Mapa polskich startupów technologicznych na rynku nieruchomości

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Ponad 70% firm z rynku nieruchomości ocenia, że firmy technologiczne są bardzo dobrze przygotowane do współpracy z korporacjami – tak wynika z „Raportu PropTech 2018. Technologie na rynku nieruchomości”. Nawiązując do badania firma SkyConcept stworzyła „Mapę polskich startupów”.

Wyniki raportu pokazują, że aż 83% kadry zarządzającej w branży uważa, że rozwiązania technologiczne są motorem napędowym biznesu. I dotyczy to każdego etapu „życia” nieruchomości – od decyzji o dokonaniu inwestycji, po jej wynajem, sprzedaż czy zarządzanie i optymalizację kosztów funkcjonowania obiektu.

Mapa startupów pokazuje, że firmy wprowadzające innowacje na rynek oferują swoje usługi technologiczne praktycznie we wszystkich obszarach, w jakich przychodzi funkcjonować deweloperom, najemcom, inwestorom czy właścicielom obiektów mieszkaniowych.

ConTech vs PropTech

Prezentując rozwiązania i usługi kierowane na rynek nieruchomości należy zauważyć, że coraz częściej, obok popularnego już PropTechu pojawia się też ConTech.

– ConTech (lub ConsTech, czyli Construction & Technology) dotyczy zastosowania nowych technologii czy też innowacyjnych rozwiązań w budownictwie. Możemy zaliczyć tu rozwiązania, które usprawniają procesy projektowania i budowania, ale mogą to być również nowe sposoby budowy, zastosowanie nowych materiałów, które dają nowe możliwości. Dziś ConTech jest mocno łączony z PropTech lub też definiowany jako część PropTech – mówi Maciej Wiśniewski, CEO, Loredo RES.

Maciej Wiśniewski jednocześnie zaznacza, że etap budowy i technologie jakie są mu przeznaczone można potraktować zupełnie jako oddzielną kategorię, o co pokusił się w ostatnim czasie izraelski oddział firmy Innogy.

– Na polskim rynku jest niewiele firm czy start-upów, które tworzą rozwiązania dla etapu projektowania i budowy lub takich, które tworzą nowe materiały – zatem łatwiej jest połączyć te dwa obszary, z różnych przyczyn – mówi Maciej Wiśniewski.

Cykl życia nieruchomości

W zestawieniu SkyConcept skupiono się na firmach, które tworzą rozwiązania wpisujące się w pojęcie PropTech. Firma postanowiła ująć w mapie cykl życia budynków i pokazać, że w każdym w nich polskie startupy technologiczne mogą coś zaproponować. I co ważne, łączy się to zarówno z czasem budowy, oraz późniejszymi: komercjalizacji i optymalizacji kosztów funkcjonowania obiektu, czy zarządzania przestrzenią.

– Lista prezentowanych firm to efekt rozmów z przedstawicielami rynku nieruchomości, z samymi twórcami startupów, a także naszych doświadczeń jako uczestnika tego rynku, i wielu wewnętrznych rozmów naszych specjalistów, którzy na co dzień śledzą sytuację na rynku. Nasi klienci z sektora nieruchomości komercyjnych widzą nie tylko coraz większą potrzebę wykorzystania nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim dostrzegają potencjał jaki idzie wraz z wykorzystaniem rozwiązań optymalizujących koszty, przyspieszających procesy na poziomie budowy i późniejszej obsługi budynków. Świetnie pokazał to nasz Raport PropTech 2018, w którym to właśnie przedstawiciele firm deweloperskich oraz kluczowych na naszym rynku agencji nieruchomości wypowiedzieli się na ten temat – mówi Piotr Smagała, Business Development Manager, SkyConcept.