Znamy zwycięzców wyłonionych w Intel Business Challenge Europe 2012

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Znane już są wyniki konkursu na najbardziej innowacyjne i przedsiębiorcze pomysły biznesowe w Europie Intel Business Challenge Europe 2012 organizowanego przez firmę Intel wraz z funduszem INVESTIN oraz organizacją Junior Achievement – Young Enterprise.

Znane już są wyniki konkursu na najbardziej innowacyjne i przedsiębiorcze pomysły biznesowe w Europie Intel Business Challenge Europe 2012 organizowanego przez firmę Intel wraz z funduszem INVESTIN oraz organizacją Junior Achievement – Young Enterprise. W tym roku zdecydowany sukces odniosły zespoły duńskie, które obsadziły aż 3 miejsca na liście zwycięzców: pierwsze miejsce zajął zespół Biosyntia, który w nagrodę otrzymał $25 000 oraz ultrabooki Intel oraz trzecie miejsce ex aequo zajęły zespoły: IRSee oraz Black Silicon Solar, które otrzymały po $5 000. Na drugim miejscu wyłonił się projekt Imagga z Bułgarii z wygraną $10 000. Wyróżnienie inwestorów otrzymał francuski projekt SmartSwitch. Wszystkie te zespoły będą rywalizować o dalsze dofinansowanie oraz rozgłos w Intel Global Challenge, które odbędzie się dolinie Krzemowej (Kalifornia, USA) w listopadzie 2012.


Ceremonia wręczenia nagród IBC Europe 2012 26 września 2012 w Sopocie w Polsce była częścią konferencji Europejskie Forum Nowych Idei. Nagrody oraz gratulacje zwycięzcom wręczali Jerzy Buzek – były Prezydent Parlamentu Europejskiego, Henryka Bochniarz – Prezes PKPP Lewiatan oraz Christian Morales – Wiceprezes Zarządu Intel Corporation oraz Generalny Manager w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.

Merytorycznym partnerem konkursu był Fundusz INVESTIN, który prowadził proces oceny oraz coachingu projektów wraz z zagranicznymi partnerami oraz przygotowywał wzory dokumentów konkursowych. Fundusz zapewniał także platformę HiTechPlant.com do działań konkursowych: od rejestracji zespołów i ich dokumentów przez coaching online do przygotowania uczestników do pisania biznes planu przez uczestnictwo w kursie e-learningowym przygotowanym przez ekspertów INVESTIN.

Zwycięskie zespoły zaprezentowały produkty wykorzystujące innowacyjne technologie, w większości w fazie rozwoju, oraz posiadające przekonujący model biznesowy. Projekt Biosyntia chce oferować fabryki komórek wytwarzające produkty chemiczne poprzez fermentację – metodę tańszą, szybszą oraz przyjaźniejszą dla środowiska w porównaniu do dotychczasowych. Imagga jest projektem informatycznym rozwiązującym problem tagowania i organizowania dużych baz zdjęciowych w chmurze. IRSee proponuje system analizy obrazów w podczerwieni. Black Silicon Solar poświęcony jest wytwarzaniu paneli słonecznych, które charakteryzują się zwiększoną zdolnością do absorbowania światła. SmartSwitch natomiast został nagrodzony przez inwestorów za technologię zmieniającą energię cieplną z ciała w energię elektryczną.

Intel Business Challenge Europe 2012 został zakończony po trwającym sześć miesięcy procesie. Nadesłano prawie 4 000 pomysłów przez 20 afiliowanych konkursów oraz platformę internetową HiTechPlant.com. Spośród 9 kategorii zawierających nanotechnologię, robotykę, oprogramowanie użytkowe, elektronikę czy energetykę, większość – ponad połowa – należała do kategorii oprogramowania i IT, urządzeń mobilnych i bezprzewodowych oraz biotechnologii.

Tegoroczne Finały europejskie odbyły się w Sopocie w Polsce w dniach 24-26 września. Najlepsze 24 zespoły broniły swoich pomysłów przed międzynarodowym Jury w dwóch etapach: półfinałach i finałach oraz – wybrani – przed inwestorami w Investors’ Pitch. Do ścisłego finału przeszło 9 zespołów z których Jury wyłoniło najlepszą czwórkę, bo na ostatnim miejscu podium stanęły dwie drużyny. Swoje wyróżnienie przyznała również grupa polskich i zagranicznych inwestorów. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje projekty w Poster Session, wydarzeniu otwartym dla mediów oraz gości z inkubatorów oraz uczelni wyższych. Zebrali tam cenne informacje zwrotne na temat swoich projektów oraz nawiązali przyszłościowe kontakty biznesowe.

W półfinałach znalazł się jeden polski zespół EJSAK Group oferujący technologię rozpoznawania ruchu i gestów GoFX pozwalającą na analizę zachowania monitorowanych grup osób. Mimo braku nagrody, EJSAK Group stał się oficjalnym partnerem EFNI w dostarczaniu technologii do głosowania podczas paneli dyskusyjnych konferencji oraz zyskał duże zainteresowanie mediów.

W jury konkursu zasiadali przedstawiciele świata biznesu, uczelni oraz instytucji wspierających start-upy z całej Europy. Byli wśród nich m.in. Władysław Halbersztadt – Prezes Zarządu INVESTIN, przedstawiciele Intel Corporation: Marcin Hejka – dyrektor inwestycyjny, Isaura Gaeta – dyrektor globalna ds. korporacyjnych, Henk van den Eeckhout – dyrektor sprzedaży, afiliowani partnerzy konkursu: Celine Delval z francuskiej organizacji RETIS, Alberto Di Minin – profesor na uniwersytecie Scuola Superiore Sant’Anna we Włoszech oraz Milena Stoycheva – Prezes zarządu Junior Achievement – Young Enterprise.

Projekt jest organizowany przez Intel Corporation, który również sponsoruje nagrody, Partnerem organizacyjnym konkursu jest INVESTIN Fundusz Zaawansowanych Technologii. Partnerem strategicznym jest europejska organizacja Junior Achievement-Young Enterprise.

źródło: informacja prasowa