Najbardziej startupowe polskie miasto to… [wyniki]

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Niespełna miesiąc temu wśród naszych czytelników przeprowadziliśmy ankietę, w której mieliśmy wspólnie wybrać najbardziej startupowe miasto w Polsce. Ponad 35% głosów w ankiecie zostało oddanych na stolicę Wielkopolski. Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa ex aequo z Gdańskiem – 11%.

Niespełna miesiąc temu wśród naszych czytelników przeprowadziliśmy ankietę, w której mieliśmy wspólnie wybrać najbardziej startupowe miasto w Polsce. Ponad 35% głosów w ankiecie zostało oddanych na stolicę Wielkopolski. Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa ex aequo z Gdańskiem – 11%. Dlaczego wybrano te, a nie inne miasta?

Poznań – miasto słynie z organizacji ogromnej ilości eventów branży startupowej i nie tylko. Kalendarze serwisów e-commercowych, technologicznych i startupowych praktycznie w każdym miesiącu wypełnione są kilkoma wydarzeniami ze stolicy Wielkopolski. Wśród wielu ludzi zainteresowanych startupami krąży opinia o świetnej organizacji wydarzeń i otwartości władz miasta do promowania przedsiębiorczości. Do najbardziej znanych eventów należą: Poznań Startup Weekend, konferencja e-nnovation, Hack Fest czy seria 3-dniowych imprez tematycznych Startup Sprint. Podczas każdego z tych spotkań organizatorzy kładli nacisk na różne aspekty tworzenia biznesu. Poznań Startup Weekend miał pomóc w tworzeniu prototypu biznesu, w znalezieniu ludzi odpowiednich do pracy nad projektem oraz wygłaszaniu prezentacji. Konferencja e-nnovation ma charakter międzynarodowy. Pojawiają się na niej najważniejsze osobistości świata biznesu internetowego. Dodatkowo, podczas konferencji odbywa się konkurs dla startupów „Start with e-nnovation”. Hack Fest szczyci się ideą maratonu programistycznego, podczas którego kilkudziesięciu uczestników w ciągu 48 godzin tworzy aplikacje. Wyniki prac programistów i grafików były następnie oceniane podczas głosowania w Internecie. Startup Sprint to seria tematycznych wydarzeń, podczas których szerzona była idea startupów, a zaproszeni mentorzy pomagali w tworzeniu prototypów biznesu.

Oprócz wiedzy i szlifowania umiejętności, uczestnicy takich imprez to przyszli przedsiębiorcy. Do startupów, które powstały właśnie podczas takich wydarzeń i pochodzą z Poznania możemy zaliczyć choćby EduKoalę – aplikację na smartfony do łatwej nauki języków obcych i nie tylko. Michał Karmiński, który jest pomysłodawcą startupu, jeździ po świecie szukając inwestorów i pomysłów na dalszą realizację zamierzonych celów. Mogliście przeczytać o tym w cyklu felietonów, które Michał napisał specjalnie dla MamStartup.pl.

W Poznaniu zrodził się również pomysł na narzędzie umożliwiające planowanie podróży w obrębie miast i aglomeracji, jakim jest JakDojade.pl. Jego pomysłodawca Bartek Burek na pomysł wpadł podczas studiowania na Politechnice Poznańskiej. Szybko znalazł wsparcie finansowe oraz merytoryczne i zaczął mocno pracować nad rozwojem serwisu. Aplikacja mobilna dedykowana JakDojade.pl zdobyła wiele nagród w Polsce oraz została okrzyknięta „Najbardziej docenianą polską aplikacją wg czytelników MamStartup.pl”. Trzecim startupem godnym polecenia z Poznania jest SaveUp. Projekt Arka Skuzy zdobył szerokie uznanie w branży, również poza granicami kraju. Od kilku lat technologia rozpoznawania obrazów iTraff Technology jest kojarzona właśnie ze stolicą Wielkopolski.

