OP Ventures – taką nazwę nosi fundusz inwestycyjny składający się z trzech potężnych graczy. W drugim kwartale bieżącego roku poznamy pierwsze kroki nowego funduszu, który będzie inwestował głównie w europejskie startupy.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Sam pomysł na utworzenie funduszu, który ma ponad 300 milionów euro dla innowacyjnych firm, został ogłoszony w listopadzie ubiegłego roku. Na początku fundusz miało tworzyć konsorcjum France Telecom z potężną siecią reklamową Publicis. Dziś w oficjalnej informacji prasowej czytamy o dołączeniu trzeciego zawodnika do zespołu OP Ventures, a mianowicie funduszu Iris Capital Management. Jak wygląda podział spółki? Ze względu na większościowy wkład finansowy (150 milionów euro), Iris Capital Managemnt posiadać ma 51% udziałów, a Orange i Publicis po 24,5% akcji spółki.

Fundusz ma być podzielony na trzy rodzaje:

  • OP Ventures Growth – dla firm działających dłużej na rynku będą przewidziane inwestycje do 15 milionów euro;
  • OP Ventures Global – dla startupów, które powstały poza Europą, inwestycje do 15 milionów euro;
  • OP Ventures Early Stage – dla startupów na początkowym etapie rozwoju, w które fundusz zamierza inwestować do 3 milionów euro.

OP Ventures jest przede wszystkim funduszem składającym się z firm o wieloletnim doświadczeniu i znaczącym zapleczu finansowym. Co to może oznaczać dla startupów? Pieniądze? Nie tylko. Przypuszczalnie projekty zauważone przez OP Ventures będą mogły liczyć na jedną z największych agencji reklamowych, promocję w sieci komórkowej oraz doświadczenie w prowadzeniu i finansowaniu biznesów Iris Capital Management.

Podsumowując, OP Ventures może pomóc startupom wybić się do mainstreamu i zapewnić im świetną promocję już na starcie. Mamy nadzieję, że fundusz zainteresuje się projektami z Polski!

źródło: thenextweb.com, altassets.net,

Komentarze (0)