MCI.EuroVentures, fundusz zarządzany przez Grupę Private Equity Managers podpisał umowę nabycia 100 proc. akcji spółki Mobiltek, właściciela Dotpay – jednego z czołowych graczy na rynku płatności elektronicznych w Polsce.

Najnowsza inwestycja funduszu MCI. EuroVentures wpisuje się w strategię wzmocnienia ekspozycji na perspektywiczny sektor technologicznych usług finansowych (FinTech), który jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów nowych technologii.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Dotpay to jeden z liderów polskiego rynku płatności elektronicznych. Posiada kilkunastoprocentowy udział w segmencie płatności „Pay-by-link”, który jest jedną z najbardziej popularnych form płatności w polskim e-commerce i odpowiada za ponad 1/3 wszystkich płatności online. W ofercie ma również płatności za pomocą kart płatniczych oraz płatności mobilne. Od 2013 r. posiada licencję krajowej instytucji płatniczej. Mobiltek jest liderem płatności za pośrednictwem SMS-ów premium oraz direct carrier billing (DCB) świadcząc te usługi zarówno lokalnym jak i międzynarodowym klientom we współpracy z polskimi operatorami telekomunikacyjnymi. Spółka posiada również silne kompetencje i doświadczenie w realizacji specjalistycznych usług IT dla sektora finansowego.

- Strategia inwestycyjna, którą kierowaliśmy się wcześniej w tym roku, pokazała, że interesuje nas bardzo perspektywiczny obszar obsługi płatności bezgotówkowych. Dotpay i Mobiltek to kolejne atrakcyjne spółki z tego segmentu, które posiadają oferty komplementarne do eCard, firmy będącej również w zarządzaniu funduszu. Inaczej niż eCard, który jest silny w segmencie obsługi płatności kartami kredytowymi, Dotpay ma rozbudowane kompetencje w zakresie przelewów internetowych, a Mobiltek w obszarze SMS premium i DCB. Współpraca tych spółek nadzorowana przez nasz fundusz pozwoli dynamicznie zwiększyć bazę klientów i zasięg oferowanych usług z korzyścią dla wszystkich firm - powiedział Cezary Smorszczewski, prezes zarządu Private Equity Managers S.A. i zarządzający funduszem MCI. EuroVentures.

- Potencjał polskiego rynku płatności internetowych wynika z jego bezpośredniej zależności z dynamicznie rosnącym rynkiem e-commerce, którego wartość każdego roku przyrasta dwucyfrowo. Według ekspertów branżowych trend ten również utrzyma się w nadchodzących latach. Co więcej, w Polsce, inaczej niż w krajach zachodnich, nadal jedną z dominujących form płatności za towary zamawiane w Internecie jest płatność za pobraniem. Sprawność, wygoda obsługi i bezpieczeństwo transakcji, wynikające z coraz lepszych rozwiązań technologicznych stosowanych przez czołowych graczy rynku, sprawiają pobraniem jako formy płatności powinien sukcesywnie spadać - powiedział Łukasz Wierdak, Investment Director w MCI.

Polski rynek e-commerce w 2014 r. wart był 27 mld zł. Na koniec tego roku jego wartość ma wynieść 31,5 mld zł, a według prognoz w roku 2019 przekroczy 50 mld zł. Firma badawcza PMR jako najpopularniejszą formę płatności w polskim Internecie wskazuje płatność za pobraniem (42 proc.). Jednak ten sposób płatności traci na znaczeniu ok. 2 - 4 proc. rocznie. Na drugim miejscu znajdują się szybkie przelewy typu „Pay-by-link” (37 proc.).

Strategia rozwoju Dotpay pozwoli zagospodarować ten potencjał. W czasie najbliższych 2-3 lat Dotpay zamierza mocniej wejść w segment płatności mobilnych oraz świadczyć nowe, perspektywiczne usługi płatnicze dla klientów indywidualnych i merchantów. Spółka ma również duże rezerwy w pozyskaniu nowych klientów online i offline. W perspektywie 3-5 lat spółka zamierza rozpocząć ekspansję na rynki Europy Środkowo- Wschodniej i rozwinąć wielokanałową dystrybucję.

Pozyskanie profesjonalnego Partnera jakim jest fundusz MCI.EuroVentures, zarządzanego przez Private Equity Managers, który rozumie potrzeby rynku e-commerce oraz ma doświadczenie w inwestowaniu w spółki z sektora FinTech da nam gwarancję dalszego dynamicznego rozwoju w Polsce i w regionie – powiedział Andrzej Budzik, Prezes Dotpay.

Mobiltek opiera swoją strategię rozwoju na wzroście sprzedaży treści multimedialnych, rozwoju specjalistycznych usług IT dla instytucji finansowych, rozwoju rynku DCB we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi oraz budowaniu pozycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Dorota Ubysz, Prezes Mobiltek, dodaje: Możemy teraz silniej zaznaczyć swoją obecność w Polsce jak i na innych rynkach CEE. Nasza wiedza i doświadczenie w tak przyszłościowych branżach jak e-commerce i mobile pozwalają nam spokojnie patrzeć w przyszłość. W naszej strategii mamy ambitne plany rozwoju nowych produktów i usług. Wierzymy, że tworzone w grupie innowacyjne rozwiązania e-commerce’owe czy w obszarze mobilnych płatności przyniosą korzyści zarówno merchantom jak i klientom indywidualnym i liczymy na silne wsparcie ze strony funduszu w realizacji tej strategii.

Fundusze zarządzane przez Grupę Private Equity Managers mają w swoich portfelach inwestycyjnych kilkanaście spółek e-commerce. Synergie ze współpracy ze spółkami Dotpay i Mobiltek pozwolą im zwiększyć dynamikę rozwoju, co przełoży się na ich wycenę rynkową.

Inwestycje w FinTech

Mobiltek to czwarta tegoroczna inwestycja w segment usług finansowych online zrealizowana przez fundusz zarządzany przez Grupę Private Equity Managers. W październiku fundusz MCI. TechVentures zainwestował w szwedzki iZettle (lider rynku akceptacji płatności mobilnych w Europie i Ameryce Łacińskiej), a wcześniej w polsko-brytyjskie Azimo (operator międzynarodowych transferach pieniężnych). W lipcu MCI. EuroVentures poinformował o zakupie akcji giełdowego eCard.

- Inwestycje w sektorze FinTech w 2014 roku na świecie osiągnęły poziom 12 mld USD i zanotowały czterokrotny wzrost w stosunku do roku 2013. Jest to obecnie jeden z najszybciej rosnących rynków na świecie z dalszymi perspektywami dynamicznego wzrostu. Zaangażowanie funduszy zarządzanych przez Grupę Private Equity Managers potwierdza, że jest to dla nas jeden z kluczowych kierunków inwestycyjnych. Już teraz możemy się pochwalić największym portfelem spółek fintechowych wśród polskich funduszy, a w przyszłym roku zamierzamy dalej zwiększać naszą ekspozycję na ten rodzaj aktywów - dodał Cezary Smorszczewski.

fot. pixabay.com

Komentarze (0)