Blisko 80 proc. polskich firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat swojej działalności. Okazuje się, że trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej mają przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy, czyli ci, którym zawdzięczamy blisko 70 proc. krajowego PKB. Największymi wyzwaniami są dla nich: niedostateczny kapitał, skomplikowane przepisy podatkowe, a także wysokie pozapłacowe koszty pracy. Co zatem zrobić, aby uchronić własną firmę przed upadkiem?  

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw stanowi siłę napędową polskiej gospodarki, generując dwie trzecie polskiego PKB (67 proc.), przy czym ci najmniejsi odpowiadają za prawie jedną trzecią (źródło: GUS, 2014). Jednak to właśnie przedstawiciele MŚP borykają się z największymi trudnościami. Przyczyn jest wiele. Co mówią sami przedsiębiorcy i ci, którzy chcą założyć własną firmę? 

- Najpowszechniejszą bolączką młodych przedsiębiorców jest oczywiście brak dostatecznego kapitału na założenie i rozwój firmy. To właśnie argument najczęściej wskazywany przez uczestników warsztatów, które organizowane są przez naszą Fundację. Inną deklarowaną przyczyną niepowodzeń jest brak wystarczającej wiedzy o podatkach, prawnych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej i źródeł pozyskania dofinansowania – mówi Anna Flaga, Prezes Fundacji Twoja Inicjatywa!, która w przeciągu roku zorganizowała w całej Polsce 14 wykładów i warsztatów, w których wzięło udział aż 1200 osób, z czego blisko połowa chcąca założyć własny biznes. 

Bariery na starcie

Z badania zrealizowanego przez Business Linkwynika, że wśród głównych barier rozwoju, z którymi spotkają się w Polsce start-up’y są: wysokie obciążenia podatkowe (67 proc.), ograniczenia prawne (42 proc.) i ograniczony dostęp do zewnętrznych środków finansowania (25 proc.). To ostatnie jest też wg analiz firmy Tax Care pierwszym wskazywanym problemem dla przedsiębiorców rozpoczynających własny biznes (ok. 30 proc. wskazań). Z kolei dla jednej czwartej badanych, problemem nadrzędnym są niejasne i skomplikowane przepisy podatkowe.

- Mając świadomość istniejących barier i potrzeb sektora MŚP ważne jest inwestowanie w edukację, która może dostarczyć narzędzi, informacji i wskazówek, a tym samym zminimalizować ewentualne niepowodzenia. Skąd dostać dofinansowanie, jak poradzić sobie w gąszczu przepisów prawnych i podatkowych, tego wszystkiego można się dowiedzieć od ekspertów - mówi Anna Flaga, Prezes Fundacji Twoja Inicjatywa!

A skąd dostać dofinansowanie? 

Zgromadzenie odpowiedniego kapitału na założenie czy rozwój firmy we własnym zakresie może trwać latami, a w tym czasie można przegrać walkę z konkurencją. Oczywiście, aby dostać zastrzyk pieniędzy można skorzystać z takich instrumentów finansowych jak np. kredyt, leasing czy faktoring. Z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych Indicatorwynika, że kredyt wybiera 54% małych i średnich firm, podczas gdy leasing ponad 30%. Można też poszukać alternatywnych źródeł dofinansowania.  

- W ostatnim czasie na popularności zyskał tzw. crowdfunding. To rozwiązanie dedykowane jest jednak dla młodych i kreatywnych biznesów, które aby zyskać dofinansowanie, muszą przekonać do swego pomysłu internetową społeczność. Inną ścieżką, o której też często mówimy na naszych warsztatach jest dofinansowanie z Unii Europejskiej. Aktualnie w unijnej perspektywie budżetowej na lata 2014 – 2020 polskie przedsiębiorstwa mogą liczyć na 16 mld euro. Kolejnym źródłem może być właśnie fundusz BGK dedykowany rozwojowi start-up’ów i środki z PARP. W tej ostatniej instytucji, możliwe jest uzyskanie zarówno wsparcia organizacyjnego, jak i finansowego – podpowiada Anna Flaga, Prezes Fundacji Twoja Inicjatywa!.   

Bądź na bieżąco, czyli co się zmieni w 2015r. 

Wsparcie biura księgowego, ekspertów od finansów, szkolenia w zakresie przepisów podatkowych – pozwalają uniknąć wielu błędów. Warto też być na bieżąco ze zmianami, jakie szykuje nam resort finansów. A jakie najważniejsze zmiany czekają sektor MŚP w 2015 roku?  

W drugiej połowie 2015r. ustawodawca chce polepszyć funkcjonowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Skrócenie czasu oczekiwania na sprostowanie pomyłek, lepsza jakość danych w CEIDG oraz walka z fałszywymi adresami firm to najważniejsze cele nowego projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z początkiem roku zmieni się też zakres opodatkowania zbycia środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Dodatkowo, większa grupa przedsiębiorstw będzie miała obowiązek instalacji kas fiskalnych. Ze zwolnień nie będą mogli skorzystać np. mechanicy samochodowi, lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i osoby świadczące usługi gastronomiczne.

- Co szczególnie ważne dla młodych przedsiębiorców, z początkiem roku zniesiony zostanie też obowiązek potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Sporo też modyfikacji szykuje się w kwestii samego VAT-u. Zmienią się m.in. zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, oraz innych wydatków związanych z tymi pojazdami. Warto zatem śledzić na bieżąco działania resortu finansów, gdyż mogą one mieć nie mały wpływ na sprawne funkcjonowanie naszej firmy – tłumaczy Anna Flaga, Prezes Fundacji Twoja Inicjatywa!

Komentarze (0)