Pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych na rozwój biznesu nie jest sprawą łatwą. Przedsiębiorcy sektora MSP nadal najczęściej decydują się na inwestycje ze środków własnych i kredytu. 87% środków na rozwój firmy pozyskują w bankach. Znacznie rzadziej sięgają po kapitał o charakterze udziałowym. O tym, jak zmienić tę sytuację, jak sprostać oczekiwaniom inwestorów i jak przygotować firmę do pozyskania finansowania rozmawiali uczestnicy konferencji „Droga spółki na rynek kapitałowy”, która odbyła się 23 października 2012 r. w Hotelu Arsenal Palace w Chorzowie pod patronatem portalu MamStartup.pl.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Konferencja zgromadziła ponad 120 uczestników: inwestorów i przedsiębiorców zainteresowanych zarówno praktyczną wiedzą o rynku kapitałowym, jak i skutecznymi pomysłami na dochodowy biznes. Mieli oni okazję prześledzić proces pozyskania inwestora począwszy od oceny potrzeb kapitałowych przedsiębiorstwa poprzez przygotowanie prawne, podatkowe i organizacyjne firmy, aż po debiut na NewConnect i rynku głównym GPW.

Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się kapitałodawcy, a także przedsiębiorcy, którym udało się przyspieszyć rozwój firmy, dzięki zaangażowaniu doświadczonego inwestora, jak również doradcy, którzy wspierają firmy w powyższym procesie.

Pomoc finansowa dla firm na każdym etapie rozwoju

- Kapitał o charakterze udziałowym stanowi pomoc bezzwrotną. Nie jest kredytem, a więc przy pozyskaniu nie wymaga kosztownego zabezpieczenia ani regularnych spłat. Jest formą finansowania dostępną na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, w tym również dla firm w bardzo wczesnej fazie funkcjonowania – podkreślała Regina Berdy, dyrektor projektu „Capital Express – nowa proinnowacyjna usługa doradcza dla firm z potencjałem”, którego podsumowanie stanowiła konferencja.

Przykładów na to, ze warto korzystać z takiego źródła finansowania działalności jest wiele. Do najbardziej spektakularnych należy często przywoływany życiorys Steve’a Jobsa, który miał szansę zbudować swój Apple II, a w efekcie doskonale prosperującą międzynarodową korporację, dzięki zaangażowaniu finansowemu znanego lokalnego biznesmena.

Po pieniądze do anioła biznesu

W Polsce tylko nieliczni innowacyjni przedsiębiorcy rozwinęli swój biznes dzięki inwestorowi zewnętrznemu. Jedną z przyczyn jest słabo rozwinięty rynek aniołów biznesu, funduszy private equity, funduszy inwestycyjnych. O tym jak ich znaleźć i przekonać mówił m.in. Przemysław Jura, prezes zarządu Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych, koordynator zarządzający Ponadregionalną Siecią Aniołów Biznesu – Innowacja - Aby przygotować się do rozmów z aniołem biznesu i do procesu inwestycyjnego trzeba przede wszystkim zdefiniować potrzeby projektu: kapitałowe, ludzkie, w zakresie know-how oraz zweryfikować obszary, w których potrzebna jest pomoc inwestora. Kolejnym elementem jest przygotowanie opisu projektu i harmonogramu jego realizacji, a także wybór kilku potencjalnych inwestorów, najbardziej obiecujących pod kątem warunków inwestycji. Wreszcie trzeba zgromadzić kluczowe osoby do realizacji projektu. To ludzie są kluczem do sukcesu przedsięwzięcia, nawet w większym stopniu niż sam pomysł biznesowy.

Finał konkursu Capital Express

Te same zasady stosują się zresztą nie tylko do aniołów biznesu, ale wszystkich inwestorów kapitałowych. O tym, jak wygląda kolejny etap procesu inwestycyjnego, czyli rozmowa z potencjalnym inwestorem, na jakie pytania trzeba się przygotować i co jest najważniejsze dla kapitałodawcy, można się było przekonać podczas ostatniej części konferencji.

W trakcie Road Show atuty swoich przedsiębiorstw mieli okazję przedstawić reprezentanci czterech Firm z potencjałem, laureaci konkursu Capital Express: Webriser z Jaworzna, Ravel Andrzej Gruszka z Niemodlina, Steo Tomasz Sańpruch z Warszawy oraz Energo Ekobud Investment z Bytomia. Ich wystąpienia oceniła loża złożona z ekspertów rynku kapitałowego.

Ukoronowaniem wydarzenia było wręczenie certyfikatów zwycięzcom konkursu Capital Express dla Firm z potencjałem. Łącznie w ciągu 2 lat trwania projektu nagrodzonych zostało 21 małych i średnich przedsiębiorstw wytypowanych spośród 200 zgłoszonych do projektu.

Organizatorami konferencji była Agencja Rozwoju Lokalnego SA w Jaworznie – realizator projektu „Capital Express – nowa proinnowacyjna usługa doradcza dla firm z potencjałem”, Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych oraz firma doradcza Quest Investment Sp. z o.o.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)