Rusza pilotażowy projekt, który ma ułatwić Polakom swobodny wybór dostawcy internetu i usług telekomunikacyjnych. Na razie tylko we Wrocławiu.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Inicjatorem przedsięwzięcia jest operator telekomunikacyjny Moico. W projekt włączyła się już firma FineMedia. Obaj konkurujący ze sobą na co dzień dostawcy internetowi wprowadzają w budynkach, w których świadczą swoje usługi wspólne plansze informacyjne, które będą się wyświetlały na ekranie każdego nowego komputera podłączonego do internetowego gniazdka. Plansze zawierać będą tylko podstawowe informacje: nazwę firm obecnych w budynku oraz dane kontaktowe, bez jakichkolwiek treści reklamowych.

- Ma to być narzędzie o charakterze wyłącznie informacyjnym, a nie marketingowym – mówi Paweł Dobosz, z Moico - Klienci, szczególnie w przypadku nowych osiedli, nie mają pełnej świadomości na temat dostępnej w ich miejscu zamieszkania oferty internetowej. Ekran komputera to najbardziej naturalne miejsce, gdzie powinniśmy szukać i znaleźć tego typu informację. Dzięki temu każdy nowy właściciel mieszkania, może w niezwykle prosty sposób i wciągu kilku minut sprawdzić, jacy operatorzy są obecni w danej lokalizacji, zapoznać się z ich usługami, dokonać wyboru, a potem podpisać umowę.

Wdrożenie narzędzia na szerszą skalę wymaga współpracy pomiędzy wszystkimi wrocławskimi operatorami m.in. na poziomie infrastrukturalnym. Rozmowy z kolejnymi zainteresowanymi współpracą firmami telekomunikacyjnymi już trwają. - Jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie do współpracy uda nam się nakłonić kolejne wrocławskie firmy ISP – dodaje Dobosz - Taka kooperacja jest po prostu opłacalna – zarówno dla dostawców, bo pozwala minimalizować koszty budowy infrastruktury, jak i samych klientów mogących korzystać z usług wielu firm.

Rozwiązanie zaproponowane przez wrocławskich operatorów jest rozwinięciem założeń przyświecających ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, uchwalonej przez Sejm w 2010 roku. Właściciele nieruchomości zostali w niej zobowiązani m.in. do zapewnienia operatorom telekomunikacyjnym, którzy wyrażą chęć świadczenia własnych usług, dostępu do budynków. Wcześniej nagminną praktyką było podpisywanie umów tylko z kilkoma, a często tylko jednym operatorem i blokowanie kolejnych. Ustawa pod pewnymi warunkami dała też operatorom prawo dostępu do infrastruktury należącej do firm konkurencyjnych.

- Demokratyzacja dostępu do internetu powinna stać się faktem, a o tym, kto świadczy usługi w danym miejscu musi decydować popyt, a nie wewnętrzne umowy pomiędzy właścicielami, czy zarządcami nieruchomości, a wybranymi firmami. Przeprowadzone przez nas w ostatnim czasie badania na losowo wybranej grupie osób, pokazują, że zaproponowane narzędzie jest przyjmowane wśród klientów bardzo dobrze. Chcemy, aby się upowszechniło, dlatego do udziału w przedsięwzięciu i współpracy na poziomie infrastrukturalnym będziemy zapraszali kolejne wrocławskie firmy ISP. – dodaje Paweł Dobosz.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)