75% ankietowanych uważa, że wpływ na wybór danego miasta w ankiecie miała organizacja licznych wydarzeń branżowych. Zaledwie jeden procent mniej (w pytaniu można było zaznaczyć kilka odpowiedzi) zna też wiele firm, które powstały właśnie w tej miejscowości. Które zostało tym razem wyróżnione?

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Poznań, po raz drugi z rzędu, został przez naszych Czytelników wybrany najbardziej startupowym polskim miastem. Na stolicę wielkopolski głos oddało blisko 28 procent ankietowanych (91 osób). Drugim miastem, które docenili nasi Czytelnicy był Kraków (21,1% głosów). Na trzecim miejscu uplasował się Gdańsk (19,57%). Dzięki ankiecie dowiedzieliśmy się też co powinno zostać zmienione i czego jeszcze brakuje polskim przedsiębiorcom.

fot. Fotolia

Najczęstszym powodem wybrania danego miasta jako najbardziej startupowego (246 osób) była organizacja licznych wydarzeń branżowych. Ponad połowa ankietowanych (54,13%, czyli 177 odpowiedzi) uważa, że w wybranej miejscowości jest organizowana wystarczająca liczba wydarzeń. 150 osób, czyli 45,87% zapytanych uważa jednak, że jest ich za mało. W takich spotkaniach raz na kwartał uczestniczy 47,40%, czyli 155 ankietowanych. Raz na miesiąc bierze udział w wydarzeniach 34,56% badanych, czyli 113 osób, a kilka razy w miesiącu z networkingu i innych atrakcji korzysta 18,04%, czyli 59 zapytanych.

Odpowiedzi: "Znam wiele ciekawych startupów, które zostały stworzone w tym mieście" udzieliło aż 242 ankietowanych. Ponad połowa (57,49%) zapytanych uznaje, że działa w nim też wiele pomocnych instytucji. Jakich? Najwięcej, bo 282 osoby (86,24%) wymieniło inkubatory przedsiębiorczości jako instytucje, które zna. Biura co-workingowe zna aż 72,78% ankietowanych, fundusze inwestycyjne 59,63% (195 osób), a akceleratory startupów najmniej, bo 54,43% (178 zapytanych).

Na samym końcu ankiety zapytaliśmy też co uczestnicy zmieniliby w tym mieście jeśli chodzi o wspieranie przedsiębiorczości. Odpowiedzi dają wiele do myślenia. Najwięcej z nich (55,05%), czyli 180 osób uważa, że miasto powinno jeszcze bardziej promować przedsiębiorczość w szkołach i na uczelniach. Niewiele mniej, bo 53,21% (174 ankietowanych) uważa, że powinien powstać albo zostać zmieniony na lepszy, program wspierania przedsiębiorczości. Więcej bezpłatnych szkoleń oczekuje 141 zapytanych (43,12%), a jeszcze więcej wydarzeń dla przedsiębiorców chce 138 zapytanych (42,20%). Jak widać nasi Czytelnicy prawie zgodnie stwierdzili, że problem niskiej przedsiębiorczości leży u podstaw, czyli w edukacji.

Jak wynika z ankiety, Poznań na tę chwilę radzi sobie najlepiej w promocji przedsiębiorczości. Nie oznacza to jednak, że jest jedynym i niepowtarzalnym miejscem do tworzenia startupu w Polsce. Każde miejsce jest dobre. Tam gdzie są ludzie, wiedza i chęci do działania, da się tworzyć coś czego pragniemy.

Badanie na próbie 327 osób przeprowadzono w dniach od 12.09.2013 do 22.09.2013 roku. Za pomoc dziękujemy zespołowi Ankietka.pl, który dostarczył nam narzędzie do zbierania odpowiedzi. Pełne wyniki możecie znaleźć pod tym adresem. Wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie dziękujemy!

Komentarze (0)