Mazowieckie dla startupów. 10 inicjatyw, które musisz znać

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Mazowieckie dla startupów. 10 inicjatyw, które musisz znać

Udostępnij:

Aula Polska, Centrum Przedsiębiorczości Smolna, ReaktorWarsaw, The Heart, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, MIT Enterprise Forum CEE, Campus Warsaw, Mazovian Startup, Przedsiębiorcze Mazowsze i Polska Przedsiębiorcza to inicjatywy, które powinien znać każdy startupowiec z woj. mazowieckiego. Zobacz jakie wsparcie oferują młodym przedsiębiorcom w tym regionie.

Jak tłumaczy Ewa Szymańska z Urzędu M.St. Warszawy w rankingach najbardziej przychylnych biznesowi, otwartych i przyjaznych miast Warszawa zajmuje  najwyższe pozycje. Podstawę jej sukcesu stanowią między innymi aktywne działania wspierające przedsiębiorczość. Stolica kładąc nacisk na innowacje biznesowe przykłada wagę do realizowania inicjatyw skierowanych do warszawskich startupów. Nie bez znaczenia jest wsparcie środków unijnych oraz finansowanie ze strony państwa – w Warszawie na inwestycje w lokalny ekosystem startupowy przeznaczono 640 mln. zł.

Według Łukasza Owczarka, Head of Acceleration w MIT Enterprise Forum CEE, ekosystem startupowy w województwie mazowieckim zdecydowanie wyróżnia się na tle całego kraju. Jak wynika z raportu Startup Poland, to właśnie tu powstaje najwięcej startupów. Potwierdza to też liczba zgłoszeń do programu MIT Enterprise Forum CEE – blisko połowa aplikacji z Polski pochodzi z Warszawy.

– Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Wśród nich możemy wymienić m.in. dynamicznie rozwijający się ekosystem dla startupów, w tym np. inkubatorów na uczelniach i poza nimi oraz rosnącą z każdym rokiem liczbę programów akceleracyjnych. W stolicy, co warto podkreślić, jest o wiele łatwiejszy dostęp do inwestorów czy urzędów centralnych, które również coraz chętniej nawiązują współpracę ze startupami i służą im wsparciem. Ponadto duże skupienie biznesu niewątpliwie ułatwia dotarcie do korporacji, w tym decydentów odpowiedzialnych za inwestycje w innowacje oraz współpracę ze startupami. Nie należy także zapominać o dynamicznie rozwijającej się przestrzeni coworkingowej dla startupów oraz atrakcyjnej ofercie wydarzeń, które sprzyjają networkingowi – komentuje Łukasz Owczarek.

– Młodzi przedsiębiorcy mają przed sobą szereg możliwości wynikających z niepowtarzalnego charakteru Warszawy.  Obecność najważniejszych instytucji wsparcia i funduszy, największych krajowych i zagranicznych firm, oferty naukowej i badawczo-rozwojowej sprawiają, że stolica jest najlepszym miejscem do rozwoju. Tu jest najwięcej w Polsce wydarzeń biznesowych (ok. 17 tys. rocznie), a w praktycznie każdym nowym biurowcu otwierany jest cowork (biura serwisowe i coworki liczą łącznie ok. 150 tys m2,  co stanowi ¾ tego typu powierzchni w Polsce). Światowe marki jak Mindspace, Brain Embassy, czy Wework otwierają w Warszawie kolejne oddziały. Jednocześnie wysoki poziom kształcenia, szczególnie w zakresie technologii komunikacyjnych, obecność skupionych w metropolii branż kreatywnych, czy działalność Campusu Google, sprawiają, że Warszawa jest bardzo atrakcyjna dla startupów reprezentujących szerokie spectrum z zakresu IT/ICT/IOT czy sektora gier – dodaje Grzegorz Wolff, zastępcę Dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego.