Przy okazji wspominania o promowaniu przedsiębiorczości w Poznaniu nie można zapomnieć o akceleratorze startupów Huge Thing, którego przedstawiciele stoją za większością organizowanych lokalnych imprez branży startupowej. Wśród uczestników półrocznego programu akceleracyjnego znalazło się 7 startupów, o których w przyszłości zapewne usłyszycie. Z pomocą młodym przedsiębiorcom internetowym mogą przyjść również takie instytucje jak Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości czy InQbator Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Pozostając w temacie wspierania młodych przedsiębiorstw należy wspomnieć o dość młodym funduszu LMS Invest, który w założeniach ma wspierać merytorycznie i finansowo młode przedsiębiorstwa internetowe. Nową inicjatywą w Poznaniu jest Startup Pirates, który powstał w Portugalii, a pod koniec września odbędzie się jego poznańska edycja. W przeciągu 7 dni uczestnicy tego wydarzenia zdobędą wiedzę z zakresu marketingu, finansów, zarządzania i prognozowania trendów. W branży startupowej uznanie zdobył poznański fundusz inwestycyjny SpeedUp Venture Capital Group, który w swoim portfolio ma takie startupy jak SaveUp, BookLikes, TimeSelf i wiele innych.

Warszawa – największe skupisko społeczności startupowej. Potwierdzeniem tej tezy może być to, że mieszkańcy stolicy to największa grupa czytelników naszego serwisu. Co więcej, prawie 30% naszych fanów na Facebooku pochodzi właśnie z Warszawy. W tym mieście odbywa się najwięcej barcampów, konkursów i eventów branżowych. Dobrą opinią cieszą się cykliczne spotkania 1410 Start-up Stories and Speed Dates, gdzie zaproszeni zagraniczni goście opowiadają o genezie swoich sukcesów. Głośnymi eventami są również HackWaw oraz Warsaw Startup Weekend. Dużym uznaniem cieszą się spotkania Auli Polskiej, które gromadzą rzeszę osób zafascynowanych biznesem internetowym. Pod koniec maja zostało zorganizowane już 82 spotkanie z tej serii.

Warszawa to również polskie centrum funduszy i programów inwestycyjnych wspierających młode przedsiębiorstwa. Do takich można zaliczyć AIP Business Link czy HardGamma Ventures. Znanym inkubatorem przedsiębiorczości jest TechnoBoard, który od 2008 roku wspiera startupy wiedzą, doświadczeniem oraz zapleczem finansowym.

Pisząc o startupowej Warszawie nie można nie wspomnieć o pierwszej w Polsce letniej szkole dla startupów Startup School, która przez ostatnie kilka lat nakarmiła wiedzą kilkudziesięciu młodych przedsiębiorców. Będąc przy temacie nauki, zdobywania wiedzy i dzielenia się nią należy wymienić kilka inicjatyw działających w tym mieście. Jedną z nich jest Startup Fest, czyli warsztaty szkoleniowe oraz konkurs na najlepszy polski startup, w którym do wygrania jest 50 tysięcy złotych oraz kampania reklamowa o wartości 100 tysięcy złotych. Inicjatorem tej imprezy oraz fundatorem nagród jest Agora.

Na tle warszawskich miejsc co-workingowych wyróżnia się Reaktor, który oprócz miejsca do pracy oferuje możliwość uczestnictwa w szeregu spotkań ze znanymi osobistościami z branży. Na szkolenia zapraszani są wszyscy chętni, a atmosfera panująca na warsztatach sprzyja idei dzielenia się wiedzą.

