W ostatni piątek odbyła się kolejna edycja Startup Sauna Warmup. Tym razem akcelerator z Helsinek zagościł w Tallinnie. Stolica Estonii, choć jest o wiele mniejszym miastem niż Warszawa, posiada kilka ciekawych projektów, a startupy mają tutaj dobre warunki do rozwoju. Współorganizatorem imprezy był Garage48 hub, który bardzo mocno wspiera lokalne przedsięwzięcia.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Przypomnijmy zasady działania Startup Sauny: jest to akcelerator z Finlandii, który wspiera nadbałtyckie startupy. Selekcja odbywa się dzięki Warmupom, na których wybiera się 3 zwycięzców, którzy mają szansę wziąć udział w sześciotygodniowym programie w Helsinkach. Z 27 startupów wygrywających lokalne edycje, wybieranych jest ostatecznie około 15 projektów. Uwieńczeniem jest Demo Day przed inwestorami z doliny krzemowej oraz wyjazd dla najlepszych startupów do San Francisco. Według informacji organizatorów, w ostatnim Demo Day uczestniczyło 500 osób związanych z branżą startupową. W zbliżającej się edycji ta liczba ma się podwoić!

Jako EduKoala, choć zajęliśmy drugie miejsce w Warszawie, nie byliśmy zadowoleni z osiągniętego wyniku i postanowiliśmy pokazać się po pivocie raz jeszcze. W imprezie wzięło udział 13 startupów, spośród których została wybrana finałowa trójka. Porównując Startup Sauna Warmup Tallinn do edycji odbywającej się w Warszawie, można było zauważyć dużą różnicę jakościową na korzyść Tallinna. Konkurencja była dużo większa. Ostatecznie miło nam poinformować, że jednym z 3 zwycięzców została EduKoala. Pozostałe dwa startupy, które mają szansę dostać się do Helsinek to monsavile.com oraz metrify.io.

Przed krótkim opisem 2 projektów, których możecie nie znać, warto zaznaczyć, że wszyscy zwycięzcy uczestniczyli w poprzednich Warmupach, które miały miejsce w ostatnich dniach. Jak widać organizatorzy docenili w ten sposób charyzmę i zaangażowanie startupów. Potwierdza to zasadę, że niezależnie od tego co robimy, trzeba się mocno rozpychać i walczyć o swoje.

Krótkie opisy startupów, które zwyciężyły:

EduKoala – aplikacja, która umożliwia naukę słówek z dowolnego języka, przy każdym odblokowaniu telefonu.

Monsavile – startup oferujący firmom odzieżowym platformę w modelu SaaS, dzięki której będą w stanie przyjmować od swoich klientów zamówienia na zindywidualizowane koszule zgodnie z określonymi przez użytkownika rozmiarami oraz wybranymi kolorami. Celem firmy jest dostarczenie oprogramowania, dzięki któremu każda firma odzieżowa będzie mogła uszyć koszulę zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami klienta.

Metrify – oprogramowanie umożliwiające namierzanie najbardziej wartościowych użytkowników aplikacji nazywanych przez twórców jako "alpha users". Chodzi tutaj przede wszystkim o wskazanie użytkowników mających największy wpływ na otoczenie, którzy polecają naszą aplikację. Otrzymując takie informacje, deweloperzy są wstanie kierować bardziej spersonalizowane komunikaty do użytkowników.

relacja Michała Karmińskiego

Komentarze (0)