Natomiast Agata Kwaśniewska z ReaktorWarsaw podkreśla, że Warszawa to główny ośrodek polityczny, gospodarczy i kulturalny Polski, który ceniony jest za otwartość dla biznesu – to 4. najbardziej przyjazne biznesowi miasto w Europie (European Cities and Regions, 2016/2017). Warszawa, jako jedyne miasto w Polsce, osiągnęła bardzo wysoki poziom biegłości językowej w EF English Proficiency Index – zestawieniu obrazującym poziom znajomości języka angielskiego. Zajęła też 3. miejsce w kategorii „Umiejętności i doświadczenie zawodowe” mieszkanek w światowym rankingu Dell Women Entrepreneur Cities Index (WE Cities) – zestawieniu określającym zdolność miast do przyciągnięcia firm prowadzonych przez kobiety i do wspierania ich rozwoju.

Warszawa stwarza możliwości dla rozwoju młodych przedsiębiorców. Dostęp do kluczowych instytucji wsparcia i funduszy, największych rm, bazy naukowej i badawczorozwojowej, hubów przedsiębiorczości wzbogacamy ofertą miejskich inkubatorów oferujących przestrzeń biurową, całoroczne bezpłatne szkolenia, warsztaty i programy akceleracyjne wraz z kompleksową informacją dla startupów.

– To, co stanowi największe wyzwanie ekosystemu to jego homogeniczność, wciąż brakuje nam specjalistów o komplementarnych kompetencjach, a także osób z różnych kultur, które mogłyby wzbogacić perspektywę founderów i pomóc wyjść na zagraniczne rynki.  Wciąż czekamy na warszawskiego jednorożca, który stanie się projektem o znaczeniu globalnym – dodaje Agata Kwaśniewska.

Oto lista 10 inicjatyw startupowych w mazowieckim, którą powinniście znać:

1. Aula Polska

– Ekosystem startupowy w woj. mazowieckim jest bardzo silnym i doświadczonym już ekosystem. Nadal co prawda pozostaje w tyle za tym stworzonym i rozwijanym w Małopolsce ale stara się gonić Kraków – komentuje Artur Kurasiński.

Aula wspiera startupy poprzez dostarczanie wiedzy, kontaktów oraz łączy inwestorów z przedsiębiorcami poszukującymi finansowania. Na spotkaniach Auli prezentowane są młode firmy, praktycy i rozwiązania konkretnych problemów. Zapraszani są też specjaliści z różnych dziedzin, prezesi spółek medialnych i osoby będące autorytetami biznesowymi. Podczas każdej Auli odbywa się 3 do 6-ciu prelekcji zaproszonych gości.

– Aula Polska promuje kulturę przedsiębiorczości technologicznej. Wierzymy w potencjał polskich przedsiębiorców i innowatorów, dlatego wspieramy ich rozwój. Uważamy, że przedsiębiorczości należy uczyć, najlepiej poprzez praktykę i transfer doświadczeń. Pomagamy poprzez budowę networkingu, spotkania z  wybranymi liderami opinii i branżowymi specjalistami oraz organizowanie konkursu Aulery dzięki któremu promujemy najlepsze polskie startupy za granicą – komentuje Artur Kurasiński.

aulapolska.pl

2. Centrum Przedsiębiorczości Smolna

Miasto Warszawa prowadzi własny inkubator Centrum Przedsiębiorczości Smolna –  wynajmowane są tu na preferencyjnych warunkach 4 pokoje i 40 biurek. O miejsce w inkubatorze może ubiegać się każda firma, która działa na terenie Mazowsza i funkcjonuje na rynku nie dłużej niż trzy lata. W budynku udostępniane są też nieodpłatnie trzy sale konferencyjne – wszystkim osobom, które chcą zorganizować wydarzenie dotyczące przedsiębiorczości.

