... ... ...

Urzędnik pomoże przedsiębiorcy. Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany

Dodane

06-11-2014

Karolina Halik

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany, które pomogą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Poza nowymi przepisami ordynacji podatkowej przedstawiono plan wprowadzenia stanowiska asystenta podatnika. Zadaniem takiej osoby będzie wspieranie przedsiębiorcy. 

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Zmiany w administracji podatkowej oraz nowe przepisy mają na celu poprawienie relacji między podatnikami a państwem. Ich zadaniem jest również redukcja szarej strefy. Minister Finansów zapowiedział także wsparcie konkurencyjności mikro, małych i średnich firm. W jaki sposób zamierza zrealizować obietnice?

Nowe uregulowania prawne

Zapowiedziane dla małych przedsiębiorstw uproszczenia będą polegały na możliwości sporządzania krótkiego sprawozdania finansowego, zwolnieniu ze sporządzania sprawozdania z działalności w określonych w ustawie okolicznościach oraz zwolnieniu z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. Zaproponowane zmiany pozwolą na obniżenie kosztów prowadzenia rachunkowości. 

Poza uproszczeniami, ministerstwo zapowiedziało wprowadzenie instytucji asystenta dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Z pomocy asystenta będzie można skorzystać we właściwym podatnikowi urzędzie skarbowym. – Mogę obiecać, że ze strony urzędnika skarbowego będziecie mieć sojusznika, a nie kogoś, kto rzuca kłody pod nogi, aby obowiązek płacenia podatków był z jednej strony uczciwie ponoszony przez wszystkich, a z drugiej strony był mało uciążliwy - zapewnił Minister Finansów, Mateusz Szczurek, w rozmowie z infor.pl1. 

Urzędowy pomocnik przedsiębiorcy 

Stanowisko asystenta jeszcze przed wprowadzeniem budzi wiele kontrowersji. Eksperci obawiają się, że urzędnicy nie zawsze są w stanie wybrać optymalne rozwiązanie dla danego przedsiębiorcy. Dr Irena Ożóg, była wiceminister finansów, kwestionuje rolę takiego asystenta. - W urzędach skarbowych są obecnie urzędnicy, którzy są kompetentni, którzy powinni udzielać pomocy podatnikom, a nie być ich doradcami. Jest bowiem różnica między doradzaniem a pomocą. Pomoc wynika ze służebnej roli urzędnika - powiedziała dr Ożóg w rozmowie z Polskim Radiem2.

Eksperci podważają to stanowisko także przez wzgląd na konsekwencje wynikające z podejmowanych przez przedsiębiorców decyzji. - Rozumiem, że asystent ma pomagać podatnikowi, czyli doradzać. Ale skoro tak, to chciałbym wiedzieć, na kogo spadnie odpowiedzialność za ewentualne błędy, które byłyby wynikiem takich porad – powiedział Krzysztof Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy w rozmowie z serwisem prawo.rp.pl3Zaproponowane usprawnienia mają na celu wsparcie przedsiębiorczości w Polsce. Czy zmiany urzędowe wpłyną na jej faktyczny obraz?

Komentarze (0)