10% Polaków chorujących przewlekle przyjmuje leki nieregularnie, a 40% nie przestrzega zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leków - wynika z badań "Polskiego pacjenta portret własny" od Pentor Research 2010. Warszawscy startupowcy postanowili zmienić te przyzwyczajenia tworząc aplikację mobilną.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Kluczowym znaczeniem dla skutecznej terapii każdej z chorób jest systematyczność w zażywaniu leków, jak i przestrzeganie zaleceń lekarza. Jak wynika z badań pt. “Polskiego pacjenta portret własny”, Polacy często zapominają o przyjmowaniu farmaceutyków, przez co stan ich zdrowia pogarsza się. Aplikacja “Moje Leczenie” ma to zmienić.

fot. moje-leczenie.pl

Kontrola leczenia

Dzięki bezpłatnemu programowi „Moje Leczenie” możemy przyjmować przepisane leki na czas i zwiększać skuteczność leczenia. Dzieło agencji Connectmedica oferuje pacjentom nową formę kontroli nad przebiegiem kuracji. Jak ją zaplanować? - Zaczynamy od wybrania leku przepisanego przez lekarza i określenia podstawowych parametrów: czasu trwania, zalecanego czasu przyjmowania kolejnych dawek, ich wielkości oraz jednostki (tabletka, łyżeczka, gram lub kropla) - mówi Igor Gnot, Prezes Connectmedica. Jeśli wykonamy powyższe zalecenia wybrany lek pojawi się w naszym planie dnia. Ułatwieniem jest też to, że potwierdzenie przyjęcia dawki możemy osiągnąć za pomocą jednego tapnięcia w ekran smartfona.

Aplikacja pozwala także na zapisanie w kalendarzu kolejnych terminów zażycia lekarstw. To właśnie według jego rozkładu zostajemy powiadamiani o zbliżających się dawkach. Do kalendarza możemy dodać też terminy wizyt lekarskich i badań. Udogodnieniem dla pacjenta będzie też to, że “Moje Leczenie” monitoruje przebieg leczenia i udostępnia statystyki dotyczące pominiętych dawek. Ważnym elementem działania aplikacji jest funkcja “udostępniania”, dzięki której bliska osoba może sprawdzać czy pacjent nie pominął zalecanej dawki leków. - To jest świetne, gdy chcemy wprowadzić receptę np. dla dziecka, a następnie użyć aplikacji tylko do sprawdzenia czy nasza pociecha rzeczywiście wzięła lek - przekonuje Igor Gnot, Prezes Connectmedica.

Przyszłość monitorowania

Twórcy nie wykluczają, że ten moduł zostanie w przyszłości rozbudowany tak, aby mógł się stać elementem wirtualnej karty pacjenta. – Chcemy, aby szpitale i przychodnie były przygotowane i wyposażone w nowoczesne narzędzie umożliwiające zdalne monitorowanie przebiegu terapii pacjenta – tłumaczy Igor Gnot, prezes Connectmedica i pomysłodawca aplikacji. – W ten sposób leczenie będzie mogło przynosić maksymalnie dobre skutki i dostarczać wystarczających wniosków do modyfikacji kolejnych etapów – kontynuuje i podkreśla, że „Moje Leczenie” jest przeznaczone nie tylko dla osób będących w trakcie kuracji, bądź hospitalizacji, lecz także dla tych, którzy regularnie przyjmują suplementy diety.

Aplikację ”Moje Leczenie” wg analiz Distimo pobrało ponad 7 tysięcy osób w kategorii Medical. - Codziennie pobiera aplikację ponad 150 osób, choć zdarzają się dni gdy mamy ponad 500 osób - mówi Igor Gnot. Jest też zaskoczony, że najwięcej pobrań, jak dotąd, została zarejestrowana na platformie App Store. Zespół uważał bowiem, że przewaga liczby telefonów z systemem Android spowoduje odwrotne proporcje. - Musimy lepiej popracować nad komunikacją aplikacji właśnie do użytkowników Androida - mówi Igor Gnot, pomysłodawca aplikacji. W jaki sposób użytkownicy dowiadują się o programie “Moje Leczenie”? - Docieramy do nich na cztery sposoby i metoda ta jest powiązana z faktem, iż projekt jest non-profit - mówi Igor Gnot.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Kampania informacyjna

Pierwszym z nich jest kontakt z użytkownikami na fanpageu agencji Connectmedica, która stworzyła aplikację Moje Leczenie. Kolejnym jest szereg materiałów multimedialnych, które można znaleźć na blogu projektu oraz które są przesyłane do dziennikarzy. Prezes Connectmedica wspomina o współpracy z blogerami, autorami fanapage’y, stron internetowych zajmujących się zdrowiem, pismami, które są zainteresowane tematem społecznym i jego rozwiązaniem. Ostatnim sposobem dotarcia do pacjentów jest tworzenie krótkich materiałów edukacyjnych wokół tematyki poprawnego leczenia, które zostaną opublikowane w wielu miejscach w sieci i w druku.

Aplikacja Moje Leczenie to pierwszy opublikowany program zespołu R&D w Connectmedica. - Ale Connectmedica Agency ma za sobą jedną z największych liczb na rynku aplikacji mobilnych o zdrowiu, m.in. Zdrowy Kalendarz, Zdrowe Zatoki, Walk&More czy BeFit - przekonuje Igor Gnot, Prezes Connectmedica. Igor Gnot mówi także, że projekt powstał, aby wyznaczyć nowe, wysokie standardy. Dla agencji projekt ten jest ważnym elementem budowy dobrego zespołu programistów i grafików w zespole R&D, który został wydzielony w lipcu 2013 roku i zajmuje się projektami własnymi. - To wewnętrzny startup, o którym mamy nadzieję niebawem będzie bardzo głośno ze względu na prace, które dzisiaj prowadzi - mówi Igor Gnot.

Komentarze (0)