Znane już są wyniki konkursu na najbardziej innowacyjne i przedsiębiorcze pomysły biznesowe w Europie Intel Business Challenge Europe 2012 organizowanego przez firmę Intel wraz z funduszem INVESTIN oraz organizacją Junior Achievement - Young Enterprise. W tym roku zdecydowany sukces odniosły zespoły duńskie, które obsadziły aż 3 miejsca na liście zwycięzców: pierwsze miejsce zajął zespół Biosyntia, który w nagrodę otrzymał $25 000 oraz ultrabooki Intel oraz trzecie miejsce ex aequo zajęły zespoły: IRSee oraz Black Silicon Solar, które otrzymały po $5 000. Na drugim miejscu wyłonił się projekt Imagga z Bułgarii z wygraną $10 000. Wyróżnienie inwestorów otrzymał francuski projekt SmartSwitch. Wszystkie te zespoły będą rywalizować o dalsze dofinansowanie oraz rozgłos w Intel Global Challenge, które odbędzie się dolinie Krzemowej (Kalifornia, USA) w listopadzie 2012.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny


Ceremonia wręczenia nagród IBC Europe 2012 26 września 2012 w Sopocie w Polsce była częścią konferencji Europejskie Forum Nowych Idei. Nagrody oraz gratulacje zwycięzcom wręczali Jerzy Buzek – były Prezydent Parlamentu Europejskiego, Henryka Bochniarz – Prezes PKPP Lewiatan oraz Christian Morales – Wiceprezes Zarządu Intel Corporation oraz Generalny Manager w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.

Merytorycznym partnerem konkursu był Fundusz INVESTIN, który prowadził proces oceny oraz coachingu projektów wraz z zagranicznymi partnerami oraz przygotowywał wzory dokumentów konkursowych. Fundusz zapewniał także platformę HiTechPlant.com do działań konkursowych: od rejestracji zespołów i ich dokumentów przez coaching online do przygotowania uczestników do pisania biznes planu przez uczestnictwo w kursie e-learningowym przygotowanym przez ekspertów INVESTIN.

Zwycięskie zespoły zaprezentowały produkty wykorzystujące innowacyjne technologie, w większości w fazie rozwoju, oraz posiadające przekonujący model biznesowy. Projekt Biosyntia chce oferować fabryki komórek wytwarzające produkty chemiczne poprzez fermentację – metodę tańszą, szybszą oraz przyjaźniejszą dla środowiska w porównaniu do dotychczasowych. Imagga jest projektem informatycznym rozwiązującym problem tagowania i organizowania dużych baz zdjęciowych w chmurze. IRSee proponuje system analizy obrazów w podczerwieni. Black Silicon Solar poświęcony jest wytwarzaniu paneli słonecznych, które charakteryzują się zwiększoną zdolnością do absorbowania światła. SmartSwitch natomiast został nagrodzony przez inwestorów za technologię zmieniającą energię cieplną z ciała w energię elektryczną.

Intel Business Challenge Europe 2012 został zakończony po trwającym sześć miesięcy procesie. Nadesłano prawie 4 000 pomysłów przez 20 afiliowanych konkursów oraz platformę internetową HiTechPlant.com. Spośród 9 kategorii zawierających nanotechnologię, robotykę, oprogramowanie użytkowe, elektronikę czy energetykę, większość – ponad połowa – należała do kategorii oprogramowania i IT, urządzeń mobilnych i bezprzewodowych oraz biotechnologii.

Tegoroczne Finały europejskie odbyły się w Sopocie w Polsce w dniach 24-26 września. Najlepsze 24 zespoły broniły swoich pomysłów przed międzynarodowym Jury w dwóch etapach: półfinałach i finałach oraz - wybrani – przed inwestorami w Investors’ Pitch. Do ścisłego finału przeszło 9 zespołów z których Jury wyłoniło najlepszą czwórkę, bo na ostatnim miejscu podium stanęły dwie drużyny. Swoje wyróżnienie przyznała również grupa polskich i zagranicznych inwestorów. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje projekty w Poster Session, wydarzeniu otwartym dla mediów oraz gości z inkubatorów oraz uczelni wyższych. Zebrali tam cenne informacje zwrotne na temat swoich projektów oraz nawiązali przyszłościowe kontakty biznesowe.

W półfinałach znalazł się jeden polski zespół EJSAK Group oferujący technologię rozpoznawania ruchu i gestów GoFX pozwalającą na analizę zachowania monitorowanych grup osób. Mimo braku nagrody, EJSAK Group stał się oficjalnym partnerem EFNI w dostarczaniu technologii do głosowania podczas paneli dyskusyjnych konferencji oraz zyskał duże zainteresowanie mediów.

W jury konkursu zasiadali przedstawiciele świata biznesu, uczelni oraz instytucji wspierających start-upy z całej Europy. Byli wśród nich m.in. Władysław Halbersztadt - Prezes Zarządu INVESTIN, przedstawiciele Intel Corporation: Marcin Hejka – dyrektor inwestycyjny, Isaura Gaeta – dyrektor globalna ds. korporacyjnych, Henk van den Eeckhout – dyrektor sprzedaży, afiliowani partnerzy konkursu: Celine Delval z francuskiej organizacji RETIS, Alberto Di Minin – profesor na uniwersytecie Scuola Superiore Sant’Anna we Włoszech oraz Milena Stoycheva – Prezes zarządu Junior Achievement - Young Enterprise.

Projekt jest organizowany przez Intel Corporation, który również sponsoruje nagrody, Partnerem organizacyjnym konkursu jest INVESTIN Fundusz Zaawansowanych Technologii. Partnerem strategicznym jest europejska organizacja Junior Achievement-Young Enterprise.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)