Czerwony Widelec jako pierwszy podmiot na rynku benefitów żywieniowych umożliwił realizację bonów żywieniowych w Internecie z dostawą prosto do biura. Jednocześnie udostępnił pracownikom funkcję grupowych zamówień oraz płatności bezgotówkowych.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny


LunchSystem
- Od samego początku uważaliśmy, że obecne systemy bonów żywieniowych mają poważną wadę – nie pozwalają na łatwą płatność bonami w przypadku zamówień z dowozem. Uruchamiając w maju serwis www.CzerwonyWidelec.pl, wiedzieliśmy, że musi on rozwiązywać problemy osób zamawiających jedzenie do biura i pozwolić na realizację elektronicznych bonów żywieniowych - mówi Przemysław Witka, prezes Spółki. Uruchomiona w listopadzie usługa LunchSystem pozwala realizować bony żywieniowe w serwisie CzerwonyWidelec.pl przez doładowania kont prePaid.

Karty płatnicze
Czerwony Widelec nie zapomniał o pracownikach, korzystających z przerwy lunchowej po to by wyjść z firmy i zjeść coś w okolicznych restauracjach. W październiku spółka podpisała umowę z Citi Bankiem Handlowym, z którym wydaje karty płatnicze (pre-paid). „Karty, które wspólnie oferujemy klientom LunchSystem są akceptowane przez wszystkie bary, restauracje i kawiarnie, które posiadają terminal płatniczy.” - oświadczyła Julita Witczak z banku Citi Bank Handlowy.

Rynek bonów żywieniowych rośnie pomimo kryzysu
Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że pracownicy zwracają uwagę na benefity pozapłacowe oferowane przez pracodawcę. Pozwalają one zadbać o swojego pracownika, zwiększając jego produktywność oraz zadowolenie z pracy.

- Jako eksperci branży zajmującej się dowożeniem posiłków zamawianych on-line, zaobserwowaliśmy, iż większość pracujących Polaków nie ma ani czasu ani ochoty na gotowanie w swoich domach. Coraz częściej zdarza się, iż jedyny posiłek jaki udaje im się spożyć w ciągu dnia to lunch w pracy. Jak wskazują badania Instytutu Badania Opinii Publicznej Homo Homini, niemal co druga osoba żywi się kanapkami, a co dziesiąta nie je w pracy nic. Statystyki te skłaniają do refleksji pracodawców oraz każą się zastanowić nad rozwiązaniem problemu prawidłowego żywienia pracowników w Polsce – mówi prezes zarządu Przemysław Witka.

Kwoty przeznaczone na elektroniczne bony są zwolnione ze składek ZUS. Do sfinansowania wydatków na dofinansowania można skorzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub ze środków obrotowych. W tym drugim przypadku zwolniona ze składek ZUS jest kwota do 190zł miesięcznie na pracownika. Podstawową kwestią jest fakt, iż pracodawca zyskuje dbając o swojego pracownika poprzez zapewnienie mu stałego dostępu do prawidłowego żywienia w miejscu pracy, zwiększa dzięki temu jego motywację do pracy i przywiązanie do firmy.

Zamówienia grupowe i rabaty dla pracownika
Wspólne lunche w firmie pozwalają scalić grupę zaspokajając podstawowe potrzeby pracowników, nie tylko te fizyczne ale i przynależności. Dzięki funkcji zamówień grupowych i dużych rabatów pracownicy ograniczają swoje wydatki domowe oraz podwyższają swoje samopoczucie związane z pracą. Duża elastyczność systemu pozwala pracownikom na zamawianie jedzenia z szerokiej gamy oferowanych lokali, co sprawia, iż codziennie może on spróbować czegoś nowego, odkrywając nieznane mu dotychczas smaki. Dodatkowo pracownicy nie muszą martwić się o rozliczenia gotówkowe przy odbiorze zamówienia, korzystając z konta prePaid zamawiają i płacą bezgotówkowo.

- Pracując wcześniej w dużych korporacjach sprawdziliśmy na własnej skórze jak istotne jest zapewnienie pracownikom właściwych warunków do spożywania posiłków w pracy. Pracownik, który dobrze czuje się w miejscu swojej pracy to wielki skarb dla firmy, dlatego też jesteśmy pewni, iż nasza oferta to strzał w dziesiątkę na rynku benefitów w Polsce - wyjaśnia prezes zarządu Przemysław Witka.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)