Wydawnictwo Znak zostało współudziałowcem opiniotwórczego portalu książkowego lubimyczytać.pl. Serwis powstał pod koniec 2009 roku i dzięki wsparciu funduszu inwestycyjnego SpeedUp oraz zaangażowaniu zespołu osiągnął status największego książkowego serwisu społecznościowego w Polsce. Miesięcznie korzysta z niego już przeszło milion użytkowników.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Nowy udziałowiec, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, jest jednym z największych polskich wydawnictw i na mocy podpisanej 29 października umowy, odkupił od SpeedUp Investments oraz pozostałych współwłaścicieli większościowy pakiet udziałów.

- Fakt, że jedno z wiodących polskich wydawnictw zainwestowało w największy książkowy serwis społecznościowy, jest potwierdzeniem bardzo istotnego kierunku, w którym podąża rynek książki – to Internauci mają znaczący wpływ na decyzje wydawnicze, są opiniotwórcami i krytykami, integrują czytelnicze środowisko, dyskutują, są aktywną, zaangażowaną grupą docelową wszystkich proczytelniczych akcji i kupują książki. Pomimo nowego większościowego właściciela, zarząd spółki, zespół, a także polityka serwisu pozostaną takie same. Nadal będziemy współpracować z różnymi podmiotami z rynku książki. - zapewnia Izabela Sadowska, współwłaścicielka i prezes zarządu lubimyczytać.pl.

Jak widać polscy Internauci dużo czytają i pozwalają rozwijać się internetowym biznesom związanym z książkami. Serwis ściśle współpracuje z księgarniami, wydawnictwami i instytucjami ze świata książki oraz kultury. Przychody zapewnia mu sprzedaż reklam, programy afiliacyjne oraz duże akcje marketingowe organizowane dla znanych marek np.: plebiscyt Škody "Czytam, bo wiem co dobre".

- Rynek inwestycji w małe firmy tworzące innowacyjne rozwiązania technologiczne rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, ale nadal daleko mu do tak prężnych ośrodków jak te znajdujące się chociażby w Wielkiej Brytanii, Izraelu czy w Niemczech. Jednym z powodów jest z pewnością nadal niewielkie zainteresowanie takimi młodymi firmami ze strony dużych inwestorów branżowych. – mówi Marcin Paprocki, Partner SpeedUp Venture Capital Group. - Duże zachodnie firmy już zrozumiały, że jest to najprostszy i najtańszy sposób na utrzymanie się w czołówce rankingów na innowacyjność. Polskie firmy do tego dojrzewają. Inwestycja Wydawnictwa ZNAK w lubimyczytać.pl jest zdecydowanie dobrym przykładem takiego sposobu myślenia w Polsce. Jest to sytuacja typu win-win dla obydwu firm, a także dla naszej firmy, która zainwestowała w lubimyczytać.pl na samym jej początku. – dodaje.

Miesięcznie lubimyczytać.pl odwiedza już przeszło 1 mln unikalnych użytkowników, którzy generują ponad 7 mln odsłon. Konta w serwisie posiada 132 tys. Internautów, którzy dotychczas napisali około 300 tys. unikalnych recenzji i opinii o książkach. W ostatnich dniach lubimyczytać.pl oddało w ręce miłośników książek, aplikację mobilną. Serwis to cały świat książek w jednym. Inspirujące dyskusje, aktualności ze świata książki, recenzje, nowości wydawnicze, wywiady z autorami, a przede wszystkim, wbrew ogłoszonemu w naszym kraju kryzysowi czytelnictwa, użytkownicy, którzy czytają i kupują książki.

SpeedUp Venture Capital Group to grupa funduszy venture, powstała w 2009 r. W ramach SpeedUp Venture Capital Group działają obecnie cztery fundusze: SpeedUp IQbator, powstały w 2009 r. i SpeedUp Investments powołany do działania w 2010 r. oraz założony w 2011 roku LMS Invest oraz powołany w 2012 roku SpeedUp Innovation. Found SpeedUp poszukuje przedsięwzięć, które mają potencjał wykorzystania technologii w celu zmiany reguł rynkowych.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)