Dużym zainteresowaniem ze strony młodych przedsiębiorców cieszy się w CPS specjalistyczne doradztwo prawno-księgowo-finansowe.  Właściciele małych i średnich firm i ci, którzy planują otworzyć działalność mogą dowiedzieć się, jak zdobyć środki na start, jak rozliczyć składki w ZUS, jak chronić własność przemysłową, czy unikać problemów z VAT-em. W inkubatorze można też założyć działalność gospodarczą. CPS oferuje  cykle programów szkoleniowych, doradczych, networkingowych, warsztatów oraz wykładów. W ciągu pierwszych 5 lat działalności Centrum przeszkolonych zostało ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Na zlecenie miasta prowadzone są też programy akceleracyjne, w których wsparcie uzyskało już około 300 zespołów projektowych. Pierwszy WAW.AC przeznaczony był dla branży biologicznej i biotechnologicznej. W 2016 i 2017 r. odbyły się dwie edycje programu Startup Hub Warsaw dla stratupów zajmujących się  nowoczesnymi technologiami komunikacyjnymi i Internetem rzeczy oraz skierowana do sektora kreatywnego akceleracja Be Creative in Warsaw. W roku 2018 programie #Warsaw_booster 2018 udział wzięło 40 zespołów reprezentujących technologie ubezpieczeniowe i finansowe (fintech i insurtech). W tegorocznym programie #Warsaw_booster 2019 wsparcie uzyskają młode firmy, których pomysły mogą zostać wykorzystane przez m.st. Warszawa lub inne miasta w zakresie rozwiązań smart city lub działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przez 6 lat działalności Centrum Przedsiębiorczości Smolna odwiedziło ponad 60 tys. osób.

– Sukces Centrum Przedsiębiorczości Smolna pociągnął za sobą kolejne inwestycje. Trzy lata temu otwarty został drugi miejski inkubator – Centrum Kreatywności Targowa, który jest pierwszą z miejskich inwestycji dedykowanych sektorowi kreatywnemu. W nowoczesnym, przestronnym budynku przy ulicy Targowej 56 startupy mogą korzystać z nowoczesnych biur, przestrzeni konferencyjnych i coworkingowej, brać udział w wydarzeniach zewnętrznych odbywających się w przestrzeni budynku. Za kolejne trzy lata otwarte zostanie kolejne miejsce dla przedstawicieli sektora, kreatywnego – Centrum Kreatywności Nowa Praga – komentuje Grzegorz Wolff, zastępcę Dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego.

firma.um.warszawa.pl

3. ReaktorWarsaw

Reaktor został zainicjowany przez kilka młodych firm ponad 7 lat temu, które zauważyły, że otwarcie się (metaforyczne i fizyczne – otwarcie drzwi garażu willi na Żoliborzu) jest najlepszym katalizatorem rozwoju, pomaga uniknąć błędów, które popełnili inni i pomaga wpaść na rozwiązania dużo szybciej, niż gdyby działać w pojedynkę. Tak powstał OpenReaktor – comiesięczne spotkania społeczności startupowej, gdzie doświadczeni przedsiębiorcy dzielą się wiedzą ze “świeżymi” założycielami.

– Zdrowy, aktywnie rozwijający się ekosystem potrzebuje stałego dopływu świeżych pomysłów, nie tylko średniej wielkości startupów, działających już od jakiegoś czasu – efekt prototypowania mówi o tym, że podejmowanie jak największej ilości prób, daje statystyczną przewagę w osiąganiu sukcesu. Zauważyliśmy, że najwięcej jest na rynku akceleratorów organizowanych dla podmiotów, które stworzyły już produkt, mają MVP. Reaktor podejmuje ryzyko pracy z zespołami na najwcześniejszym etapie – nawet pomysłu na kartce papieru. Szukamy ekspertów w swoich dziedzinach, którym dzięki 10 tygodniom programu preakceleracyjnego ReaktorX pomagamy stać się założycielami startupów. Prowadzimy ich od pomysłu do pierwszej rundy finansowania, a w naszej siatce mentorów jest ponad 50 ekspertów. Na co dzień Reaktor pełni też funkcję przestrzeni coworkingowej – komentuje Agata Kwaśniewska z ReaktorWarsaw.

