Zapraszamy 15 grudnia o 10:00 do bankier.tv na program z udziałem ekspertów sieci Aniołów Biznesu - Lewiatan Business Angels. Tematem rozmowy będą inwestycje Aniołów prowadzone w grupach. W czasie programu eksperci będą również odpowiadać na pytania internautów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Gośćmi programu będą Jacek Błoński i Szymon Kurzyca, z największej polskiej sieci Aniołów Biznesu - Lewiatan Business Angels. Anioły Biznesu to prywatni inwestorzy wspierający swoim kapitałem i doświadczeniem przedsiębiorców poszukujących środków na założenie lub rozwój projektów biznesowych. Takie inwestycje mogą przynieść Aniołom ponadprzeciętne zyski, jednak wiążą się z bardzo wysokimi ryzykiem. Statystycznie tylko jedna z dziesięciu inwestycji przynosi oczekiwany zysk, pozostałe pozwalają jedynie na odzyskanie kapitału lub kończą się porażką. Jednym ze sposobów ograniczania ryzyka jest inwestowanie w grupie.

Inwestowanie w grupie (tzw syndykacie) choć od lat dominuje na rozwiniętych rynkach (w Wielkiej Brytanii 83% inwestycji jest prowadzonych w ten sposób) w Polsce wciąż jest jeszcze nowością. Wspólne działanie inwestorów ma wiele zalet. Łączenie kapitału pozwala na zaangażowanie w większą liczbę projektów, budowanie szerokiego portfolio a co za tym idzie na minimalizowanie ryzyka związanego z porażką poszczególnych inwestycji. Działając jako grupa inwestorzy mają lepszą pozycję w negocjacjach, mogą również angażować się w większe projekty niedostępne dla pojedynczych Aniołów. Anielski syndykat łączy nie tylko kapitał ale też doświadczenie, wiedzę i kontakty biznesowe jego członków. Dzięki temu możliwy jest dostęp do większej liczby ciekawych projektów, szybciej przebiega proces ich selekcji i analizy, łatwiej też znaleźć ścieżkę wyjścia z inwestycji.

Inwestowanie w syndykacie to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych inwestycjami w projekty biznesowe. Początkującym inwestorom pozwalają na rozpoczęcie kariery Anioła Biznesu przy wykorzystaniu relatywnie niedużego kapitału oraz przy wsparciu bardziej doświadczonych kolegów z grupy. Doświadczeni inwestorzy docenią możliwości dywersyfikacji portfela, dostęp do szerokiego wachlarza projektów oraz możliwość zaangażowania się w duże projekty, niedostępne zazwyczaj dla pojedynczych inwestorów.

Pierwsze w Polsce transakcje syndykatowe są tworzone przez inwestorów z sieci Lewiatan Business Angels. W ten sposób powstały m.in. firmy Homplex (platforma internetowa pomagająca w remoncie i urządzaniu domu) oraz Air Venture Polska (oferująca program współwłasności samolotów cirrus). Doskonałym przykładem jest też Polidea (rozwiązania dla urządzeń mobilnych) - transakcja została nagrodzona podczas tegorocznego kongresu Europejskiej Sieci Aniołów Biznesu w kategorii Deal of the Year 2010.

Jak zacząć inwestować? Gdzie szukać partnerów do inwestycji? Na co zwrócić największą uwagę i jakie są najczęstsze błędy? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci Lewiatan Business Angels 15.12.2011 o 10:00 w bankier.tv.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)