Walutomat, pierwsza polska platforma wymiany walut, osiągnęła rekordowy obrót o wartości 5 miliardów złotych. Ten wynik potwierdza pozycję Walutomatu jako niekwestionowanego lidera rynku wymiany walut online.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

W stosunku do danych z końca 2011 roku, liczba użytkowników Walutomatu wzrosła dwukrotnie. Oznacza to, że obecnie ponad 5 tysięcy przedsiębiorstw i 55 tysięcy osób prywatnych regularnie wymienia waluty w Walutomacie. Przez 3 lata istnienia platformy jej użytkownicy zaoszczędzili sumarycznie ponad 135 milionów złotych, a każdy z nich zyskał średnio ponad 2,3 tysiąca złotych.

– Walutomat umożliwia wymianę walut między zarejestrowanymi użytkownikami serwisu po kursie, jaki sami zaproponują i ustalą miedzy sobą wymieniający (tzw. model peer-to-peer). Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi klienci minimalizują koszty spreadu, czyli różnicy kursowej pomiędzy ceną kupna i ceną sprzedaży – mówi Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat. Przy wymianie 100 000 zł na euro można zaoszczędzić ponad 2 500 zł. Oczywiście przy większych kwotach oszczędności są jeszcze większe – dodaje.

Początki rewolucji e-walutowej

Pracę nad serwisem Walutomat rozpoczęły się w marcu 2009 roku, a osiem miesięcy później – w listopadzie – został uruchomiony w Polsce pierwszy serwis internetowy, który umożliwia wymianę dewiz między zarejestrowanymi użytkownikami. Dzięki temu korzystający z tego rozwiązania nie muszą negocjować kursów walut, ponieważ przed rozpoczęciem transakcji wymiany proponują swoje atrakcyjne wartości kursów.

Zainteresowanie wymianą walut w modelu społecznościowym, w Internecie, wzrastało z miesiąca na miesiąc. Od początku istnienia serwisu użytkownicy wymienili waluty o łącznej wartości 5 miliardów złotych (każda ze stron transakcji wymieniła po 2,5 miliarda złotych).

– Nasz pomysł na biznes – platforma wymiany walut oparta o prywatne oferty użytkowników, gdzie sami ustalają kursy – był innowacyjny nie tylko w Polsce. Przyjęty przez nas model nie miał odpowiednika na rynku światowym, który dawałby pewność, że taka formuła zadziała. Możemy więc powiedzieć, że Walutomat zapoczątkował rewolucję e-walutową na skalę światową – mówi Tomasz Dudziak, założyciel serwisu Walutomat. – W pierwszych miesiącach działalności największym wyzwaniem dla nas było przekonanie osób, które regularnie wykonują transakcje walutowe, do naszego modelu działania. 60 tysięcy użytkowników oraz obrót na poziomie 5 miliardów udowadnia, że model, który przyjęliśmy działa, podoba się naszym użytkownikom i sprawdza się w 100 procentach – dodaje.

Wymiana w 10 sekund

Dynamiczny rozwój Walutomatu to skutek zaproponowania klientom najkorzystniejszego modelu wymiany walut online oraz polecania – przez zadowolonych klientów – usług Walutomatu innym. Oprócz korzyści finansowych z wymiany walut online z Walutomatem, ważny jest czas, w jakim zostanie zrealizowana transakcja. Z danych serwisu wynika, że co czwarta wymiana trwała krócej niż 10 sekund, a trzy na dziesięć zleceń zostały zrealizowane w ciągu minuty.

– W Walutomacie realizuję zlecania ponad 2,5 roku. Wcześniej korzystałem z innych rozwiązań dostępnych na naszym rynku, jednak oszczędności czasowe i finansowa przekonały mnie do regularnych wymian na tej platformie. Miesięcznie wymieniam ponad 18 mln złotych dlatego najistotniejsza dla mnie jest płynność finansowa, którą gwarantuje mi Walutomat – mówi Ireneusz Bać z firmy Cex. – Od 5 lat prowadzę swój biznes i zawsze brakowało mi czasu na załatwienie wszystkich formalności, a w Walutomacie mogę realizować zlecenia przez całą dobę, a wszystkie wątpliwości na bieżąco są rozwiązywane przez biuro obsługi klienta – dodaje.

Z Walutomatu korzystają głównie kredytobiorcy, którzy zaciągnęli swoje zobowiązania we frankach lub euro, podróżujący za granicę prywatnie lub służbowo, emigranci zarabiający w obcych walutach, a także firmy eksportowe i przedsiębiorstwa zajmujące się aktywną wymianą handlową lub usługową z kontrahentami zagranicznymi. Serwis oferuje wymianę dolarów amerykańskich, euro, franków szwajcarskich i funtów brytyjskich.

Darmowa wymiana walut w Walutomacie

W przeciwieństwie do banków i kantorów tradycyjnych Walutomat nie zarabia na różnicy kursowej pomiędzy ceną kupna i ceną sprzedaży. Jedynym kosztem, jaki ponoszą klienci jest prowizja w wysokości od 0,06 do 0,2 do proc. wymienianej kwoty. Z okazji trzecich urodzin Walutomat przygotował specjalną promocję dla wszystkich użytkowników – 12 listopada wymiana walut będzie zupełnie darmowa, co znaczy że serwis nie będzie pobierał opłat prowizyjnych.

Wymiany walut można dokonywać na stronie internetowej serwisu: www.walutomat.pl. Wystarczy posiadać konto w Walutomacie, zalogować się do serwisu i złożyć ofertę wymiany. Do transakcji dojdzie, gdy oferta sprzedaży znajdzie kontrofertę lub kontroferty kupna. Po zakończeniu transakcji wymiany wystarczy przelać wymienione waluty, np. dolary na własne konto dolarowe.

źródło: informacja prasowa

Komentarze (0)