Hackaton – Hack4Europe – rusza rejestracja

Dodane:

Lech Romański Lech Romański

Udostępnij:

Od 16 kwietnia do 13 maja br. trwać będzie rejestracja do hackatonu – Hack4Europe, czyli 48-godzinnego maratonu programowania. Podczas hackatonu powstaną aplikacje bazujące na cyfrowych zasobach Europeany – największej, europejskiej biblioteki cyfrowej.

Od 16 kwietnia do 13 maja br. trwać będzie rejestracja do hackatonu – Hack4Europe, czyli 48-godzinnego maratonu programowania. Podczas hackatonu powstaną aplikacje bazujące na cyfrowych zasobach Europeany – największej, europejskiej biblioteki cyfrowej.

Ruszyła rejestracja do polskiej edycji Hack4Europe, międzynarodowego konkursu, którego celem jest zachęcenie młodych programistów i IT designerów do twórczego wykorzystania zbiorów największej europejskiej biblioteki cyfrowej Europeana. Druga już edycja  w Polsce konkursu Hack4Europe odbędzie się w Warszawie w dniach 26-27 maja 2012r. Każdy kto chce wziąć udział w tym trwającym 48 godzin maratonie programowania, powinien zarejestrować się na stronie internetowej: www.hack4europe2012-waw.eventbrite.com.

Z wszystkich zarejestrowanych osób wybranych zostanie 35 uczestników projektu, którzy uzyskają dostęp do ponad 20 milionów cyfrowych obiektów dziedzictwa kulturowego Europy – obrazów, fotografii, druków, materiałów audiowizualnych i audialnych. Uczestnikom udostępniony zostanie też interfejs programowania aplikacji (API) Europeany.

Zadaniem uczestników Hackatonu będzie stworzenie aplikacji, które pokażą jak można wykorzystać – zarówno społecznie jak i biznesowo – otwarte zasoby kultury. Sugerowane tematy aplikacji:

  • Mobil-izacja: Aplikacje, które przeniosą zasoby Europeany na urządzenia mobilne, smartphone’y i tablety.
  • Mash-up: Łączenie API Europeany z innymi wolnymi zasobami, np. z Wikipedią.
  • Socjal-izacja: Aplikacje umożliwiające użytkownikowi dzielenie się zasobami Europeany przez serwisy społecznościowe.
  • Przestrzeń użytkownika: Narzędzia umożliwiające użytkownikowi Europeany dodawanie komentarzy, tagowanie, linkowanie do zewnętrznych obiektów lub obiektów Europeany – także w formie gier.
  • I Wojna Światowa: Aplikacje wykorzystujące prywatne archiwalia gromadzone przez zespół Europeany podczas otwartych zbiórek prowadzonych w Niemczech, Anglii, Belgii, Francji i Holandii.

Najlepsze aplikacje, które powstaną w czasie trwania maratonu, zostaną nagrodzone w czterech kategoriach:

  • Najbardziej innowacyjna aplikacja,
  • Aplikacja o największym potencjale społecznym,
  • Aplikacja o największym potencjale komercyjnym,
  • Nagroda publiczności.

Opracowane podczas maratonu aplikacje zostaną zaprezentowane 27 maja 2012r. w Klubokawiarni Chłodna 25 o godzinie 16:30.

Hack4Europe to cykl europejskich hackatonów, w ramach którego zaplanowane są maratony programowania m.in. w Warszawie, Leuven i Kopenhadze. Najlepsze aplikacje wyłonione podczas każdego z tych wydarzeń zostaną następnie ocenione przez międzynarodowe jury. Główne nagrody zostaną wręczone 21-22 czerwca 2012 w Brukseli. Podczas ubiegłorocznej edycji Hack4Europe wśród czterech najlepszych europejskich aplikacji znalazła się stworzona przez polskich programistów aplikacja na telefony komórkowe Art4Europe. Użytkownik tej aplikacji, który będąc np. w muzeum zrobi zdjęcie obrazu telefonem dzięki Art4Europe pobierze dodatkowe informacje na temat tego obrazu z Europeany. Jeżeli opis obrazu jest w języku, którego użytkownik nie zna, aplikacja może ten opis przetłumaczyć, a nawet zamienić na postać audio. Dodatkowo użytkownik może zostać skierowany np. do sklepu internetowego z reprodukcjami obrazu lub książkami z opisem obrazu.

Organizatorami tej edycji Hackatonu jest Fundacja Europeana i Narodowy Instytut Audiowizualny. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

źródło: informacja prasowa