Polski serwis internetowy Talenter.pl udostępnił małym i średnim firmom profesjonalne narzędzie rekrutacyjne. Strona umożliwia samodzielne przeprowadzenie efektywnej wstępnej selekcji kandydatów na stanowiska sprzedażowe na podstawie wystandaryzowanych testów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Serwis Talenter.pl dostarcza testy sprawdzające kompetencje kandydata do działu handlowego w jedenastu kategoriach, takich jak dbanie o wizerunek firmy, umiejętność pozyskiwania przychylności klienta czy budowanie lojalności konsumenckiej. Zaletą tego typu ankiet jest wszechstronność pytań, eliminująca przypadkowość z procesu rekrutacji. Po wypełnieniu ankiety przez kandydata, firma ma wgląd do wyników przedstawionych dla każdego respondenta w postaci raportu. Takiego typu narzędzia przetestowały już duże firmy i korporacje, a rozwiązania te nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Serwis Talenter.pl pozwala na przeprowadzenie profesjonalnego procesu rekrutacji taniej, z ominięciem wydatków wynikających z konieczności wypracowania i wdrożenia skutecznego narzędzia rekrutacyjnego dedykowanego jednej firmie.

Rekrutacją opartą na samej rozmowie kwalifikacyjnej rządzi przypadek, a trafność pytań i końcowej oceny kandydata oscyluje w granicach 9%, jak pokazują badania. Efektywny nabór pracowników do firmy powinien uwzględniać trzy etapy: pierwszy to wstępnie selekcjonujący test, z którego można pozyskać maksimum informacji na temat umiejętności miękkich. Kolejnym etapem powinna być rozmowa kwalifikacyjna, a następnie końcowa ocena rekomendacji kandydata.

Testy takiego typu jak Talenter.pl to spora oszczędność czasu. Do rozmowy zakwalifikują się tylko najlepsi – mówi Maciej Połoński, pomysłodawca serwisu Talenter.pl

Jedną z najważniejszych kwestii dla twórców serwisu jest udostępnianie narzędzi, które dają małym i średnim firmom możliwość prowadzenia skutecznej i profesjonalnej rekrutacji samodzielnie, bez ponoszenia dużych kosztów. W tym celu serwis Talenter.pl wraz z amerykańską firmą consultingową Humetrics Inc. opracował poradnik „5 ważnych pytań”. Z poradnika można dowiedzieć się, w jaki sposób zadawać pytania podczas rozmowy z kandydatami, aby uzyskać przydatne dla pracodawcy odpowiedzi. Raport można pobrać bezpłatnie ze strony www.talenter.pl.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)