Poznań

-
8 maja, 00:00

Hapticathon

Na początku maja w Poznaniu, po raz pierwszy w Polsce i na świecie odbędzie się hackathon, którego uczestnicy będą tworzyć rozwiązania wykorzystujące ekran dotykowy TPad z ultrasoniczną technologią haptyczną, który potrafi na powierzchni wytworzyć odczuwalną teksturę, a nawet kształt, który wyczujemy przesuwając po nim palcem. Organizatorami wydarzenia są poznańskie firmy White Ducky oraz Programa.pl.

Hapticathon to nazwa, która powstała z połączenia dwóch angielskich słów: haptics oraz hackathon. Pierwsze z nich oznacza technologię, która pozwala tworzyć wrażenia dotykowe, takie jak tekstura, kształt czy nawet dynamika ruchu obiektów na ekranie urządzeń moblinych. Możliwe jest np. wyczuwanie kształtu ikon umieszczonych na ekranie albo odczucie, że odbijamy się od końca scrollowanej listy. Z kolei hackathonem nazywamy maraton programistyczny, na którym zespoły programistów rywalizują w ramach wyznaczonego zadania, polegającego zazwyczaj na stworzeniu oprogramowania z uwzględnieniem konkretnych warunków, takich jak język oprogramowania, obsługujący je sprzęt, system operacyjny. W przypadku Hapticathonu jest to właśnie urządzenie - telefon TPad z ekranem o zmiennej powierzchni tarcia (ultrasonic variable friction).

Urządzenie trafiło do Polski jako jedno z piętnastu, które zostały udostępnione największym producentom sprzętu elektronicznego i naukowcom zajmującym się pracami badawczo-rozwojowymi przez Microsoft Research i Tangible Haptics.