reaktorwarsaw.com

4. The Heart

The Heart to korporacyjne centrum innowacji, które współtworzy z dużymi firmami nowe biznesy i produkty. Wspiera korporacje we wprowadzaniu innowacji oraz tworzeniu kultury organizacji. W ramach The Heart Ventures, budowane są spółki technologiczne, już powstaje osiem pierwszych. Każda ze spółek tworzona jest z korporacyjnym partnerem, który może być klientem, partnerem, dostawcą i inwestorem nowego podmiotu. Współpracując z Mastercard, The Heart Ventures jest w stanie kompleksowo wesprzeć duże firmy, które próbują transformować swój biznes i chcą rozwijać nowe przedsięwzięcia. Budowane są m.in. usługi dodane dla banków czy ubezpieczycieli.

– Warszawa to prężnie rozwijająca się metropolia, znajdują się tu centrale wielu firm i korporacji, które mogą otwierać startupom drzwi do międzynarodowych rynków. Ze stolicy wywodzą się również startupy, które mają na swoim koncie udane partnerstwa z dużymi firmami, m.in. Coinfirm i PKO Bank Polski, Wandlee i Accenture czy Vintom i Bank BNP Paribas. Wraz z silnym zapleczem profesjonalnej kadry oraz bezpośrednim dostępem do korporacji oraz akceleratorów, startupy z Warszawy mają możliwość skalowania się na inne rynki – komentuje Tomasz Rudolf, CEO The Heart.

The Heart przede wszystkim ułatwia dostęp do korporacji jako klientów, partnerów lub inwestorów. Korporacje otrzymują od The Heart kompleksową obsługę procesu wyszukiwania, selekcji i wdrażania rozwiązań pochodzących od startupów. Centrum obserwuje ekosystem startupów i analizuje dostępne rozwiązania, które  korporacje selekcjonują i wdrażają. Organizuje też cykliczne wydarzenia tzw. Corporate Demo Days, podczas których startupy spotykają się z przedstawicielami korporacji i mają możliwość zaprezentowania się przed osobami ze świata biznesu oraz biorą udział w sesja “matchingowych” z konkretnymi firmami. Dodatkowo, śledząc na bieżąco rozwiązania młodych firm, The Heart poleca najlepsze z nich swoim klientom korporacyjnym, kiedy tylko zauważy potencjał współpracy. Najciekawsze technologie wykorzystywane są też w The Heart Ventures, gdy centrum tworzy z korporacjami nowe biznesy.

theheart.tech

5. Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet jest biznesową społecznością kobiet. Już od 7 lat, pomaga kobietom w tworzeniu własnych biznesów i ich dalszym rozwoju. Przedsiębiorczość rozumiana jest jako „przedsię-branie”, przedstawiciele fundacji zachęcają do brania swojego zawodowego życia we własne ręce i dążenia do samorealizacji – przestawiają myślenie z „obawiam się” na „mogę i potrafię”. W ramach fundacji został powołany Klub Mentorek, w którym blisko 100 doświadczonych liderek wspiera początkujące przedsiębiorczynie. Fundacja współpracuje z czołowymi organizacjami w Polsce i na świecie.

– Tworzymy i animujemy prężną społeczność biznesową, w której kobiety spotykają się, wspierają i realizują ożywiony networking. Organizujemy konferencje, w których uczestniczy każdorazowo ponad 550 osób (odbyło się już 14), śniadania z gościem specjalnym (było już 60) oraz wieczory BE THE CHANGE, podczas których bohaterki opowiadają historie o punktach zwrotnych w ich życiu. Oferujemy  szkolenia Skillshare na tematy związane z prowadzeniem biznesu – komentuje Katarzyna Wierzbowska, Prezeska Zarządu Fundacji, Founderka Black Swan Fund.