Gdańsk – mówiąc o Gdańsku czy aglomeracji trójmiejskiej zapewne myślimy o konferencji InfoShare. Konferencja organizowana jest już od sześciu lat, a jej główną tematyką są branże IT, new media i startupy. Zeszłoroczna edycja gdańskiego spotkania zgromadziła ponad 1000 uczestników, którzy w ciągu jednego weekendu czerpali garściami wiedzę z prezentacji przeprowadzonych przez ekspertów danych dziedzin. Jeśli chodzi o branżę stricte startupową, to warto wspomnieć o Startup Weekendzie Trójmiasto, podczas którego w 54 godziny ponad stu uczestników tworzyło prototyp biznesu internetowego pod okiem mentorów. W Gdyni powstał startup UXPin, który został wyróżniony nagrodą dla najlepszych e-biznesów Europy Środkowo-Wschodniej Aulery 2012.

W ciągu ostatnich dwóch lat branża startupowa w Trójmieście zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie. Coraz częściej słyszymy o kolejnych edycjach lokalnych wydarzeń. Od kilku lat raz na miesiąc odbywa się 3Camp, który należy uznać za główne wydarzenie startupowe w Trójmieście. Uczestnikami tego spotkania są pasjonaci branży IT, marketingu oraz nowych technologii. Nową inicjatywą w Trójmieście jest 3HACK.pl, który we współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym chce stworzyć trójmiejski startupowy hub. Pomocą merytoryczną i finansową dla startupów zajmują się instytucje takie jak Gdański Inkubator Przedsiebiorczości STARTER, Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz wcześniej wspomniany Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Co z resztą Polski?

Dla nas najlepszą informacją jest to, że w całej Polsce promowana jest idea startupów i to nas bardzo cieszy. W Krakowie organizowane są Startup Weekendy. Dużą popularnością cieszą się także spotkania Hive53. Każde ze spotkań prowadzone jest w języku angielskim. Podczas Hive53 często występują zagraniczni prelegenci, którzy chętnie dzielą się swoją cenną wiedzą i doświadczeniem.

Pozostając na południu Polski warto wspomnieć o Katowicach, w których średnio raz na miesiąc odbywa się spotkanie TechMine. Rzeszów słynie z Internet Bety, która gromadzi uczestników z branży IT, nowych technologii i startupów. Warty uwagi jest również Wrocław, w którym odbyły się takie konferencje jak Social Media Day Poland, Wrocław Startup Weekend, WroCamp czy WebWro. Z Wrocławia pochodzi jeden z bardziej znanych startupów w Polsce NaszaKlasa, którą odwiedza kilka milion użytkowników miesięcznie, a także Brand24, który za sprawą swojego narzędzia do monitorowania internetu, pewnie w kilka minut wychwyci wzmiankę w tym artykule 🙂

W Łodzi pod koniec września zostanie zorganizowana druga edycja Mobilization, konferencji o systemach operacyjnych aplikacji mobilnych, natomiast w Białymstoku cyklicznie odbywa się EastCamp, który określany jest jako nieformalne spotkanie osób z branży internetowej.

Mówiąc o startupowych miastach nie można pominąć Szczecina, do którego również dotarła idea Startup Weekendów. Istotną rolę w startupowym ekosystemie Szczecina odgrywa fundacja Netcamp, która organizuje barcampy, a także współpracuje z niemiecką sceną startupową. W Szczecinie funkcjonuje również Red Sky, który jest operatorem FilesTube.com – największej polskiej strony internetowej. Właściciele firmy co roku organizują konkurs Global Startup Challenge, w którym szukają startupu z globalnym potencjałem.

Mimo zawiłości prawnych przy zakładaniu firmy oraz szeregu problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, na naszym rynku powstają rentowne biznesy. Rozmawiając z uczestnikami różnych spotkań barcampowych mamy świadomość, że większość z nich wie dokąd się udać po jakąkolwiek poradę, kogo poprosić o konsultację czy gdzie poczytać na temat rozwiązania swoich problemów. Polska jest jeszcze w tyle w stosunku do czołówki państw przyjaznych startupom, ale z roku na rok zbliżamy się do światowego poziomu.