Google Ventures zamyka europejski fundusz inwestycyjny uruchomiony nieco ponad rok temu. W tym czasie organizacja wsparła sześć firm na łączną kwotę 125 mln dol. Większość tych środków zainwestowano w startupy z Wielkiej Brytanii.

Google Ventures będzie działać globalnie

Kalifornijski gigant zamyka europejski fundusz inwestycyjny powstały w ramach Google Ventures. Organizacja finansująca startupy ze Starego Kontynentu powstała nieco ponad rok temu, a na jej siedzibę wybrano Londyn. Zadaniem oddziału z Wielkiej Brytanii było wyszukiwanie i wspierania twórców innowacyjnych przedsięwzięć. Na tę pomoc wyznaczono pulę stu milionów dolarów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Rzecznik prasowy Google Ventures wyjaśnia, że od stycznia fundusz inwestycyjny będzie działać, jako globalny podmiot, a nie jak dotychczas „rozdrobniony” na dwa oddziały: pierwszy w Stanach Zjednoczonych i drugi w Europie. Dzięki temu, zdaniem przedstawiciela spółki, organizacja będzie funkcjonować bardziej elastycznie i efektywniej dysponować kapitałem. Zamkniecie europejskiego funduszu inwestycyjnego nie oznacza więc, że Google zakręca finansowy kurek dla startupów z Europy.

125 mln dol. przypadło 6 firmom

Póki co, londyński oddział, wbrew początkowym założeniom, wpompował 125 milionów dolarów w sześć spółek ze Starego Kontynentu. Niemniej większość środków została przekazana na rozwój pięciu firm z Wielkiej Brytanii. Zaledwie sześć milionów dolarów spośród puli przypadło Resolution Games, szwedzkiemu startupowi, który tworzy gry multimedialne oparte o technologię wirtualnej rzeczywistości (VR).

Z kolei od 2009 roku, kiedy powstał fundusz Google Ventures, organizacja wsparła blisko dwieście pięćdziesiąt spółek przekazując na ich rzecz łącznie 2,5 miliarda dolarów. W tym roku aż 31 procent kapitału pochłonęły projekty działające w sektorze ochrony zdrowia. Fundusz zapowiedział, że w nadchodzącym 2016 roku, ustanowi dla tych podmiotów podobny budżet.

Najaktywniejszy fundusz. Ale czy w Europie też?

Zgodnie z rankingiem serwisu CB Insights, Google Ventures jest jednym z najbardziej aktywnych funduszy typu venture capital. W 2014 roku uplasował się na pierwszym miejscu w zestawieniu i wyprzedził nawet Intel Capital, który w ciągu ostatnich szesnastu lat wpompował w startupy jedenaście miliardów dolarów. W minionym roku, zgodnie z danymi CB Insights, Google Ventures wsparło aż o 60 procent więcej firm niż zrobił to w tym samym czasie Intel Capital. Oby w przyszłym roku organizacja z Kalifornii zwiększyła swoją aktywność także w Europie.

Komentarze (0)