Fundacja posiada własny program akceleracyjny – Biznes w Kobiecych Rękach, który adresowany jest do kobiet z pomysłem na biznes i z planem założenia swojej firmy. W akceleratorze powstało już łącznie przeszło 200 firm, m.in. Szumisie, Sidly, KF Niccolum czy Łyko. Biznes w Kobiecych Rękach zajął pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards w kategorii Best accelerator or incubator w 2018 roku,. Fundacja organizuje także program BEST, który ma na celu przygotowanie studentek i doktorantek do wejścia na rynek pracy.

Jednocześnie fundacja współtworzy fundusz inwestycyjny Black Swan, dzięki któremu łączona jest społeczność inwestorów indywidualnych ze startuperami. – Selekcjonujemy i wspieramy startupy w przygotowaniu prezentacji inwestorskich i organizujemy cykliczne sesje pitchingowe, na których inwestorzy wybierają projekty w które inwestują. Dużą wagę przykładamy do edukacji zarówno founderów jak i inwestorów, zabiegając o to, żeby było wśród nich jak najwięcej kobiet – dodaje Katarzyna Wierzbowska.

www.siecprzedsiebiorczychkobiet.pl

6. MIT Enterprise Forum CEE

MIT Enterprise Forum CEE jest częścią globalnej sieci MIT Enterprise Forum, afiliowanej z najlepszą na świecie uczelnią technologiczną – Massachusetts Institute of Technology. Misją programu jest wsparcie rozwoju najbardziej innowacyjnych startupów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą i zasobami czołowych przedsiębiorstw oraz doświadczeniem polskich i międzynarodowych mentorów.

– Jako MIT Enterprise Forum CEE budujemy platformę porozumienia pomiędzy młodymi firmami technologicznymi a dużymi przedsiębiorstwami, dzięki czemu rynkowi giganci mają łatwiejszy dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii, a startupy zyskują szansę na dopracowanie swoich rozwiązań oraz zdobycie referencyjnych klientów i nawiązania z nimi współpracy na zasadach komercyjnych – komentuje Łukasz Owczarek.

Głównym celem programu MIT Enterprise Forum CEE jest przyspieszenie rozwoju startupów technologicznych poprzez połączenie ich potencjału z infrastrukturą oraz zasobami wiodących polskich i zagranicznych przedsiębiorstw, a także doświadczeniem mentorów, którzy osiągnęli spektakularne sukcesy w biznesie międzynarodowym. Proces ten realizowany jest poprzez zapewnienie młodym firmom technologicznym wszelkich niezbędnych zasobów, dzięki którym mogą one osiągnąć dojrzałość i rynkowy sukces, w tym m.in. merytoryczne wsparcie ekspertów i mentorów, dostęp do zaplecza technologicznego i technicznego partnerów programu czy dofinansowanie na rozwój działalności.

– Młode przedsiębiorstwa technologiczne, zwłaszcza na początku swojej drogi potrzebują ogromnego wsparcia. Nie chodzi tu tylko o kwestie finansowe, ale również wiedzę na temat tego, jak i w którym kierunku poprowadzić firmę, aby mogła się rozwijać i przynosić zyski. Ważne jest też sprawdzenie danego rozwiązania w realnych warunkach rynkowych. Wraz z partnerami programu oraz siecią międzynarodowych mentorów i ekspertów umożliwiamy startupom  uporządkowanie wiedzy biznesowej oraz uczymy je, jak w sposób skuteczny i zrozumiały dla klientów, partnerów czy inwestorów na całym świecie prezentować firmę technologiczną i innowacyjne rozwiązania – dodaje Łukasz Owczarek.

mitefcee.org

7. Campus Warsaw

Google for Startups Campus – który powstał jako Campus Warsaw – od swojego otwarcia w listopadzie 2015 roku aktywnie wspiera społeczność startupową Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Był drugim Campusem tego typu otwartym w Europie, a obecnie jest częścią globalnej sieci 6 tego typu ośrodków. Przedsiębiorcy mogą w nim zdobywać wiedzę, kontakty biznesowe, wymieniać doświadczenia, spotykać się z mentorami i inwestorami oraz rozwijać swoje pomysły na działalność gospodarczą.

