Oko na międzynarodowy biznes, czyli co program Erasmus for Young Entrepreneurs ma do zaoferowania?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Najlepiej uczyć się przez praktykę. Szczególnie prowadzenia biznesu. Wojtek Krawiec wyjechał na sześć miesięcy do Włoch, aby tam przyjrzeć się zasadom prowadzenia zrównoważonego biznesu.

fot. unsplash.com

Dzięki jego pomysłom i zaangażowaniu, firma specjalizująca się w wycieczkach rowerowych wprowadziła zupełnie nowy produkt – wycieczki rowerowe dla osób niewidomych. 

– Udało nam się przeprowadzić próbne wycieczki z naszymi niewidomymi przyjaciółmi z Salento, przetestować trasy i programy wycieczek. Oferta została zaadoptowana do rynku lokalnego i krajowego, na którym działa mój gospodarz, włoska firma „Salento Bici Tour” – mówi Wojtek Krawiec.

Do Salento Bici Tour Wojtek trafił dzięki programowi Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców. EYE to jedna z wielu odmian popularnego ERASMUSA znanego chociażby z międzynarodowych wymian studenckich. EYE adresowany jest jednak nie do osób studiujących, ale do przedsiębiorców. I wbrew nazwie – nie tylko tych młodych. Program łączy bowiem doświadczone firmy z młodymi przedsiębiorcami lub wręcz pomysłodawcami (aby wziąć udział w programie wystarczy dobry biznesplan). Jest jednak tak pomyślany, żeby na współpracy skorzystały obie strony.

Współpraca trwa od 1 do 6 miesięcy, a koszty pobytu młodego przedsiębiorcy pokrywa Komisja Europejska. W tym czasie Młody Przedsiębiorca aktywnie uczestniczy w codziennej działalności firmy-gospodarza. Zyskuje doświadczenie biznesowe i cenne kontakty, a Host Entrepreneur – pogłębioną wiedzę o zagranicznym rynku, cennego partnera, unikatową technologię lub możliwość wyszkolenia potencjalnego przedstawiciela swojej firmy za granicą. 

– Opracować swój własny biznesplan, stworzyć konkretną strukturę wokół pomysłu na którym mi bardzo zależy, potem skonfrontować go z rzeczywistością, pod okiem doświadczonych przedsiębiorców? Jasne, że tak! Dodatkowo nie ryzykuję w zasadzie niczym, poza ewentualnym rozczarowaniem. Ale i to nie powinno być większym problemem.  Nawet jeśli dowiem się, że plan okazał się niedopracowany lub rynek nie jest w stanie go przyswoić- to lepiej teraz, podczas programu EYE , niż gdybym postanowił rzucić się na głęboką wodę jednak samemu – dodaje Wojtek Krawiec. 

Kluczem do sukcesu i udanej współpracy w ramach EYE jest odpowiednie dobranie firm. Choć program trwa tylko kilka miesięcy, warto, aby obie strony przystępując do niego określiły wzajemne cele długoterminowe – wtedy wyjazd/przyjęcie Młodego Przedsiębiorcy ma sens. Pomaga w tym koordynator EYE, Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Dobiera młodych przedsiębiorców oraz Hostów w pary, tak, aby oczekiwania obu stron zostały spełnione.

Aby wziąć udział w programie Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców skontaktuj się z koordynatorem programu, Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, pisząc na adres [email protected] lub dzwoniąc 61 8279 710. 

Więcej informacji o EYE znaleźć można na stronie www.ppnt.poznan.pl/erasmus oraz www. https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/