Zortrax sprzeda akcje za 44 mln złotych jednemu z najbogatszych Polaków. Twórca CCC zostanie udziałowcem startupu

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Ultro – wehikuł inwestycyjny stworzony przez Dariusza Miłka, Prezesa Grupy CCC – zostanie udziałowcem 1,2 mln akcji Zortraxa, olsztyńskiej spółki tworzącej drukarki 3D. Firma od kilku miesięcy planuje wejść na giełdę. I właśnie znalazła stabilnego inwestora, który pomoże w jej rozwoju.

Poznaj historię sukcesu Dariusza Miłka, Prezesa Grupy CCC

1,2 mln akcji za 44 mln złotych

Na zdjęciu: Dariusz Miłek, prezes grupy NG2 | fot. materiały prasowe

– Nowy kapitał bez wątpienia wykorzystamy dla przyśpieszenia rozwoju i wzmocnienia pozycji Zortrax –powiedział PAP Rafał Tomasiak, prezes Zortrax. Jego firma w ciągu ostatnich tygodni wprowadziła emisję dodatkowych akcji i postanowiła je sprzedać jednemu inwestorowi. Został nim Dariusz Miłek, który zadeklarował kupno akcji olsztyńskiej spółki zapewniające mu 15 proc. udziałów w Zortraxie.

Olsztyńska spółka jeszcze w tym roku planuje wejść na Giełdę Papierów Wartościowych, dlatego też udostępniła serię akcji pre-IPO (które publikuje się przed wejściem na giełdę, by umocnić stabilność spółki i pokazać przyszłym inwestorom, że jest już wspierana przez innych przedsiębiorców). Na ten cel przeznaczyła 1,2 mln akcji, które miały być zachętą do kupowania większej liczby podczas wejścia na warszawską giełdę.

Dynamiczna, innowacyjna i nowoczesna

Na zdjęciu Rafał Tomasiak, Prezes Zarządu Zortrax | fot. kadr z YouTube

– Pomimo trudnej sytuacji na rynku kapitałowym oferta Zortrax zakończyła się bardzo dużym sukcesem. To pokazuje, że dla największych graczy na rynku spółka taka, jak Zortrax, która jest dynamiczna, innowacyjna, nowoczesna i regularnie wypracowuje wzrosty, jest niezwykle atrakcyjnym celem inwestycyjnym – dodał Szczepan Dunin-Michałowski, prezes Polskiego Domu Maklerskiego, który obsługuje spółkę.

Zdobyte w ten sposób pieniądze mają pomóc olsztyńskiej spółce w rozwoju działu R&D. Fundusze zostaną także przeznaczone na sfinalizowanie prac nad kolejnymi modelami drukarek, ale także na nakłady marketingowe oraz ewentualne akwizycje. Jak podano w komunikacie, spółka ma zapewnione finansowanie dalszego rozwoju, w tym ekspansji na kolejnych rynkach i komercjalizacji nowych modeli drukarek 3D.

Zortrax warty 300 mln zł?

Puls Biznesu, który jako pierwszy podał informację o sprzedaży akcji Zortraxa, poinformował, że dzięki tej transakcji spółka zostanie wyceniona „na poziomie blisko 300 mln zł”. Ubiegły rok spółka zakończyła wynikiem 37,6 mln złotych przychodów ze sprzedaży i 8 mln złotych zysku netto. Jak wyglądała historia powstania tego startupu?

Rafał Tomasiak i Marcin Olchanowski, założyciele Zortraxa, zaczynali od sklepu internetowego Gadgets3d, który zajmował się sprzedażą części do własnoręcznego złożenia drukarki 3D. Gdy sklep zdobywał na popularności, postanowili zająć się pracą nad produkcją własnej drukarki 3D. Zaczęli ją w 2011 roku i dwa lata później rozpoczęli kampanię crowdfundingową, której celem było pozyskanie pieniędzy na wprowadzenie jej na rynek.

Plany

W czerwcu 2013 roku zespół zebrał 179 tys. dolarów na Kickstarterze. Niedługo po kampanii spółka ogłosiła podpisanie dużego kontraktu z Dellem. Zortrax miał wyprodukować dla firmy aż 5 tys. sztuk drukarek 3D. Później planowała udostępnić obligacje, dzięki którym chciała pozyskać 10 milionów złotych (udało się zebrać 6 mln złotych). Jak widać, Zortrax teraz planuje skupić się na GWP i to z niej pozyskiwać środki na dalszy rozwój.

Dziś spółka zatrudnia 120 osób. Swoje produkty eksportuje do 53 krajów, współpracuje z ponad setką resellerów. Dariusz Miłek, Prezes Grupy CCC, jest właścicielem butików z obuwiem i galanterią. Jego firma powstała w Polkowicach i ma prawie tysiąc sklepów, z czego blisko czterysta za granicą. Zatrudnia siedem tysięcy pracowników, a ubiegły rok spółka zamknęła z wynikiem 228,3 mln złotych zysku.