Campus Warsaw dysponuje ogólnodostępną przestrzenią do pracy wraz z kawiarnią, a także dwiema salami przeznaczonymi wyłącznie na wydarzenia związane ze społecznością startupową. Tylko w 2018 roku w przestrzeni Google for Startups odbyło się 559 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 16 tys. osób – to o ponad 150 wydarzeń więcej niż w roku poprzednim.

– Systematycznie uruchamiamy także darmowe inicjatywy wsparcia typu equity-free. Flagową z nich jest Google for Startups Residency, najdłuższy i najintensywniejszy program wspierający rozwój startupów. W Campusie dbamy o budowanie społeczności otwartej dla każdego. Staramy się aby coraz więcej kobiet angażowało się w budowanie swoich firm, kobiety stanowią już 39% społeczności Campusu. Mamy też znaczącą grupę osób z innych krajów regionu, np. z Ukrainy i Czech. Budujemy partnerstwa z organizacjami wspierającymi startupy w innych krajach i zachęcamy ich do korzystania z naszej wiedzy i przestrzeni tak, aby w Warszawie mogły rozwijać się globalne firmy – komentuje Adam Malczak z Campus Warsaw.

Najważniejszą inicjatywą wspierającą startupy realizowaną przez Campus jest wspomniany już Google for Startups Residency jest to trwający do 6 miesięcy intensywny program akceleracyjny dla młodych firm w fazie wzrostu. – Wyselekcjonowanej grupie startupów oferujemy specjalny program rozwoju wliczając w to szkolenia i pracę z doradcami, ekspertami, mentorami z całego świata i inwestorami, dostosowany do ich celów rozwoju, np. podwojenia liczby klientów czy wejścia na nowy rynek. Wybrane startupy na pół roku przenoszą swoje siedziby do Campusu, który staje się ich codziennym miejscem pracy, a którego to przestrzeń udostępniamy im za darmo – dodaje Adam Malczak.

https://www.campus.co/warsaw/en/

8. Mazovian Startup

Mazovian Startup to program akceleracyjny dla innowacyjnych i odpowiedzialnych społecznie startupów i biznesów, których działalność wpisuje się w co najmniej jeden z obszarów Inteligentnych Specjalizacji Województwa Mazowieckiego:

– bezpieczna żywność,

– inteligentne systemy zarządzania,

– wysoka jakość życia,

– nowoczesne usługi dla biznesu.

Mazovian Startup to program, który został stworzony z inicjatywy Województwa Mazowieckiego. W ramach programu zrzeszonych zostało ponad 10 organizacji: międzynarodowych korporacji, parków technologicznych, Instytucji Otoczenia Biznesu, Funduszy Inwestycyjnych  i Uczelni Wyższych. Partnerzy programu dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a najciekawszym projektom umożliwiają testowanie lub wspólne wdrożenia oraz pomoc w nawiązaniu kontaktu z największymi funduszami inwestycyjnymi i siecią Aniołów Biznesu.

mazovianstartup.ybp.org.pl

9. Przedsiębiorcze Mazowsze

Celem Programu Przedsiębiorcze Mazowsze jest wspieranie rozwoju innowacyjnych usług dla biznesu oraz kształtowanie podnoszenia jakości życia w województwie Mazowieckim za pośrednictwem rozwiązań technologicznych i organizacyjnych. Akcelerator Mazowiecki to m.in. 35 spotkań inspiracyjnych w różnych miastach – Radom, Siedlce, Ciechanów, Płock, Warszawa.

