Ponad 70% firm z rynku nieruchomości ocenia, że firmy technologiczne są bardzo dobrze przygotowane do współpracy z korporacjami – tak wynika z „Raportu PropTech 2018. Technologie na rynku nieruchomości”. Nawiązując do badania firma SkyConcept stworzyła „Mapę polskich startupów”.

Wyniki raportu pokazują, że aż 83% kadry zarządzającej w branży uważa, że rozwiązania technologiczne są motorem napędowym biznesu. I dotyczy to każdego etapu „życia” nieruchomości – od decyzji o dokonaniu inwestycji, po jej wynajem, sprzedaż czy zarządzanie i optymalizację kosztów funkcjonowania obiektu.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Mapa startupów pokazuje, że firmy wprowadzające innowacje na rynek oferują swoje usługi technologiczne praktycznie we wszystkich obszarach, w jakich przychodzi funkcjonować deweloperom, najemcom, inwestorom czy właścicielom obiektów mieszkaniowych.

ConTech vs PropTech

Prezentując rozwiązania i usługi kierowane na rynek nieruchomości należy zauważyć, że coraz częściej, obok popularnego już PropTechu pojawia się też ConTech.

– ConTech (lub ConsTech, czyli Construction & Technology) dotyczy zastosowania nowych technologii czy też innowacyjnych rozwiązań w budownictwie. Możemy zaliczyć tu rozwiązania, które usprawniają procesy projektowania i budowania, ale mogą to być również nowe sposoby budowy, zastosowanie nowych materiałów, które dają nowe możliwości. Dziś ConTech jest mocno łączony z PropTech lub też definiowany jako część PropTech – mówi Maciej Wiśniewski, CEO, Loredo RES.

Maciej Wiśniewski jednocześnie zaznacza, że etap budowy i technologie jakie są mu przeznaczone można potraktować zupełnie jako oddzielną kategorię, o co pokusił się w ostatnim czasie izraelski oddział firmy Innogy.

– Na polskim rynku jest niewiele firm czy start-upów, które tworzą rozwiązania dla etapu projektowania i budowy lub takich, które tworzą nowe materiały – zatem łatwiej jest połączyć te dwa obszary, z różnych przyczyn – mówi Maciej Wiśniewski.

Cykl życia nieruchomości

W zestawieniu SkyConcept skupiono się na firmach, które tworzą rozwiązania wpisujące się w pojęcie PropTech. Firma postanowiła ująć w mapie cykl życia budynków i pokazać, że w każdym w nich polskie startupy technologiczne mogą coś zaproponować. I co ważne, łączy się to zarówno z czasem budowy, oraz późniejszymi: komercjalizacji i optymalizacji kosztów funkcjonowania obiektu, czy zarządzania przestrzenią.

– Lista prezentowanych firm to efekt rozmów z przedstawicielami rynku nieruchomości, z samymi twórcami startupów, a także naszych doświadczeń jako uczestnika tego rynku, i wielu wewnętrznych rozmów naszych specjalistów, którzy na co dzień śledzą sytuację na rynku. Nasi klienci z sektora nieruchomości komercyjnych widzą nie tylko coraz większą potrzebę wykorzystania nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim dostrzegają potencjał jaki idzie wraz z wykorzystaniem rozwiązań optymalizujących koszty, przyspieszających procesy na poziomie budowy i późniejszej obsługi budynków. Świetnie pokazał to nasz Raport PropTech 2018, w którym to właśnie przedstawiciele firm deweloperskich oraz kluczowych na naszym rynku agencji nieruchomości wypowiedzieli się na ten temat – mówi Piotr Smagała, Business Development Manager, SkyConcept.

Komentarze (0)