Czego nie wiedziałeś o Dolinie Krzemowej

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Czy znasz historię Doliny Krzemowej? Jakie wynalazki powstały w tym miejscu? Dlaczego właśnie tam kreatywni ludzie tworzą nowe technologie? Poznaj dwanaście rzeczy o Dolinie Krzemowej, o których wcześniej (prawdopodobnie) nie słyszałeś.

Czy znasz historię Doliny Krzemowej? Jakie wynalazki powstały w tym miejscu? Dlaczego właśnie tam kreatywni ludzie tworzą nowe technologie? Poznaj dwanaście rzeczy o Dolinie Krzemowej, o których wcześniej (prawdopodobnie) nie słyszałeś.

Na wyjątkowość Doliny Krzemowej składa się wiele czynników. Począwszy od miejsca, w którym wydobywało się złoto po ludzi chętnych do współpracy. Dziś nazywana technologicznym hubem świata zaciekawia dlaczego właśnie tam powstają najlepsze firmy świata. Odpowiedzi na to pytanie szukajcie poniżej.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

1. Meksykańskie złoto

Dzisiejsza Dolina Krzemowa była miejscem opanowanym przez Meksykanów. Do połowy piętnastego wieku nie była warta zainwestowania choćby dolara. Mieszkało w niej zaledwie 1500 osadników, którzy postanowili, jak pisze deltami.edu.pl, “wzniecić rewoltę” i opanować teren. Podczas tych walk pewien farmer odkrywa w okolicy grudkę złota, od której wszystko się zaczęło.

2. Pierwszy milioner

Wiadomość o prawdopodobnym istnieniu złóż złota nie dała się utrzymać w tajemnicy. O odkryciu dowiedział się m.in. dziennikarz z San Francisco, Samuel Brannan. Kupuje wtedy wszystkie łopaty w okolicy i namawia mieszkańców do wydobywania złota. Ci zaopatrują się w narzędzia od Brannana, który staje się pierwszym milionerem z Doliny Krzemowej.

3. Jeansy Levi’sa

Na odkryciu złota dorobili się przede wszystkim handlarze. Levi Strauss w 1853 roku założył w San Francisco manufakturę jeansów ponieważ zauważył, że górnicy szybko drą swoje spodnie w pracy. Sprzedawał więc odzienie z trwałego materiału, które nie ulegało szybko zniszczeniu, spod znanej dzisiaj marki Levi’s.

4. Dwie zasady

Gospodarka Kalifornii była oparta na dwóch zasadach. Pierwsza dotyczyła tego, że zatrudnienie jest wyrazem woli. Mówiła również o sytuacji, w której pracownik mógł zerwać umowę gdy znalazł lepszą dla siebie ofertę. Druga mówiła o akceptacji bankructw. Jeśli Ci się nie udało, to nikt nie będzie Cię za długi ścigał.

5. Bezpłatna uczelnia

Dolina Krzemowa świetnie wykorzystuje kapitał ludzki, który mieści się na uczelniach. Przykładem tego jest Uniwersytet Stanforda, który został otwarty w 1891 roku. Był, jak na tamte czasy, rewolucyjnym miejscem dla studentów. Nie pobierał opłat za naukę, nie narzucał poglądów, był tolerancyjny i koedykacyjny.

6. Golden Gate

Jedną z najbardziej znanych dzisiaj budowli, które stoją w San Francisco jest Golden Gate, czyli most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad cieśniną Golden Gate. Powstał on podczas światowego wielkiego kryzysu w 1929 roku w ramach programu rządowego mającego dać zatrudnienie obywatelom kraju.

7. Folia aluminiowa

Podczas gdy naziści opanowali Europę Frederick Terman, profesor Uniwersytetu Stanford, kierował projektami wojskowymi. Jego zadaniem było zakłócenie wysoce zaawansowanej sieci radarów przeciwnika. Wykorzystując ¾ produkowanej wówczas folii aluminiowej stworzył urządzenia, których radar nie odróżniał od samolotu.

8. Park technologiczny

Terman pracował też nad podsłuchiwaniem fal radiowych. Wiedział, że wojsko potrzebuje pomocy naukowców, ale nie tworzy im odpowiedniego środowiska do rozwoju. Stworzył więc park technologiczny dla badaczy chcących realizować zlecenia wojska. Zachęcał ich do otwierania firm, które miały pomóc w karierze, a nie być alternatywą.

9. Krzemowy tranzystor

W Kalifornii został też skomercjalizowany tranzystor z krzemu opracowany przez Wiliama Shockley’a. Wcześniej (w 1946 roku) współtworzył pierwszy w pełni elektroniczny i programowalny komputer ENIAC, który potrafił oszacować jak skutecznie celować we wroga.

10. Wolna miłość

W latach 60. i 70. w rejonie Doliny Krzemowej szczególnie widoczne były ruchy hipisów, wolnej miłości oraz wzrost popularności środków odurzających. Tematem badań wielu pseudonaukowców był wpływ LSD na organizm. W tych czasach mieszkańcy regionu protestowali też przeciwko wojnie w Wietnamie.

11. Open source

W 2000 roku kursy spółek technologicznych na giełdzie załamały się. Firmy bankrutowały, a pozostała część zaczęła oszczędzać i zamiast kupować rozwiązania czy poświęcać czas na tworzenie swoich coraz częściej współpracować ze sobą. Tak stworzony został serwer HTTP Apache. W tych czasach rozwinął się też ruch open source.

12. Czarne statystyki

Według różnych szacunków w Dolinie Krzemowej mieszka od czterech do sześciu milionów ludzi. Statystyki mówią też, że z grupy firm, które przyjeżdżają do niej na zbyt wczesnym etapie rozwoju upada około 80-90 %. Nieco mniej, ale i tak dużo, bo aż 50% firm, które osiągnęły sukces w swoim kraju, nie podbija Doliny Krzemowej.