Akcelerator Mazowiecki to przede wszystkim intensywne działania szkoleniowo-doradcze, realizowane przez specjalistów w branży biznesu, prawa i marketingu. I etapem Programu jest przesyłanie zgłoszeń, które obecnie trwa do 28 października. Na podstawie otrzymanych formularzy zostanie wyłonionych 15 najlepszych Pomysłów. Ich autorzy rozpoczną właściwą część merytoryczną, składającą się kolejno ze szkoleń biznesowych, mentoringu oraz indywidualnych konsultacji technologiczno – eksperckich.

W ramach Programu Akceleracyjnego zostanie zorganizowana także sesja zdjęciowa dla uczestników w celu stworzenia profesjonalnego wizerunku właściciela biznesu. Każdy z nich otrzyma profesjonalnie stworzony Video Pitch, który stanie się ich osobistą wizytówką w mediach. Po odbyciu tego procesu na półfinale wybranych zostanie 7 najbardziej obiecujących Pomysłów. Otrzymają one indywidualne wsparcie na podstawie zdiagnozowanych potrzeb. Promysły te zostaną zaprezentowane przed komisją inwestorską podczas Demo Day, gdzie zawalczą o główne nagrody pieniężne.

przedsiebiorczemazowsze.pl

10. Polska Przedsiębiorcza

Polska Przedsiębiorcza to ekosystem dla startupów, oferujący narzędzia do testowania, inwestowania oraz rozwijania biznesu. Polska Przedsiębiorcza poprzez swoje działania stanowi obecnie jedną z największych i najważniejszych instytucji w Europie wspierających startupy. W ramach dotychczasowej działalności wykreowała kilkadziesiąt inicjatyw, w których udział wzięło ponad 100 tysięcy młodych osób, powstało kilka tysięcy firm i zostało utworzonych tysiące nowych miejsc pracy.

Polska Przedsiębiorcza, opierając się w swojej działalności na trzech filarach: Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, AIP Business Link oraz AIP Seed Capital.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to największa w Europie sieć 40 inkubatorów, które zapewniają możliwość testowania swojego pomysłu na biznes w warunkach rynkowych. Pakiet AIP umożliwia skupienie się wyłącznie na rozwoju swojej działalności, w ramach swojego ekosystemu udostępniając narzędzia formalno-organizacyjne, edukacyjne i networkingowe. Pod skrzydłami AIP działa obecnie niemal 1.500 firm, zaś już prawie 10.000 firm opuściło już AIP i z powodzeniem funkcjonuje na rynku.

AIP Seed Capital to fundusz seedowy inwestujący w polskie startupy.  Fundusz inwestuje w modelu 100/15, czyli 100 000 zł za 15% udziałów w nowo utworzonej spółce. Kwota ta ma pozwolić na realizację pomysłu biznesowego i wprowadzenie go na rynek. W portfelu AIP Seed Capital znajdują się  obecnie 43 startupy co plasuje go na pozycji jednego z największych funduszy w Polsce. AIP Seed Capital powstał w 2007 roku.

AIP Business Link to sieć innowacyjny akcelerator biznesu, który opiera się na zrównoważonym programie rozwoju w dążeniu do sukcesu globalnego. AIP Business Link posiada 5 lokalizacji w 5 najważniejszych biznesowo miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu oraz Wrocławiu. Celem tej platformy rozwoju biznesu jest zapewnienie rozwijającym się firmom możliwości i narzędzi do globalnego rozwoju. AIP Business Link oferuje członkom swojej społeczności wsparcie administracyjne, prawne i księgowe, dostęp do najlepszych mentorów i trenerów w Polsce, wspiera także relacje B2B i networking.

portal.przedsiebiorca.pl

Przeczytaj poprzedni materiał z tego cyklu:

Wielkopolskie dla startupów. 5 inicjatyw, które musisz znać