Błyskawiczny rozwój technologii sprawił, że ludzie inaczej kształtują swoje nawyki, sposób komunikacji oraz metody działania w codziennym życiu. Wprowadzane innowacje prowokują kolejne – zmienia się tym samym podejście do projektowania stron internetowych. Nauka o użyteczności (usability) zbiera i analizuje zarówno inicjatywy ekspertów, jak i oczekiwania użytkowników Internetu.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny


Społeczeństwo ulega ciągłym przemianom. Wiąże się to z coraz większą siłą oddziaływania na bliższe i dalsze otoczenie niż jeszcze kilka lat temu. Przykładowo, każda decyzja polityczna może wiązać się z silną reakcją społeczeństwa, z którą politycy muszą się liczyć. Coraz bardziej popularne staje się dziennikarstwo obywatelskie – nie jesteśmy już jedynie odbiorcami treści, a coraz częściej jej kreatorami.

Przykładów świadczących o nieustającym rozwoju technologii i jej wpływie można wymieniać bez końca. Steve Jobs, tworząc iPhone, sprawił, że telefony komórkowe stały się bardziej multimedialne. Korzystanie z tych urządzeń nie ogranicza się już tylko do wykonywania połączeń - telefon stanowi w wielu przypadkach podstawowe narzędzie komunikacji niewerbalnej na wielu płaszczyznach. Obecnie trudno wyobrazić sobie pracę bez korzystania z poczty elektronicznej, a przecież 20 lat temu nie było o tym mowy. Innym przykładem jest możliwość korzystania z kart płatniczych, co stanowi olbrzymi krok na drodze do wprowadzenia całkowitej wymiany bezgotówkowej.

Projektanci stron www, mając na uwadze postępujące zmiany, w różny sposób próbują wpłynąć na nasze zachowanie. Przykładem może być brak przycisku „dislike” na Facebooku. Serwis ten konsekwentnie  zachęca ludzi do pozytywnych zachowań i pozytywnego zaangażowania. Innym przykładem jest edukacyjna akcja serwisu Pajacyk.pl, która przynosi wymierne korzyści w postaci pomocy najbardziej potrzebującym, zwiększając tym samym zrozumienie istoty problemu.

Projektowanie dla zmiany jest dużym wyzwaniem dla kreatorów serwisów www. Z jednej strony muszą się szybko dostosowywać do postępujących zmian w otoczeniu, w którym wszelkie nowości w ciągu kilku miesięcy przechodzą do historii, z drugiej zaś - podlegać ciągłemu kształceniu z zakresu nowych technologii. Tematykę oddziaływania społeczności i technologii w kontekście użyteczności ston internetowych podejmą uczestnicy konferencji World Usability Day, organizowanej 17 listopada br. we Wrocławiu. Podczas World Usability Day zaproszeni prelegenci z Polski i zagranicy będą  rozmawiać o świadomym i odpowiedzialnym projektowaniu oraz uwzględnianiu w tym zakresie zmian technologicznych, których jesteśmy obserwatorami.

Więcej na temat konferencji na www.wud2011.pl

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)