Znamy zwycięzców Konkursu na Innowacje Społeczne organizowanego przez Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

15 stycznia 2019 roku w Krakowie, w ramach projektu Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych, zostały zaprezentowane 4 (spośród 103 zgłoszonych) innowacyjne rozwiązania skierowane dla osób starszych i z niepełnosprawnością.

Wszystkie zgłoszone pomysły rywalizowały w Konkursie na Innowacje Społeczne. Zwycięskie rozwiązania to: Innotextil – system inteligentnej odzieży, Uniodzież – płaszcz przeciwdeszczowy, Ścieżka moto-sensoryczna oraz Nawigacja głosowa osób zależnych. NGOZ. Wszystkie projekty realizowane są w ramach grantów udzielanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Nagrodzone projekty zostaną teraz oddane do przetestowania około 300 osobom starszym oraz z niepełnosprawnościami z Małopolski. Jeżeli innowacje zostaną pozytywnie ocenione przez użytkowników, będą miały szansę na kontynuację projektów i ich komercjalizację.

Na prezentacji projektów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju: Pani Małgorzata Jarosińska – Jedynak – Podsekretarz Stanu w MIiR, Pan Piotr Krasuski – Dyrektor Departamentu EFS MIiR, Pani Dominika Tadla – Zastępca Dyrektora Departamentu EFS, MIiR, Pan Bartosz Siemiątkowski – Naczelnik Wydziału Innowacji Społecznych MIiR oraz Pani Beata Rybicka – Dominiak – Główny Specjalista w Departamencie EFS, MIiR.

Zwycięskie innowacje:

Innotextil – system inteligentnej odzieży

Inteligentna odzież wyposażona w mikroczujniki, które łączą się z aplikacją, która wspiera rehabilitację i profilaktykę ruchu użytkownika podczas codziennej aktywności. Za tym pomysłem stoi Akademia Sztuk Pięknych z Krakowa.

Uniodzież – płaszcz przeciwdeszczowy

Płaszcz przeciwdeszczowy dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. W planach jest stworzenie szablonu wykroju płaszcza wraz z instrukcją, po to, by każdy mógł samodzielnie uszyć taki płaszcz. Autorem projektu jest Fundacja Rzecz Piękna.

Ścieżka moto-sensoryczna

Ścieżka moto-sensoryczna dedykowana osobom starszym oraz osobom z niepełnosprawnościami. Ścieżka miałaby być instalowana w przestrzeni miejskiej, przy uwzględnieniu naturalnie ukształtowanego terenu. Rozwiązanie pozwoli wykonywanie ćwiczeń i rehabilitację „przy okazji” spaceru. Za rozwiązaniem stoi Politechnika Krakowska.

Nawigacja głosowa osób zależnych. NGOZ

Nawigacja głosowa dedykowana osobom z dysfunkcją wzroku, oparta o sieci w technologii iBeacon oraz system pozycjonowania Wi-Fi. Produkt stworzy dla użytkownika „mapę” budynku, która będzie zawierała informacje terytorialne oraz funkcjonalne. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik bardzo szybko odnajdzie swoje położenie oraz drogę do celu na przykład w urzędzie, czy muzeum. Twórcą rozwiązania jest Adam Goch.