures). Tuż po opuszczeniu Adobe na początku 2015 roku Jeff dołączył do True Ventures, a jego pierwszą inwestycją jest właśnie UXPin - mówi w rozmowie z nami Marcin Treder. Innovation Nest, pierwszy inwestor trójmiejskiej spółki, pomógł w pozyskaniu inwestycji doradzając jak odpowiednio przeprowadzić ten proces. Obecnymi wynikami spółki, prezes UXPin, nie może się pochwalić, ale zdradza, że co miesiąc rejestruje się 25 tysięcy nowych użytkowników i ta liczba nadal rośnie. - UXPin rośnie bardzo szybko i zdobywa zarówna serca, jak i portfele najlepszych zespołów produktowych na świecie. W krótkim czasie staliśmy się jednym z rynkowych liderów - mówi Treder.

Zapytany o plany na przyszłość odpowiada, że firma będzie kontynuować pracę nad pokryciem całego procesu projektowego warstwą efektywnej współpracy i prostego tworzenia interfejsów. - Jednocześnie budujemy zespół sprzedażowy i zdobywamy coraz to większych klientów - mówi Marcin Treder, prezes UXPIn. - Oczywiście to dopiero początek. Mamy bardzo ambitną wizję naszego miejsca w świecie designu - dodaje.

Komentarze (0)