Getak.pl to serwis internetowy, którego celem jest umożliwienie zleceniodawcom i fachowcom-freelancerom spotkania się w sieci i nawiązania efektywnej współpracy, chce wspólnie ze swoimi użytkownikami stworzyć aktualną definicję słowa freelancer.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

„Kim jest freelancer? Co to znaczy freelancować? Kto korzysta albo kto może korzystać z „pomocy” freelancera? Co to znaczy, że jest „free”? Freelancer nazywany też „wolnym strzelcem” to niezależny fachowiec, który realizuje zadania albo projekty zlecone mu przez przedsiębiorcę, firmę czy prywatną osobę. Pracuje w takich godzinach, jakie sam sobie ustala, pracuję skąd chce – może mieszkać nawet tysiące kilometrów od swojego zleceniodawcy, bo zazwyczaj powierzone mu zadania realizuje zdalnie i kontaktuje się ze swoim „pracodawcą” drogą mailową. Najczęściej rozlicza się za efekt. Te same usługi może oferować kilku firmom czy zleceniodawcom równocześnie i równocześnie je dla nich realizować. Rozlicza się ze swoimi klientami za pomocą faktur, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą lub własną firmę, albo na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie. Jakie elementy należało by dopisać do tej listy? O to chcemy spytać samych freelancerów i wraz z nimi stworzyć definicję na miarę obecnych czasów – czasów kiedy freelancerów jest w Polsce i na całym świecie coraz większa liczba.” – proponuje Radosław Kobus, współtwórca portalu Getak.pl.

Według nieoficjalnych badań w Polsce już co piąty pracownik jest freelancerem. Niektórzy sami decydują się na tę drogę zarobkowania, innych zmusza do tego sytuacja. Wszyscy jednak, aby móc działać i zarabiać potrzebują stałego dostępu do atrakcyjnych zleceń i poważnych zleceniodawców, którzy potrafią docenić talent i zaangażowanie freelancerów w realizację powierzonych projektów. Przedsiębiorcy natomiast, szczególnie w niepewnych gospodarczo czasach, poszukują zdolnych i godnych zaufania wykonawców, którym mogą powierzyć realizację ciekawych projektów, ale których nie muszą zatrudniać na umowę o pracę, która wiąże się dla pracodawcy z dodatkowymi kosztami. Getak.pl to platforma, której celem jest ułatwienie nawiązywania kontaktów między tymi grupami. Nowa definicja słowa „freelancer” stworzona zarówno przez freelancerów jak i przez przedsiębiorców, którzy na co dzień z pomocy pracujących niezależnie wykonawców korzystają, może stać się przyczynkiem do poprawienia się jakości tych kontaktów i zwiększenia ich częstotliwości.

Wszystkie informacje na temat możliwości zgłaszania swoich propozycji nowej definicji słowa freelancer znajdują się na blogu w serwisie getak.pl. Wszyscy, którzy wezmą udział w tworzeniu nowej definicji mogą równocześnie wziąć udział w konkursie, w którym twórcy getak.pl nagradzać będą najciekawsze spośród zgłoszonych propozycji.

Komentarze (0)