A w USA to… (cz. V)

Dodane:

Lech Romański Lech Romański

Udostępnij:

…biznesy internetowe nie narzekają na brak zainteresowania ze strony inwestorów. W czerwcu mogliśmy obserwować mnóstwo ciekawych przejęć i inwestycji zarówno w startupy, jak i dojrzałe projekty. Łączna wartość tych transakcji to ponad miliard dolarów.

…biznesy internetowe nie narzekają na brak zainteresowania ze strony inwestorów. W czerwcu mogliśmy obserwować mnóstwo ciekawych przejęć i inwestycji zarówno w startupy, jak i dojrzałe projekty. Łączna wartość tych transakcji to ponad miliard dolarów.

Listę otwiera najbardziej spektakularna akwizycja czerwca. Dotyczy ona firmy, która istnieje od 2000 roku i tworzy gry online. Nie jest to może startup, ale bardzo dobrze prosperujący biznes internetowy, dlatego nie można o tym nie wspomnieć. PopCap Games zostało przejęte przez Electronic Arts za 750 milionów dolarów płatne gotówką oraz akcjami.

Następną transakcją wartą uwagi było pozyskanie inwestora przez Coupons.com. To kolejny dojrzały biznes internetowy, który zdobył w czerwcu sporą sumę. Założony w 1998 roku serwis został zasilony kwotą 200 milionów dolarów. Jak pisaliśmy na początku czerwca, pieniądze mają pomóc firmie stworzyć realną konkurencję dla Groupona.

104 miliony dolarów to kwota, którą zainwestowano w Square. Stworzony w 2009 roku startup zajmuje się obsługą płatności mobilnych i dzięki pozyskanym środkom jego wycena sięgnęła miliarda dolarów. Trzeba przyznać, że to po grach online i zakupach grupowych jeden z najbardziej ubóstwianych przez inwestorów segment internetu. W serwis zainwestowały dwa fundusze – Kleiner Perkins Caufield & Byers oraz Tiger Technology Global Management.

Pod koniec czerwca okazało się, że Foursquare.com pozyskał 50 milionów dolarów dofinansowania. W serwis zainwestowały cztery fundusze, w tym znany Andreessen Horowitz. Wycena Foursquare’a sięgnęła około 600 milionów dolarów, niezłe osiągnięcie jak na dwulatka.

Braintree to kolejna pozycja na czerwcowej liście. Założony w 2007 roku serwis zajmuje się obsługą płatności online. Trzeba przyznać, że firma rodem z Chicago rozwija się imponująco i to w sposób organiczny – dotychczas nie pozyskiwała zewnętrznego finansowania. W tym roku serwis obsłuży płatności warte około 3 miliardy dolarów. Fundusz Accel Partners zainwestował w Braintree kwotę 34 milionów dolarów.

Bardzo ciekawą inwestycję poczyniła grupa czterech funduszy – Menlo Ventures, FirstMark Capital, Harrison Metal Capital oraz Norwest Venture Partners. Inwestorzy zasilili firmę Lumo Labs kwotą 32,5 miliona dolarów. Rozwija ona gry, za pomocą których można „ćwiczyć” swój mózg. Gry dostępne są na platformie Lumosity.com. Pozyskane pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój aplikacji mobilnych, stworzenie nowych gier oraz ekspansję zagraniczną.

Pół miliona dolarów mniej niż Lumosity, zdobyli twórcy popularnej aplikacji Shazam. Najprościej rzecz ujmując, zajmuje się ona rozpoznawaniem muzyki przy pomocy smartfona. Kwotę 32 milionów dolarów zainwestowały fundusze Kleiner Perkins Caufield & Byers, Institutional venture Partners oraz DN Capital.

Serwis BlueJeans.com pozyskał 23,5 miliona dolarów finansowania. Firma rozwija produkt, który ma być wideo-komunikatorem zintegrowanym z innymi tego typu platformami. Pieniądze wyłożyły fundusze Accel Partners, New Enterprise Associates oraz Norwest Venture Partners.

Na początku czerwca serwis Prosper.com został zasilony kwotą 17,2 miliona dolarów. Kalifornijski startup istnieje pięć lat i stanowi platformę social lendingową. Prosper ma ponad milion użytkowników i obsługuje pożyczki za ponad 236 milionów dolarów. Nowymi inwestorami serwisu zostały takie podmioty finansowe jak Draper Fisher Jurvetson oraz Crosslink Capital.

LearnVest.com to startup, który miał premierę w 2009 roku na imprezie TechCrunch50. Serwis powstał jako poradnik finansowy skupiony na edukowaniu kobiet. LearnVest na początku czerwca został dostrzeżony przez inwestorów i pozyskał 12 milionów dolarów. Trzeba przyznać, że to odważna inwestycja.

Jak widać, czerwiec był bardzo dobrym miesiącem dla startupów i dojrzałych biznesów internetowych. Czy równie dobrym miesiącem okaże się lipiec? Prawdopodobnie tak. Już wiadomo o kilku ciekawych transakcjach za Oceanem, ale o tym w następnej odsłonie cyklu „A w USA to…”.