Startupowa 5: branża motoryzacyjna (cz. 1)

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Współdzielenie aut, pojazdy elektryczne i autonomiczne to główne trendy, które będą kształtować w nadchodzących latach rynek motoryzacyjny. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej startupów, które mają szansę zmienić świat motoryzacji.


fot. pexels.com

Poniżej zestawienie pięciu rodzimych spółek, które mają szansę zrewolucjonizować branżę motoryzacyjną.

1. Born Electric

Born Electric to łódzki startup założony w 2017 roku, który zajmuje się projektowaniem i budową systemów napędowych z alternatywnym, innowacyjnym rozwiązaniem sterowania wraz z multifunkcyjną baterią. Zespół firmy, składający się z Włodzimierza Gołębiowskiego (CEO), Tigrana Soghbatyana (software engineer) oraz Szymona Madziary (mechanical engineer), stworzył rozwiązanie BE Plug&Drive, które jest gotowym systemem napędowym zdolnym zastąpić silnik spalinowy w lekkim pojeździe, maszynie czy platformie. Celem Born Electronic jest m.in. rozwiązywanie problemu z dostępem do wody czy energii w oparciu o nowoczesne technologie systemów sterowania, zasilania, systemów napędowych i technik komputerowych.

2. Handerek Technologies

Handerek Technologies to warszawski startup założony w styczniu 2018 roku przez Adama Hańderka oraz Susan Kim-Chomicką i jest kontynuacją działalności gospodarczej prowadzonej przez Adama Hańderka pod nazwą „Technologie Recyklingu Adam Hańderek” od sierpnia 2015 roku. Firma opatentowała technologię pozwalającą przekształcać odpady plastikowe w frakcje oleju napędowego i benzyny. Wytworzone paliwo może być później wykorzystywane do napędu tradycyjnych silników spalinowych. Misją Handerek Technologies jest dostarczanie innowacyjnych, zrównoważonych i zyskownych rozwiązań dla wyzwań związanych z globalnym problemem odpadów.

3. LGM

LGM to startup stworzony w 2016 roku przez Justynę Wysocką-Golec, Wojciecha Piskorskiego i Pawła Wiktora. Firma opracowała technologię, która umożliwia kilkukrotne zwiększenie mocy generatorów, m.in. dzięki czemu samochody hybrydowe będą mogły przejechać więcej kilometrów po jednokrotnym zatankowaniu. Co więcej, rozwiązanie to jest doskonałym źródłem zasilania i pozwoli montować na pokładach pojazdów jeszcze więcej elektroniki. Polski patent szybko zyskał zainteresowanie inwestorów, bo znajdzie zastosowanie również w sektorach takich jak transport publiczny, czy nawet w rowerach. Startup na swoim koncie ma już prestiżowy grant od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zaś wśród partnerów, którzy finansują projekt są Giza Polish Venture oraz Polski Instytut Badań i Rozwoju.

4. MyWheels

MyWheels to startup z Warszawy stworzony przez Pawła Kleczkowskiego, Rafała Kafara, Artura Owczarka i Radosława Kąkola w 2015 roku. Twórcy aplikacji zaprojektowali system monitorujący zachowania kierowcy oraz stan podzespołów samochodu. Monitorowanie jazdy pozwala sugerować użytkownikowi, jak powinien jechać, by osiągnąć konkretne założenia: niższe spalanie czy większą dynamikę jazdy. Kierowca dzięki aplikacji może też na bieżąco obserwować, jak pracuje jego samochód. MyWheels dostępne jest już na kilku rynkach europejskich, a niebawem planuje wejść również do Stanów Zjednoczonych. Na tę chwilę aplikacja dostępna jest na systemie Android, natomiast w planach jest wypuszczenie jej również na iOS. W 2017 roku MyWheels zaprezentowało się podczas Barcelońskich Targów Motoryzacyjnych, jako jedyna polska firma związana z rynkiem motoryzacyjnym.

5. Nowak Innovations

Nowak Innovations to startup założony w 2014 roku przez Wiesława Nowaka, który opracował dwa systemy bezpieczeństwa dla samochodów mechanicznych. Pierwszy to system automatycznego awaryjnego otwierania drzwi pojazdów AEDO (Automatic Emergency Door Opening). Natomiast drugi to system automatycznego awaryjnego przecinania zapiętych pasów bezpieczeństwa SECS (Seatbelt Emergency Cutting System). Stosowanie systemów opatentowanych przez firmę w samochodach pozwala na szybkie wydostanie się pasażerów z aut po wypadkach. Firma w 2017 roku otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017 za projekt „AEDO – automatic emergency door opening”.

Czytaj też:

Julia Gugniewicz
Redaktor, NowyMarketing, MamStartup