Crowdfunding udziałowy już w Polsce!

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Ruszył pierwszy w Polsce portal umożliwiający finansowanie społecznościowe o charakterze udziałowym. Na Beesfund.com dostępne są już cztery pierwsze projekty, z których jeden polega na sprzedaży akcji spółki za pośrednictwem sieci.

Ruszył pierwszy w Polsce portal umożliwiający finansowanie społecznościowe o charakterze udziałowym. Na Beesfund.com dostępne są już cztery pierwsze projekty, z których jeden polega na sprzedaży akcji spółki za pośrednictwem sieci. Twórcy przekonują, że crowdfunding to alternatywne źródło finansowania nie tylko dla przedsięwzięć społecznych czy artystycznych, ale również nowych przedsiębiorstw.

Finansowanie społecznościowe (ang. crowdfunding) polega na pozyskiwaniu przez kreatywnych projektodawców środków na realizację przedsięwzięć od społeczności internetowej. W zamian wspierający otrzymują nagrody (np. egzemplarz dofinansowanej książki, zaproszenie na premierę filmu etc.) lub – w wypadku crowdfundingu o charakterze inwestycyjnym – możliwość partycypacji w zyskach. Beesfund.com to pierwsza w Polsce platforma, która umożliwia obie formy finansowania społecznościowego, a także projekty hybrydowe.

Czym jest crowdfunding? Infografika

– Na zachodzie finansowanie społecznościowe rozwija się niezwykle dynamicznie. Za pośrednictwem największego amerykańskiego portalu zebrano już łącznie ponad 320 milionów dolarów, z czego ponad 100 milionów w ciągu ostatniego półrocza. Na zagranicznych portalach pojawia się również coraz więcej Polaków, którzy wspierają różne przedsięwzięcia i szukają kapitału na realizację swoich marzeń i pomysłów. Jesteśmy przekonani, że ten model przyjmie się w Polsce – mówi Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund S.A. – Szczególne nadzieje wiążemy z projektami inwestycyjnymi, bo pozwalają one wypełnić lukę w dostępie do kapitału wśród drobnych przedsiębiorców. Pozyskiwanie kapitału inwestycyjnego ze społeczności lokalnych czy branżowych to ogromna szansa dla rozwoju polskiego biznesu – dodaje.

Obecnie na platformie dostępne są cztery projekty w tym jeden o charakterze udziałowym. To możliwość zakupu akcji Beesfund S.A. – Na własnym przykładzie postanowiliśmy udowodnić, że w ten sposób można dokapitalizować start-up. Chcemy jednocześnie by wszyscy, którzy oczekiwali na pojawienie się finansowania społecznościowego w Polsce, mieli możliwość uczestniczyć w tym procesie stając się współwłaścicielami naszej platformy. – tłumaczy Regiec.

Wśród pozostałych projektów znalazły się: opracowanie polskiego podręcznika języka migowego, wydanie książki o finansowaniu społecznościowym oraz dofinansowanie publikacji historycznej dotyczącej udziału wojsk husarskich w bitwie pod Wiedniem. By dołączyć do finansujących projekty wystarczy wydać dziesięć złotych – taką kwotą można wesprzeć słownik migam.pl i książkę „Husaria pod Wiedniem”. Akcjonariuszem Beesfundu można zostać kupując 10 akcji spółki za 100 zł.

Zobacz film promocyjny Beesfund.com:

źródło: informacja prasowa