Brainly przejmuje konkurenta ze Stanów Zjednoczonych

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Zaledwie miesiąc temu Brainly pozyskało 15 milionów dolarów, a teraz chwali się kolejnym osiągnięciem. Startup z Krakowa przejął właśnie OpenStudy, konkurenta ze Stanów Zjednoczonych. Co to oznacza dla użytkowników platformy?

Na zdjęciu: Michał Borkowski, dyrektor generalny Brainly | fot. materiały prasowe 

Brainly i OpenStudy będą działać osobno

Przedstawiciele spółki nie zdradzają warunków transakcji. Nie wiadomo wiec ile Brainly zapłaciło dotychczasowym właścicielom OpenStudy za zakup ich platformy. Tłumaczą z kolei, że mimo przejęcia, obie marki nadal będą działać pod osobnymi nazwami i korzystać z osobnych stron internetowych i aplikacji mobilnych. Nie oznacza to jednak, że z punktu widzenia użytkowników nic się nie zmieni.

Serwisy będą bowiem współdzielić bazę wiedzy, dzięki czemu korzystający z platform internauci w prostszy sposób mają pozyskiwać informacje. – Wraz z przejęciem OpenStudy, Brainly powiększa swoją społecznościową platformę do wymiany wiedzy dla uczniów. Będą oni mogli także skorzystać z poszerzonej bazy by dalej podążać za swoimi zainteresowaniami, a do tego dobrze się bawić – mówi Michał Borkowski, dyrektor generalny Brainly.

60 mln użytkowników na całym świecie

Platforma ta służy przede wszystkim do wymiany wiedzy między użytkownikami – jedni zadają pytania, a drudzy udzielają odpowiedzi. Na polskim rynku startup z Krakowa znany jest, jako Zadane.pl i korzysta z niego co miesiąc 7 milionów osób. Natomiast na arenie międzynarodowej usługa dostępna jest w 12 wersjach językowych i dociera do aż 60 milinów uczniów. Wynik ten spółka osiągnęła w zaledwie siedem lat.

Do tego coraz śmielej działa na rynku w Stanach Zjednoczonych, gdzie jej głównym konkurentem był właśnie przejęty OpenStudy. Serwis ten uruchomiło małżeństwo profesorów Preetha i Ashwin Ram. – Połączenie sił z Brainly było dla nas oczywiste. Między naszymi platformami istnieje synergia i nasze cele się pokrywają: pragniemy poprawić sposób, w jaki uczniowie zdobywają wiedzę poza szkołą. Razem z Brainly możemy zaoferować naszym uczniom dostęp do o wiele większej społeczności, która będzie pomagać im z problemami – mówi Preetha Ram, CEO OpenStudy.

Brainly zgarnia 15 mln dolarów

Ponadto miesiąc temu Brainly zamknęło drugą w ciągu dwóch lat rundę finansowania, w której zgarnęło 15 milionów dolarów. W projekt ten zainwestował fundusz Naspers z RPA, do którego należą serwisy Allegro i OLX. Przy tej okazji przedstawiciele spółki poinformowali, że zdobyte wówczas środki finansowe przeznaczą m.in. na rozwój biura w Nowym Jorku i międzynarodową ekspansję.

Zwracali wtedy także uwagę na to, że startup wypracuje wkrótce skuteczny model biznesowy. Okazuje się bowiem, że póki co Brainly nie zarabia. Jak planuje generować zysk? Ponoć nie na reklamach, a na mikropłatnościach. Ten sposób monetyzacji biznesu ma być niebawem testowany, najpierw na dojrzałych rynkach, gdzie firma z Polski skupia dużą grupę użytkowników.

ZnanyLekarz kupuje konkurenta z Hiszpanii

Przejęcie OpenStudy przez Brainly nie jest jedynym, które w ostatnim czasie zrealizowało przedsiębiorstwo z nad Wisły. Zaledwie kilka dni temu inny gigant z Polski, ZnanyLekarz, kupił potężnego konkurenta z Hiszpanii. Więcej informacji na temat tej transakcji dowiesz się z artykułu pt. „DocPlanner pozyskuje 20 mln dolarów i kupuje giganta z Hiszpanii”.