Od 16 kwietnia do 13 maja br. trwać będzie rejestracja do hackatonu – Hack4Europe, czyli 48-godzinnego maratonu programowania. Podczas hackatonu powstaną aplikacje bazujące na cyfrowych zasobach Europeany – największej, europejskiej biblioteki cyfrowej.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Ruszyła rejestracja do polskiej edycji Hack4Europe, międzynarodowego konkursu, którego celem jest zachęcenie młodych programistów i IT designerów do twórczego wykorzystania zbiorów największej europejskiej biblioteki cyfrowej Europeana. Druga już edycja  w Polsce konkursu Hack4Europe odbędzie się w Warszawie w dniach 26-27 maja 2012r. Każdy kto chce wziąć udział w tym trwającym 48 godzin maratonie programowania, powinien zarejestrować się na stronie internetowej: www.hack4europe2012-waw.eventbrite.com.

Z wszystkich zarejestrowanych osób wybranych zostanie 35 uczestników projektu, którzy uzyskają dostęp do ponad 20 milionów cyfrowych obiektów dziedzictwa kulturowego Europy – obrazów, fotografii, druków, materiałów audiowizualnych i audialnych. Uczestnikom udostępniony zostanie też interfejs programowania aplikacji (API) Europeany.

Zadaniem uczestników Hackatonu będzie stworzenie aplikacji, które pokażą jak można wykorzystać – zarówno społecznie jak i biznesowo – otwarte zasoby kultury. Sugerowane tematy aplikacji:

  • Mobil-izacja: Aplikacje, które przeniosą zasoby Europeany na urządzenia mobilne, smartphone’y i tablety.
  • Mash-up: Łączenie API Europeany z innymi wolnymi zasobami, np. z Wikipedią.
  • Socjal-izacja: Aplikacje umożliwiające użytkownikowi dzielenie się zasobami Europeany przez serwisy społecznościowe.
  • Przestrzeń użytkownika: Narzędzia umożliwiające użytkownikowi Europeany dodawanie komentarzy, tagowanie, linkowanie do zewnętrznych obiektów lub obiektów Europeany – także w formie gier.
  • I Wojna Światowa: Aplikacje wykorzystujące prywatne archiwalia gromadzone przez zespół Europeany podczas otwartych zbiórek prowadzonych w Niemczech, Anglii, Belgii, Francji i Holandii.

Najlepsze aplikacje, które powstaną w czasie trwania maratonu, zostaną nagrodzone w czterech kategoriach:

  • Najbardziej innowacyjna aplikacja,
  • Aplikacja o największym potencjale społecznym,
  • Aplikacja o największym potencjale komercyjnym,
  • Nagroda publiczności.

Opracowane podczas maratonu aplikacje zostaną zaprezentowane 27 maja 2012r. w Klubokawiarni Chłodna 25 o godzinie 16:30.

Hack4Europe to cykl europejskich hackatonów, w ramach którego zaplanowane są maratony programowania m.in. w Warszawie, Leuven i Kopenhadze. Najlepsze aplikacje wyłonione podczas każdego z tych wydarzeń zostaną następnie ocenione przez międzynarodowe jury. Główne nagrody zostaną wręczone 21-22 czerwca 2012 w Brukseli. Podczas ubiegłorocznej edycji Hack4Europe wśród czterech najlepszych europejskich aplikacji znalazła się stworzona przez polskich programistów aplikacja na telefony komórkowe Art4Europe. Użytkownik tej aplikacji, który będąc np. w muzeum zrobi zdjęcie obrazu telefonem dzięki Art4Europe pobierze dodatkowe informacje na temat tego obrazu z Europeany. Jeżeli opis obrazu jest w języku, którego użytkownik nie zna, aplikacja może ten opis przetłumaczyć, a nawet zamienić na postać audio. Dodatkowo użytkownik może zostać skierowany np. do sklepu internetowego z reprodukcjami obrazu lub książkami z opisem obrazu.

Organizatorami tej edycji Hackatonu jest Fundacja Europeana i Narodowy Instytut Audiowizualny. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)